Jak odnowić boazerię?

Opinii 0

Dawniej boazeria królowała w większości polskich mieszkań. Drewniane wnętrza nie muszą jednak odstraszać gości estetyką z poprzedniej epoki. W kilku prostych krokach można odnowić drewniane pokrycie ściany, nadając przy tym mieszkaniu zupełnie nowy styl. Zobacz, jak to zrobić!

Biała boazeria w kuchni

Nierzadko po zakupie mieszkania z rynku wtórnego pierwszym krokiem jest usunięcie wszechobecnej boazerii. Jednak za pomocą odrobiny papieru ściernego, farby, oleju lub lakieru można szybko pozbyć się klimatu rodem z PRL-u. Oto sprawdzone sposoby na odnowienie boazerii.

Czym jest boazeria?

Drewniana okładzina na ścianach, a czasami również na suficie, stanowiła element dekoracyjny. Boazeria była w pewnym sensie naturalną przeciwwagą dla betonowej architektury miasta. Ponadto, stanowiła też jeden z niewielu dostępnych na rynku materiałów wygłuszających, które pozwalały odseparować się od odgłosów z „sąsiedztwa”. Wreszcie warstwa drewna była też izolacją cieplną, co było szczególnie ważne w starej zabudowie, gdzie często brakowało izolacji termicznej.

 

Za pomocą ustawienia drewnianych paneli można było optycznie powiększyć lub zwęzić pomieszczenie. Listwy układane obok siebie lub w systemie nachodzących na siebie elementów zwracały uwagę ciekawym wzorem.

 

Boazerię umieszczało się na trzech wariantach wysokości. Najniższy zakładał montaż listew do poziomu parapetu. W następnym próg stanowiła wysokość drzwi. Niemniej najczęściej spotykanym rozwiązaniem było poprowadzenie drewnianych paneli do sufitu, a czasami także jego zabudowa.

Biała boazeria w pokoju

Jak przygotować boazerię do renowacji?

Przygotowanie jest kluczowym etapem renowacji boazerii, ponieważ w dalszym etapie umożliwia skuteczne nałożenie warstwy lakieru bądź farby. Bez takich zabiegów jak szlifowanie czy czyszczenie nawet najlepsza farba nie będzie dobrze trzymać się powierzchni. Część boazerii mogła być wcześniej lakierowana. Nałożenie farby bezpośrednio na śliski lakier może sprawić, że świeża warstwa nie będzie się solidnie trzymać powierzchni.

 

W związku z tym w ramach przygotowań należy wykonać następujące kroki:

 

  • zabezpieczenie powierzchni (podłoga, listwy przypodłogowe, meble),

  • matowienie lub szlifowanie,

  • wypełnienie ubytków,

  • mycie i odtłuszczenie.

 

Każdy z kroków należy wykonać starannie, ponieważ ewentualne niedopatrzenia będą od razu widoczne po nałożeniu farby.

 

Jednym z dobrych pomysłów jest zdjęcie boazerii ze ścian do jej renowacji. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ponieważ szlifowanie oraz malowanie można wówczas wykonać poza domem, dzięki czemu uniknie się pylenia i charakterystycznego zapachu lakieru lub farby. Zdjęcie, a potem powtórne przytwierdzenie boazerii do ścian i sufitu wymaga jednak niemałej wprawy, wobec czego nie zaleca się tej metody w przypadku renowacji na własną rękę i bez profesjonalnych narzędzi.

Zabezpieczenie powierzchni

W przypadku renowacji boazerii zabezpieczenie powierzchni taśmą malarską oraz folią ochronną jest nawet istotniejsze niż w razie zwykłego malowania. Po pierwsze, ze względu na spore ilości pyłu, jakie powstają podczas szlifowania, a po drugie, ze względu na ryzyko powstania trudnych do usunięcia plam lub odprysków. Dlatego lepiej odpowiednio się przygotować przed rozpoczęciem prac.

Matowanie lub szlifowanie

W zależności od tego, jak duża jest powierzchnia boazerii, jakiego jest rodzaju, a także ile nierówności się na niej znajduje, matowanie można wykonać ręcznie lub przy pomocy szlifierki. Boazeria z grubą warstwą lakieru wymaga jedynie ręcznego przetarcia, żeby śliska powierzchnia zyskała odpowiednią przyczepność. Dla uzyskania matowej struktury odpowiedni będzie średni papier ścierny (np. P120).

 

W przypadku cienkiej warstwy lakieru lepszym rozwiązaniem będzie jej całkowite usunięcie. Tutaj zdecydowanie przyda się szlifierka, ponieważ trzeba dotrzeć do drewnianej warstwy boazerii. Na początku warto wybrać gruby papier ścierny (np. P80, P100), natomiast bliżej drewna lepiej wygładzić powierzchnię drobniejszą gradacją (P120 lub wyższej). Sprawdzą się również specjalne materiały ścierne przeznaczone do powierzchni drewnianych.

