Jak wyczyścić dywan?

Opinii 14

Odkurzanie dywanu na dłuższą metę nie wystarcza by utrzymać go w czystości. Bywa też, że przytrafi się szpecąca plama z rozlanej kawy lub wina, którą trudno usunąć. Aby nasz ulubiony dywan wyglądał jak nowy, należy poświęcić mu trochę czasu. Niezbędna będzie pomoc odpowiednich środków, sprzętów i wiedza na temat danego materiału. Jedynym wyjściem w przypadku uciążliwych plam okazuje się nierzadko pranie na mokro lub za pomocą aktywnej piany. Środki należy dobierać do rodzaju materiału, z którego jest zrobiony dywan. Przed rozpoczęciem prania, zarówno na mokro jak i na sucho, należy użyć odkurzacza. Trzeba nim solidnie wyczyścić włókna pod każdym kątem.

JAK WYCZYŚCIĆ DYWAN NATURALNY?

Jak wyczyścić dywan?Naturalne włókno, z którego utkany jest dywan, może być prane w letniej wodzie z dodatkiem preparatu do czyszczenia dywanów z wełny. Zbyt ciepła kąpiel i silny detergent mogą je zniszczyć. Aby wyprać taki dywan należy wymieszać dodać do wody środek piorący zgodnie z zaleceniami jego producenta.

Podstawową zasadą prania każdego dywanu jest umiejętne czyszczenie jego włókien bez silnego zamoczenia spodniej strony. Należy się starać, by roztwór nie przeciekł na wylot. Dobrym rozwiązaniem jest zwilżenie powierzchni wełnianego lub bawełnianego dywanu i posypanie go sypkim preparatem czyszczącym. Pozostawia się go na kilkadziesiąt minut a następnie odkurza.

Jeśli mamy taką możliwość dobrze jest wysuszyć dywan, rozwieszając go na świeżym powietrzu. Na koniec odkurzaczem należy podnieść włókna, które opadły podczas prania.

JAK WYCZYŚCIĆ DYWANY I WYKŁADZINY SYNTETYCZNE?

W wypadku włókien powstałych z tworzyw sztucznych szampon do czyszczenia dywanów należy stosować ostrożnie, gdyż ciecze szybciej przelatują przez syntetyczny materiał. Dlatego dobrze jest podłożyć pod dywan stary ręcznik a po szorowaniu szybko wycierać z wierzchu jego mokre partie. Łatwiej będzie prać wykładzinę stosując produkty piankowe. Ich aktywny składnik rozprawi się z brudem bez naszej pomocy. W tym przypadku aby wyprać dywan nie trzeba pocierać powierzchni dywanu, by zanieczyszczenia zostały z nich wyciągnięte. Pianę ściera się lub wciąga odkurzaczem.

CZYM PRAĆ DYWAN? SPECJALNY ODKURZACZ PIORĄCY

odkurzacz piorący do czyszczenia dywanówPranie dywanów ułatwi nam specjalne odkurzacz piorący. Ma on funkcję rozpraszania wody wymieszanej z detergentem, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób zmoczymy oraz wypierzemy dywan.

Druga to funkcja zasysania, która pozwoli na wciągnięcie zanieczyszczeń do pojemnika. Przy dużych zabrudzeniach można skorzystać z nakładki szczotkowej. Trudno dostępne miejsca i szczeliny wyczyścimy dzięki wąskim ssawkom.

Specjalne niewielkie nakładki pozwolą też uprać dywaniki samochodowe i tapicerkę. Standardowa funkcja odkurzania takiego urządzenia sprawi, że będziemy mieli w domu sprzęt uniwersalny.

CZYSZCZENIE UPORCZYWYCH PLAM

Każdą plamę łatwiej jest wyczyścić, gdy jest świeża. Dywan jednak najczęściej zaskakuje nas śladami utrwalonymi. Do miejscowego czyszczenia dywanu warto zastosować preparaty o sile działania przeznaczonej dla danego rodzaju plam. Wygodniej jest używać środka wyposażonego w precyzyjny dozownik zakończony szczotką. Dzięki niemu łatwo będzie nanieść preparat dokładnie w miejscu zabrudzenia i rozetrzeć go, by wniknął we włosie. Jednak nie każdy dywan zniesie szorowanie. Jeśli nie radzimy sobie z plamą, lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów od chemicznego prania, niż czyścić dywan na własną rękę.


Pamiętaj! Każdy środek do prania i pielęgnacji dywanów trzeba uprzednio sprawdzić. Niektóre środki mogą bowiem trwale odbarwiać pewne tkaniny. Dlatego przed zastosowaniem szamponu czy innego detergentu przeprowadźmy próbę na fragmencie dywanu. Możemy sprawdzić jego działanie np. w miejscu przykrywanym przez mebel. Po naniesieniu preparatu odczekajmy około godziny. Jeśli dany fragment dywanu nie odbarwił się, możemy zastosować go na całej powierzchni.

Dodano: 28-11-2014