Jak odnowić stary stół?

Opinii 0
Ratunek dla stołów

Wystarczyło jedno spojrzenie na dwa klasyki z lat 50., by się przekonać, że czasy ich świetności dawno minęły. Odnowiliśmy je, każdy w innym stylu. Oznaki starości i bliźniacze podobieństwo zupełnie zniknęły.

WNIKLIWA DIAGNOZA
Pierwszy stół miał bardzo zniszczony blat – fornir odchodził od powierzchni. Przykleiliśmy więc cienką warstwę błyszczącego laminatu. Nogi były w miarę stabilne – dla pewności – w kilku miejscach wpuściliśmy trochę kleju. Eleganckiego szyku dodała mu czarna błyszcząca farba. I tak zyskaliśmy stół w męskim wydaniu.
Blat drugiego mebla był w niezłym stanie. Pokryliśmy go płatkami szlagmetalu. Miejsce drewnianych, chybotliwych nóg zajęły nowe tralki, takie jak do balustrady. Toczone nóżki „oderwały” ciężki stół od ziemi i pozwoliły mu zająć honorowe miejsce w kobiecej sypialni.

Powściągliwie elegancki
To nasza wersja kolorystyczna. Ale można wyobrazić sobie także inne zestawy. Proponujemy ostry amarant blatu z błyszczącą czernią nóg, albo soczystą limonkę ze stonowaną szarością. A gdyby tak sięgnąć po modne neonowe kolory i połączyć ostry turkus z fioletem? Najważniejsze, by mocno błyszczało!
1. Zamawiamy nowy blat. Odmierzamy średnicę okręgu. W warsztacie stolarskim zlecamy wycięcie formatki z szarego laminatu na wysoki połysk.
2. Szpachlujemy ubytki w nogach i okręgu pod blatem stołu. Przyklejamy laminat butaprenem.
3. Brzeg stołu matowimy drobnym papierem ściernym do drewna. Następnie malujemy go bejcą w kolorze palisander.
4. Nakładamy kilka warstw czarnej błyszczącej farby. Na koniec jeszcze lakierujemy powierzchnię, by mocno błyszczała.

W stylu glamour
Dla przeciwników złoceń mamy inny wariant – płatki w kolorze srebrnym. Przy takim blacie nogi mogą być szare, a jedna z nich np. amarantowa. Gotowe tralki to ułatwienie. Jest też wersja dla ambitnych – można samemu zaprojektować ich kształt i proporcje, a potem zlecić wykonanie stolarzowi-tokarzowi.
1. Usuwamy zniszczone nogi. Ich miejsce zajmą gotowe drewniane tralki. Przykręcone specjalnymi śrubami z podwójnym gwintem.
2. Szpachlujemy ubytki powstałe po odkręceniu starych nóg.
3. Tralki przed przykręceniem pokrywamy farbą emulsyjną. Trzy z nich – stonowanym taupe, jedną – kontrastowym niebieskim.
4. Malujemy blat i krawędzie podkładową farbą w ciemnym kolorze. Nakładane potem złote płatki szlagmetalu będą miały odpowiednie tło.

JAK ZROBIĆ ZŁOTY BLAT
Niezbędnik:
1. Tralka do balustrady, toczona, buk nr 2, wym. 55x55x970 mm.
2. Płatki szlagmetalu – książeczka 25 płatków, wym. 14x14 cm.
3. Szpachla do drewna, mahoń.
4. Farba kokosowa, kolor: ziemia, Bloom, 0,5 l.
5. Emalia do drewna, niebieska, Dulux, 0,5 l.
6. Farba czarna, Akrylux Dekoral, 0,5 l.
7. Lakier akrylowy Superlak, Śnieżka, 0,4 l.
8. Klej do płatków Mixtion, 150 ml.
 

Krok 1
Płaskim, miękkim pędzlem nakładamy warstwę kleju do płatków Mixtion.

Krok 2
Delikatnie ściągamy płatki szlagmetalu z książeczki. Pomagamy sobie specjalnym płaskim pędzlem.

   

Krok 3
Nakładamy klej pod każdy następny płatek. Przyklepujemy, wygładzamy. Sprawdźmy na opakowaniu, ile mamy na to czasu, tzn. jaki jest czas schnięcia kleju!

Krok 4
Staramy się układać je jeden przy drugim. To zajęcie dla cierpliwych. Uwaga! Przyklejonego szlagmetalu nie wolno polerować, bo zniszczymy płatki.

   

Krok 5
Na koniec zabezpieczamy lakierem akrylowym. Powstałpiękny, ale delikatny mebel.Jego rola to stać i zdobić!

pomysł i tekst Kinga Mostowik, Paulina Ada Kalińska wykonanie Tadeusz Müller zdjęcia G-M Studio

Dodano: 08-03-2012