 

Po zakończeniu matowania bądź szlifowania trzeba dokładnie wyczyścić boazerię z pyłu. Najpierw przy pomocy miękkiej końcówki odkurzacza, a następnie lekko wilgotną szmatką

Wypełnienie ubytków

Przez lata w boazerii z pewnością pojawiły się ubytki. Wyszczerbienia, wypadające sęki lub wgłębienia po uszkodzeniach mechanicznych szpecą wygląd listew. Najprostszym, a przy tym najskuteczniejszym sposobem pozbycia się niedoskonałości jest masa szpachlowa do drewna. Można wybrać kolor najbliższy odcieniowi boazerii. Jest prosta w użyciu, a przy tym dyskretna. Stosując materiał gotowy do użycia, wystarczy nabrać niewielką ilość na szpachelkę, a następnie rozprowadzić w miejscu ubytku. Warstwa masy wysycha od 3 do 5 godzin. Po tym czasie należy wygładzić powierzchnię papierem ściernym.

Mycie i odtłuszczenie

Mycie boazerii najlepiej wykonać nawet dwukrotnie, żeby mieć pewność co do czystej powierzchni. Można to zrobić przy pomocy wody z płynem do mycia naczyń. Ważnym krokiem jest odtłuszczenie listew, żeby farba lub lakier lepiej trzymały się po malowaniu. W ten sposób można też uniknąć przebarwień. Dokładne odtłuszczenie najlepiej przeprowadzić przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej lub rozcieńczalnika do farb.

 

Jak odnowić boazerię?

Odnowienie boazerii najczęściej wykonuje się przy pomocy trzech najpopularniejszych środków kryjących, którymi są:

 

 

Malowanie farbą to optymalne rozwiązanie, gdy celem renowacji jest zmiana stylu wnętrza. Można wtedy dobrać dowolny kolor i zupełnie odmienić wystrój pomieszczenia. Listwy pomalowane na modne, pastelowe barwy zyskają nowoczesny wygląd.

 

Lakier oraz olej mogą pięknie podkreślić walory drewna na ścianach. Bezbarwny lakier do boazerii to doskonały sposób na odświeżenie wyglądu listew z zachowaniem oryginalnego stylu. Można wybrać tylko stopień połysku, od matu po efektowne, lśniące powierzchnie.

 

Olej to z kolei nie tylko sposób na odświeżenie boazerii, ale przede wszystkim zabezpieczenie jej na dłuższy czas. Środek wnika w głąb drewna, chroniąc je przed uszkodzeniami oraz gniciem. Olej może podkreślić naturalny wygląd, ale dostępne są też takie jego rodzaje, które lekko zabarwią boazerię.

Odnowiona boazeria w salonie

W jakim stylu można odnowić boazerię?

Renowacja boazerii nie oznacza jedynie odświeżenia listew. Za pomocą farby lub lakieru można zupełnie zmienić charakter wnętrza z drewnianą okładziną. Najwięcej możliwości daje farba. Dzięki niej szybko można zamienić staromodny wystrój na nowoczesny design. Obecnie największą popularnością cieszy się skandynawski minimalizm.

 

Malując boazerię na biało lub wybierając któryś z pastelowych odcieni, można nie tylko odmienić charakter wnętrza, ale też znacząco rozjaśnić pomieszczenie. Boazerię często spotyka się w przedpokojach, gdzie nierzadko brakuje światła. Ciemne panele sprawiają, że wnętrze jest jeszcze bardziej ponure. Jasne barwy zupełnie odmienią odbiór przedpokoju.

 

Stara boazeria z pewnością nie zachwyca swoim wyglądem. Wystarczy jednak warstwa oleju lub lakieru, żeby dodać wnętrzu świeżej elegancji. Renowacja polegająca na ożywieniu dawnych kolorów i uzupełnieniu ubytków będzie optymalnym rozwiązaniem przy klasycznym wystroju domu, w którym królują ciepłe barwy oraz drewniane meble.

Drewniana boazeria na ścianie

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jaki papier ścierny wybrać do renowacji boazerii?

- Do usuwania lakieru należy użyć najpierw grubego papieru (P80, P100), a kiedy usunięta zostanie główna warstwa, warto dobrać papier o większej gradacji (P120 lub wyższej). Do matowienia wystarczy średni papier ścierny (P120).

 

Jaki lakier nałożyć na boazerię?

- Należy wybrać szybkoschnący lakier, którego można używać wewnątrz pomieszczeń. Te kryteria spełniają m.in. lakiery akrylowe.

 

Jaką emalię do drewna wybrać do boazerii?

- Do malowania drewna najczęściej poleca się farby akrylowe, które mają szerokie zastosowanie.

 

Jak dobrać masę szpachlową do drewna?

- Kluczowymi kryteriami są rodzaj oraz kolor drewna. Na opakowaniach i w opisach masy szpachlowej do drewna znajdują się najważniejsze informacje, które pomogą dopasować produkt do boazerii.

 

Jakie środki do malowania w domu z dziećmi?

- Jeśli w domu są małe dzieci, warto zastosować specjalne, atestowane farby i lakiery, które są nietoksyczne, bezwonne i bezpieczne dla najmłodszych.

Dodano: 14-12-2020
Uaktualniono: 16-12-2020