Jesienne dekoracje w domu

Opinii 0

Lampion i inne jesienne dekoracje

Złota polska jesień to okres, który zachwyca niesamowitą feerią barw. Czerwony, pomarańczowy i żółty królują na drzewach i ulicach, zachwycając swoimi odcieniami. Jednak jesień to także ponure, deszczowe i wietrzne dni, które zachęcają jedynie do pozostania w domu. Chcąc na dłużej zachować tę jaśniejszą stronę jesieni, warto otoczyć się jesiennymi dekoracjami. Jak ożywić nimi domową przestrzeń?

 

Dom podczas jesieni wcale nie musi być nudny i nijaki. Jesienne dekoracje zachwycają kolorystyką, w której przebijają odcienie złota, żółci, brązu i czerwieni. Wiele ozdób, takich jak świeczniki, można wykonać samodzielnie. Oto kilka wskazówek, jak udekorować dom na jesień.

Klimatyczne płomyki – czyli jak przygotować świecznik na jesień?

Ozdoby jesienne w jasnoszarej kolorystyce: suszone rośliny, świeczki. włóczki

Dla wielu osób jesienne wieczory to wnętrze oświetlone ciepłym blaskiem świec. Dekoracyjne świeczniki można kupić w sklepie, ale również wykonać samodzielnie w domu. Niektórych może zaskoczyć, z czego można wykonać taką ozdobę. Wystarczy zwykły słoik oraz zebrane w parku żołędzie, szyszki i kasztany, które będą przywoływać na myśl cudowną, złotą polską jesień.

 

Jak zrobić szklany świecznik ze słoika? To jedna z najprostszych, a zarazem najpiękniejszych dekoracji jesiennych. Wystarczy duży słoik, świeczka typu podgrzewacz bądź większa (w zależności od wielkości słoika), kasztany, żołędzie i szyszki oraz kawałek sznurka jutowego do ozdoby. Do wykonania tego rodzaju świecznika może posłużyć także stary kieliszek do wina albo przezroczysta szklanka. Do ich wnętrza należy wrzucić jesienne rośliny, a na ich szczycie postawić podgrzewacz. W przypadku wysokiej świeczki, można postawić ją pomiędzy kasztanami, żołędziami i szyszkami. Warto wykorzystać jutowy sznurek do obwiązania słoika lub szklanki i wykonania z niego ozdobnej kokardy. Można użyć również specjalnych farb do szkła i pomalować szklany świecznik we wzory.

 

Z kolei świecznik z drewna to ozdoba minimalistyczna i rustykalna zarazem. Do jego wykonania potrzebne będą pniaczki np. brzozy, które następnie tnie się na kilka niewielkich kawałków. Pośrodku każdego z nich należy wyciąć otwór na świeczkę i gotowe. Za wspaniałą ozdobę świecznika z drewna może posłużyć, np. wrzos czy suszone owoce, które układa się wokół niego.

 

Idealnie jako jesienne dekoracje do klimatycznych płomyków sprawdzą się także bukiety z barwnych, jesiennych liści.

Kominek zapachowy, czyli jak pachnie jesień?

Ozdoby jesienne na parapecie: dynie, liście dębu, zrolowana kora

Niezastąpiony podczas jesiennych, zimnych i deszczowych wieczorów będzie kominek na olejek zapachowy, dzięki któremu dom wypełni się nie tylko ciepłym światłem świecy, ale także aromatem pieczonego jabłka z cynamonem. Kominek zapachowy to przepiękna jesienna dekoracja do każdego domu, która zachwyci zarówno domowników, jak i gości.

Do kominków zapachowych można użyć albo wosku zapachowego, albo olejków zapachowych. Wystarczy chwila, by dom wypełnił się ukochanym zapachem przywodzącym na myśl czasy dzieciństwa albo inne miłe wspomnienia. Domowa aromaterapia pomoże stworzyć w domu atmosferę sprzyjającą relaksowi po ciężkim dniu oraz wprowadzić do wnętrza zapach jesieni.

Dekoracyjny parapet – stroiki z suszonych owoców, kasztanów i szyszek

Jesienne liście, suszone owoce i świeczniki to dekoracje, dzięki którym w prosty sposób można zamienić zwykły parapet w stylowy kącik. Wystarczy do przezroczystej misy albo wazonu włożyć suszone owoce, np. morele i jabłka. Nie tylko będą pięknie się prezentować, ale także zachęcać aromatem do wspólnego spędzania czasu w pokoju.

 

Jesienne owoce drzew, takie jak żołędzie, kasztany i jarzębina, które niegdyś służyły do robienia ludzików, teraz mogą stać się cudowną ozdobą parapetu okiennego. Można je ułożyć wokół świeczników albo włożyć do słoika lub wazonu. Będą pięknie się prezentować i przywoływać na myśl ciepłą, złotą jesień.

Jesienne rośliny – bukiety z wrzosów i kolorowych liści

Bukiet jesienny w metalowej konewce z żółtych liści i jarzębiny

Na parapecie okiennym będą się pięknie prezentować także kolorowe, jesienne liście. Można z nich ułożyć bukiet i włożyć do wazonu. Mogą jednak równie dobrze stanowić ozdobę świecznika. Na jesiennym parapecie nie może zabraknąć białego i różowego wrzosu. Te jesienne rośliny przykuwają wzrok i budzą zachwyt swoją urodą, ale i prostotą.

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Czym się różni kominek do wosków od kominka do olejków?

- Kominek do wosku zapachowego jest zazwyczaj wyższy (ma minimum 10 cm), tak aby wosk się nie przypalał.

 

Jakie kolory wprowadzić do mieszkania jesienią?

- W okresie jesiennym potrzeba intensywnych i ciepłych odcieni, które będą każdego dnia relaksować, ale i budzić pozytywne emocje. Poleca się brązy, czerwienie oraz różnego rodzaju żółcie, od złotego po musztardowy.

 

Jak wykonać lampion z dyni?

- Lampion z dyni jest nieodłącznym elementem dekoracyjnym jesieni. Do jego wykonania będzie potrzebna średniej albo dużej wielkości dynia. Na początku należy odciąć jej czubek, co umożliwi wydrążenie miąższu ze środka. W tym celu przydatny może okazać się duży i dobrze naostrzony nóż, ponieważ skóra dyni jest stosunkowo gruba. Gdy już uda się usunąć wierzchołek, który później posłuży za przykrywkę lampionu, powinno się wydrążyć miąższ z dyni. Z pewnością przyda się do przepysznej zupy krem! Następnie na dyni dobrze jest naszkicować trójkątne oczy, nos oraz otwór na usta, które potem należy wyciąć.

Dodano: 14-10-2020
Uaktualniono: 14-10-2020