Dywany dla właścicieli psów i kotów
Masz w domu czworonoga? Nie rezygnuj z dywanu. Po prostu wybierz go z myślą nie tylko o sobie, ale i o zwierzaku. Ważny jest zarówno materiał, z którego wykonano dywan, a także łatwość jego pielęgnacji i czyszczenia. Przed zakupem tej dekoracji wnętrza warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
Kolor i wzór dywanu
Jasny czy ciemny dywan? Oba warianty mają wady i zalety. Na jasnym dywanie bardziej widać mocne zabrudzenia, ale już biała czy beżowa sierść nie będzie się na nim tak rzucać w oczy.
Podobnie z ciemnymi dywanami. Potrafią zamaskować wiele zabrudzeń, ale jasne plamy i jasna sierść będą nie do ukrycia. Dlatego dobrze dobrać dywan do koloru uwłosienia zwierzaka. Zabrudzenia łatwiej też zamaskować, gdy runo zdobią wzory, najlepiej drobne.
Długi czy krótki włos?
Im krótsze runo, tym lepsze. W takim dywanie brud nie schowa się pomiędzy gęstymi i długimi pętelkami, łatwiej go wyczyścić, a koty nie potraktują go jak drapaka. Dłuższe włosie dywanu może też powodować zaczepianie zwierzęcych pazurów. Zdecydowanie warto unikać modeli typu shaggy – aż zapraszają, by powyciągać pazurami ich długie pętelki oraz dywanów zakończonych frędzlami, bo psy i koty lubią je żuć.
Najbardziej praktyczne są dywany tkane na płasko – nie dość, że mają jednolitą powierzchnię bez odstającego runa, to są dwustronne - mogą być używane po odwróceniu na drugą stronę. To praktyczne, zwłaszcza gdy dywan się trwale wyplami i trzeba będzie ukryć zabrudzenia. Dywany tkane na płasko mają też dość zwarty splot włókien – nie wnika w nie brud i łatwo zebrać z nich odkurzaczem zwierzęcą sierść.
Materiał na dywan
Choć dywany syntetyczne bywają łatwe w utrzymaniu w czystości, gdy w domu mieszka zwierzak, najlepsza będzie wełna. Dlaczego? Po pierwsze syntetyki to masa chemii, a pupil spędzający sporo czasu na podłodze będzie nastawiony na ich działanie.
Po drugie wełna ma właściwości termoizolacyjne – gdy pies lub kot położy się na takim dywanie, będzie mu po prostu cieplej.
Po trzecie, wełniany dywan nie chłonie tak brudu, jak inne modele. Wełna zawiera również lanolinę – to naturalna bariera przed wnikaniem zanieczyszczeń i wilgoci. Materiał ten jest również o wiele trwalszy niż sztuczne włókna.
Bezpieczeństwo
Pod dywan warto podłożyć matę antypoślizgową. Będzie to bezpieczne dla zwierzaka i wygodne dla właściciela – przy aktywnym pupilu nie będzie trzeba wyrównywać lub przekładać dywanu we właściwe miejsce.
Pielęgnacja dywanów
Aby dywan dłużej zachował ładny wygląd, a właściciel nie musiał go często prać, po każdym spacerze ze zwierzakiem warto wytrzeć mu łapy z brudu. Przy drzwiach wejściowych dobrze położyć niewielki chodnik, który zbierze piasek i pył z łap.
Gdy w domu mieszka mały pies, warto zapewnić mu zabawki, które odciągną uwagę od dywanu, a kotu drapak. Dobrze też unikać chemicznych środków do czyszczenia dywanów, w końcu pupil będzie narażony na ich działanie.