Dywan dla alergika

Opinii 0

Kurz, roztocza, grzyby i drobnoustroje lubią pomieszkiwać w runie dywanów. Ale to wcale nie znaczy, że alergicy muszą zrezygnować z tej dekoracji wnętrza. Powinni zwrócić przede wszystkim uwagę na materiał z którego wykonany jest dywan, wysokość runa i jego właściwości antystatyczne. Trzeba też pamiętać o regularnym czyszczeniu dywanu. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni model.

Materiał na dywan

dywan dla alergikaNa niego przede wszystkim powinni zwrócić uwagę alergicy. Najlepsze są włókna syntetyczne (poliester, polipropylen), bo nie zawierają białka i celulozy – głównej pożywki dla roztoczy i grzybów. Domieszkę celulozy można jednak znaleźć w sztucznej wiskozie – przy silnej alergii na roztocza nie poleca się takich dywanów.

 

Sztuczne materiały mają też działanie antystatyczne, co oznacza, że nie osadza się na nich kurz i nie chłoną wody. Niestety alergicy muszą zrezygnować z wełny – ją szczególnie lubą mikroorganizmy, zwłaszcza roztocze. Wełna ma też właściwości termoizolacyjne i takie środowisko to idealne miejsce na rozwój bakterii.

 

Zrezygnować trzeba też z jedwabiu, juty, sizalu. Jedynym naturalnym materiałem, który zaleca się w domu alergika, jest bawełna. Dywany z niej wykonane są lekkie i można z je z łatwością wyprać, nawet w pralce. Dobrym rozwiązaniem są też włókna sztuczne z domieszką bawełny.

 

 

Wysokość runa

runo dywanuRuno powinno być jak najkrótsze – jego wysokość nie może przekraczać 12 mm. Szczególnie praktyczne są dywany tkane na płasko, o gęstym splocie, które nie mają odstającego runa.

 

Zdecydowanie nie poleca się dywanów włochaczy (tzw. shaggy) – ich puszysta powłoka to idealne siedlisko dla bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów.

 

 

Certyfikaty bezpieczeństwa

bezpieczeństwo dywanuDywany z włókien sztucznych w procesie używania mogą wydzielać tzw. lotne związki organiczne, czyli takie, które mają zdolność przechodzenia w postać gazu lub pary. Zanieczyszczają powietrze i mają niekorzystny wpływ na zdrowie. W dywanach syntetycznych można znaleźć m.in. węglowodory alifatyczne, dichlorobenzen czy 4-fenylocykloheksen.

 

Aby mieć pewność, że dywan nie wydzieli żadnych szkodliwych substancji, które dodatkowo mogą uczulać, warto wybrać taki z atestem. Certyfikat GUT to gwarancja, że dywan czy wykładzina nie jest zanieczyszczony chemią, wydziela minimalną ilość LZO i można go poddać recyklingowi.

 

 

Pielęgnacja dywanu w domu alergika

czyszczenie dywanuNawet najlepiej dobrany dywan nie pomoże, jeśli nie będzie regularnie czyszczony. Jak powinien o niego dbać alergik?

 

  • Najważniejsze jest częste odkurzanie – osoby z silną alergią na kurz, grzyby lub roztocza powinny to robić nawet codziennie ; inni co 2-3 dni. Ważny jest także wybór samego odkurzacza. Dobrze, jeśli jest wyposażony w filtry antybakteryjne i elektrostatyczne. Najlepszy wybór to odkurzacz z filtrem HEPA – wskazane są najwyższe klasy 013 i 014, które oczyszczają niemal 100% wydmuchiwanego powietrza. 
  • Raz w miesiącu przyda się solidne trzepanie dywanu. Można też babciną metodą zimą wystawić go na mróz, który zabije roztocza. 
  • Raz na 2-3 miesiące warto zafundować dywanowi solidne czyszczenie – myjką parową (tylko do synetyków), odkurzaczem wodnym (pranie ekstrakcyjne) albo odświeżyć go ręcznie, stosując płyny roztoczobójcze.
Dodano: 13-05-2019