Jak wybrać kolor ścian?

Opinii 14

Na początku wydaje się to banalnie proste, ale zazwyczaj entuzjazm szybko gaśnie. Najpierw dostajesz próbki kolorów z nieliczoną ilością odcieni, potem wybierasz jeden, a gdy malujesz ścianę okazuje się, że kolor wygląda inaczej niż w sklepie… I zaczynasz od nowa. Zanim więc udasz się po puszkę farby, sprawdź jak uniknąć wpadki. A potem próbuj i eksperymentuj!

Dobierz kolor do rodzaju wnętrza

kolor ścian we wnętrzuChoć nie ma twardych reguł, które mówią o doborze kolorów do konkretnych pomieszczeń, niektóre barwy czują się lepiej w określonych wnętrzach.

 

 • Czerwień najlepiej stosować w pomieszczeniach, w których dużo się dzieje – np. w przedpokoju, na klatce schodowej czy korytarzu albo w pokoju zabaw. Ten kolor wzmaga też apetyt, więc można wprowadzić go do kuchni. Zdecydowanie lepiej unikać go w sypialni – pobudzająca czerwień nie pozwoli odpocząć.

 

 • W pokoju do pracy lub gabinecie powinno cię jak najmniej rozpraszać. Ostre, wyraziste kolory nie sprawdzą się. Za to twój wzrok odpocznie w pobliżu zielonej ściany. Ten kolor działa dobrze nie tylko na oczy, ma też zbawienny wpływ na psychikę – udowodniono, że uspokaja i relaksuje. 

 

 • Sypialnia to miejsce wyciszenia i odpoczynku. Tak powinny też działać kolory na ścianach. Najlepiej sprawdzają się niebieski, szary, biel lub beż. Odważne barwy najlepiej wypróbować na ścianie za wezgłowiem łóżka, by nie patrzeć na nią przed zaśnięciem. 

 

 • Pokój niemowlaka młodzi rodzice często malują na pastelowe odcienie – ale docenią ten wybór tylko oni sami. Małe dzieci nie widzą jeszcze dobrze i najlepiej rozpoznają kontrastowe zestawienia – czerni i bieli albo bieli i czerwonego. Psychologowie zalecają też do pokoju małego dziecka kojącą zieleń.

 

 • Łazienka to najczęściej pomieszczenie bez okna. Biel zadziała rozjaśniająco na takie wnętrze i dzięki niej wyda się bardziej sterylne. W łazience dobrze czują się też odcienie niebieskiego, które przywodzą na myśl skojarzenia z wodą.

 

 

Dobierz kolor do oświetlenia wnętrza

kolor do oświetlenia wnętrzaNajważniejsze jest światło dzienne. To, ile słońca wpada w ciągu dnia do wnętrza, powinno być jednym z podstawowych kryteriów wyboru koloru. W jasnym pomieszczeniu stosuj zimne kolory, które stonują nadmiar światła. W ciemnym natomiast używaj kolorów o ciepłym odcieniu - sprawią, że wnętrze nie będzie ponure.

 

Ważne jest także światło sztuczne. Większość marketów budowlanych ma specjalne „symulatory” – lampy, które oświetlą próbkę koloru światłem dziennym, jarzeniowym i żarowym. Dzięki temu wiadomo, jak wybrany odcień będzie się zachowywał w towarzystwie sztucznego światła.

 

 

Jak kolorem korygować proporcje wnętrza?

korygowanie wnętrza koloremKolor może ukryć mankamenty wnętrza, wydobyć jego atuty, powiększyć je optycznie albo sprawić, że wyda się mniejsze. Cała sztuka w tym, by znać możliwości koloru.

 

 • Na postrzeganie wnętrza może mieć wpływ już sama faktura farby – błyszcząca sprawi, że ściany wydadzą się bardziej oddalone od tych pomalowanych farbą matową.

 

 • W małym pomieszczeniu używaj kolorów jasnych, najlepiej z palety barw zimnych. 

 

 • W dużym pomieszczeniu możesz zastosować bardzo ciemne odcienie kolorów – optycznie pomniejszą wnętrze. Pamiętaj jednak, że ciemne kolory szybko męczą – najlepiej sprawdzają się więc jako akcent lub plama kolorystyczna. Efekt „przybliżenia” ścian dadzą też intensywne odcienie ciepłych barw - żółtego, pomarańczowego lub brązowego.

