Dywany dla właścicieli psów i kotów

Opinii 0

Masz w domu czworonoga? Nie rezygnuj z dywanu. Po prostu wybierz go z myślą nie tylko o sobie, ale i o zwierzaku. Ważny jest zarówno materiał, z którego wykonano dywan, a także łatwość jego pielęgnacji i czyszczenia. Przed zakupem tej dekoracji wnętrza warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Kolor i wzór dywanu

pies na dywanieJasny czy ciemny dywan? Oba warianty mają wady i zalety. Na jasnym dywanie bardziej widać mocne zabrudzenia, ale już biała czy beżowa sierść nie będzie się na nim tak rzucać w oczy.

 

Podobnie z ciemnymi dywanami. Potrafią zamaskować wiele zabrudzeń, ale jasne plamy i jasna sierść będą nie do ukrycia. Dlatego dobrze dobrać dywan do koloru uwłosienia zwierzaka. Zabrudzenia łatwiej też zamaskować, gdy runo zdobią wzory, najlepiej drobne.

 

 

Długi czy krótki włos?

dywan w salonieIm krótsze runo, tym lepsze. W takim dywanie brud nie schowa się pomiędzy gęstymi i długimi pętelkami, łatwiej go wyczyścić, a koty nie potraktują go jak drapaka. Dłuższe włosie dywanu może też powodować zaczepianie zwierzęcych pazurów. Zdecydowanie warto unikać modeli typu shaggy – aż zapraszają, by powyciągać pazurami ich długie pętelki oraz dywanów zakończonych frędzlami, bo psy i koty lubią je żuć.

 

Najbardziej praktyczne są dywany tkane na płasko – nie dość, że mają jednolitą powierzchnię bez odstającego runa, to są dwustronne - mogą być używane po odwróceniu na drugą stronę. To praktyczne, zwłaszcza gdy dywan się trwale wyplami i trzeba będzie ukryć zabrudzenia. Dywany tkane na płasko mają też dość zwarty splot włókien – nie wnika w nie brud i łatwo zebrać z nich odkurzaczem zwierzęcą sierść.

 

 

Materiał na dywan

kot na dywanieChoć dywany syntetyczne bywają łatwe w utrzymaniu w czystości, gdy w domu mieszka zwierzak, najlepsza będzie wełna. Dlaczego? Po pierwsze syntetyki to masa chemii, a pupil spędzający sporo czasu na podłodze będzie nastawiony na ich działanie.

 

Po drugie wełna ma właściwości termoizolacyjne – gdy pies lub kot położy się na takim dywanie, będzie mu po prostu cieplej.

 

Po trzecie, wełniany dywan nie chłonie tak brudu, jak inne modele. Wełna zawiera również lanolinę – to naturalna bariera przed wnikaniem zanieczyszczeń i wilgoci. Materiał ten jest również o wiele trwalszy niż sztuczne włókna.

 

 

Bezpieczeństwo

Pod dywan warto podłożyć matę antypoślizgową. Będzie to bezpieczne dla zwierzaka i wygodne dla właściciela – przy aktywnym pupilu nie będzie trzeba wyrównywać lub przekładać dywanu we właściwe miejsce.

 

 

Pielęgnacja dywanów

pielęgnacja dywanuAby dywan dłużej zachował ładny wygląd, a właściciel nie musiał go często prać, po każdym spacerze ze zwierzakiem warto wytrzeć mu łapy z brudu. Przy drzwiach wejściowych dobrze położyć niewielki chodnik, który zbierze piasek i pył z łap.

 

Gdy w domu mieszka mały pies, warto zapewnić mu zabawki, które odciągną uwagę od dywanu, a kotu drapak. Dobrze też unikać chemicznych środków do czyszczenia dywanów, w końcu pupil będzie narażony na ich działanie.

Dodano: 13-05-2019