 

 • W wąskim pomieszczeniu dobrze sprawdzi się prosty trik – ściany krótsze pomalowane na ciemniejszy kolor, a długie na jasny. Dzięki temu wnętrze wyda się szersze i bardziej proporcjonalne. 

 

 • W niskim wnętrzu kolor sufitu powinien być jaśniejszy od ścian o co najmniej dwa tony, a najlepiej jeśli będzie biały. Ten zabieg optycznie podwyższy pomieszczenie.

 

 • W wysokim pomieszczeniu natomiast zastosuj odwrotny trik – pomaluj sufit na ciemniejszą barwę. Dzięki temu pokój wyda się niższy.

 

 • By wydobyć walory gzymsów lub wnęk, warto pomalować je na odcień o ton ciemniejszy lub jaśniejszy, niż sąsiadujące ściany. 

 

 • By zamaskować niedoskonałości stosuj jaskrawe kolory, a unikaj bieli i beżu, które podkreślają wszelkie niedociągnięcia.

 

 

Jak wybrać odcień farby?

odcień farby do wnętrzWybór koloru to nie koniec. Trzeba jeszcze dopasować jego właściwy odcień. Oto kilka wskazówek, które pomogą podjąć decyzję:

 

 • Kolor sprawdzaj zawsze na ścianie – na małej próbce będzie wyglądał inaczej, niż na dużej powierzchni.

 

 • Kolor na ścianie będzie ciemniejszy niż na próbce, więc jeśli masz wątpliwości, wybierz barwę o kilka tonów jaśniejszą.

 

 • Zabierz do domu próbkę o ton ciemniejszą i o ton jaśniejszą od wybranego koloru - umieść je w różnych miejscach w pomieszczeniu, które chcesz pomalować i sprawdź, jak wyglądają o różnych porach dnia. Sprawdź też, jak kolor prezentuje się w sztucznym świetle.

 

 • Kolory, które znajdziesz w Internecie lub w drukowanym magazynie, mogą być retuszowane i wyglądać w rzeczywistości inaczej, niż na zdjęciu. Skonfrontuj swój wybór z próbką w sklepie.

 

 • Kolor może wyglądać inaczej w pustym pomieszczeniu – dostaw kilka mebli, by zobaczyć, jak inne barwy wpływają na jego odbiór.

 

 

Jak łączyć kolory we wnętrzu?

łączenie kolorów we wnętrzuNa początek wybierz paletę barw, z której chcesz skorzystać – np. pastele, kolory ziemi czy wyraziste jarzeniowe odcienie. Stosuj zasadę trzech kolorów – tylu maksymalnie użyj we wnętrzu w proporcjach 70: 20: 10 procent. Przy zestawianiu kilku kolorów pomocne będzie koło barw. Podzielone jest na 12 części. Bazę stanowią barwy podstawowe: czerwony, żółty i niebieski. Pomiędzy nimi znajdują się pochodne tych kolorów powstałe z połączenia barw podstawowych. Reszta, to kolory uzyskane z połączenia barw podstawowych i pochodnych. Na kole barw nie ma czerni, bieli i szarości. Istnieją cztery podstawowe zasady łączenia kolorów:

 

 • Połączenia monochromatyczne – to zestawienie kilku odcieni tego samego koloru. Rozbudowane koła barw zawierają rozwinięcia podstawowych kolorów. Dzięki nim można spróbować zrobić monochromatyczne zestawienie.

 

 • Połączenia kolorów sąsiadujących – czyli tych, które na kole barw znajdują się obok siebie – to bezpieczne rozwiązanie i na pewno obejdzie się bez wpadki.

 

 • Połączenia kolorów komplementarnych – to o wiele bardziej odważne zestawienie. Polega na łączeniu kolorów, które znajdują się naprzeciwko siebie. Tworzą mocne i kontrastowe zestawy. 

 

 • Reguła triady - wybierz trzy kolory oddalone od siebie o 120 stopni. Ten miks będzie bardzo harmonijny. 

 

 • Możesz skorzystać też z zestawów barw, przygotowanych przez producentów farb lub dobrać je w programie komputerowym, na przykład darmowym Paletton.com, w którym stworzysz własną, harmonijną kompozycję.