Doniczki DIY – jak je zrobić krok po kroku?

Opinii 0

Odpowiednio dobrane doniczki w wyjątkowy sposób podkreślają piękno roślin. Mimo że w sklepach można znaleźć doniczki w rozmaitych kształtach i kolorach, zachęcamy do ich samodzielnego stworzenia, aby uzyskać naprawdę ciekawe i oryginalne efekty. Proponujemy ozdobienie doniczek na dwa różniące się stylem sposoby: malowanie farbą z dodatkiem proszku do pieczenia oraz oklejenie doniczek złotą folią.

Ręcznie zrobiona niebieska doniczka ze złotymi elementami

Doniczki DIY

Trend #trashtoterracotta podbił serca wielbicieli rękodzieła na całym świecie. Polega on na malowaniu starych, niemodnych i do niczego niepasujących doniczek, wazonów czy butelek w taki sposób, aby przypominały autentyczną, ręcznie formowaną terakotę. Dzięki temu można uratować je przed wyrzuceniem i nadać im drugie życie.

 

Pomalowanie doniczek farbą wymieszaną z proszkiem do pieczenia daje efekt matowej, chropowatej i nierównej powierzchni charakterystycznej dla glinianych, nieszkliwionych wyrobów, które w tym roku są prawdziwym hitem w dekoracji wnętrz. Tą prostą metodą można ozdabiać doniczki i wazony wykonane z różnych materiałów: ceramiki, szkła czy plastiku.

Pokażemy Ci, jak łatwo zamienić zwykłe lekkie, plastikowe doniczki w stylowe „terakotowe” donice. Dzięki dodaniu do białej farby pigmentu w kolorze rudo-brązowym uzyskamy odcienie zbliżone do terakoty.

 

Druga metoda ozdabiania doniczek pozwoli uzyskać zupełnie inne efekty. Rustykalna, gliniana doniczka pomalowana błękitną farbą kazeinową, a następnie oklejona błyszczącą złotą folią do decoupage zmieni swój charakter na bardziej nowoczesny i elegancki. Stojąc na parapecie czy półce, będzie pięknie odbijać światło i zdobić wnętrze.

Materiały potrzebne do wykonania doniczek DIY

Zobacz listę produktów, które będą potrzebne do wykonania doniczek malowanych farbą z proszkiem do pieczenia oraz ozdobionych złotą folią.

Doniczka malowana farbą z proszkiem do pieczenia

 

Doniczka ozdobiona złotą folią

 

Doniczka malowana farbami z proszkiem do pieczenia - instrukcja wykonania

Wymieszaj farbę z pigmentem

Ozdabianie doniczki DIY - krok 1


Do małej miseczki nałóż niewielką ilość farby (farba zwiększy swoją objętość po dodaniu proszku). Na początek dodaj ok. pół łyżeczki płynnego pigmentu i wymieszaj.

 

Jeśli kolor jest jeszcze zbyt jasny, dodaj odrobinę więcej pigmentu. Wymieszaj bardzo dokładnie, żeby po wyschnięciu farby nie powstały białe smugi.

Wymieszaj farbę z proszkiem do pieczenia

Ozdabianie doniczki DIY - krok 2

Do farby z pigmentem wsyp ok. 1 płaską łyżeczkę proszku do pieczenia i dobrze wymieszaj.

 

Po chwili zauważysz, że farba zmienia konsystencję z płynnej na lekki mus z bąbelkami powietrza. To zasługa proszku do pieczenia.

Pomaluj doniczkę

Ozdabianie doniczki DIY - krok 3 


Pędzelkiem nakładaj farbę grubą warstwą na całą powierzchnię doniczki, włącznie z brzegiem i wewnętrzną krawędzią.

 

Struktura farby będzie też zależała od pędzla, jakiego użyjesz, dlatego poeksperymentuj i sprawdź, jakie włosie daje najbardziej zadowalający efekt.

 

Farbę nakładaj swobodnie, nie przejmuj się grudkami, są one wręcz pożądane. Możesz też zmieniać kierunek malowania. Powierzchnia doniczki ma przypominać ręcznie uformowane naczynie z terakoty.

Odstaw doniczkę do wyschnięcia

Ozdabianie doniczki DIY - krok 4


W razie potrzeby możesz nałożyć drugą warstwę farby po wyschnięciu pierwszej (zalecane w przypadku malowania szklanej powierzchni).

Doniczka pomalowana farbami z proszkiem do pieczenia

Doniczka ozdobiona złotą folią - instrukcja wykonania

Pomaluj doniczkę farbą

Decoupage doniczki DIY - krok 1

Pokryj doniczkę farbą kazeinową przy pomocy aplikatora z gąbką lub pędzla. Gąbkowy aplikator nie zostawia smug tak jak pędzel, dzięki czemu malowana powierzchnia będzie gładka i matowa.

 

Pomaluj też brzeg i wewnętrzną krawędź doniczki.

 

Tą samą farbą pomaluj glinianą podstawkę pod doniczkę.

Nałóż warstwę preparatu do decoupage

Decoupage doniczki DIY - krok 2

Kiedy farba dobrze wyschnie, weź pędzelek i posmaruj mały fragment doniczki cienką warstwą preparatu do decoupage.

Odciśnij złotą folię

Decoupage doniczki DIY - krok 3

Przyłóż do posmarowanego miejsca arkusz złotej folii (srebrną stroną do wewnątrz). Dociskaj przez minutę, a następnie ostrożnie oderwij folię. Na doniczce pozostaną złote „kleksy”, które najlepiej złapały klej.

 

W taki sam sposób stopniowo pokrywaj pozostałą powierzchnię doniczki preparatem do decoupage oraz złotą folią, aż uzyskasz pożądany efekt. Nakładaj folię w nieregularnych odstępach, żeby zdobienie wyglądało ciekawiej.

 

Możesz ozdobić folią również podstawkę lub pozostawić ją gładką.

Zabezpiecz doniczkę preparatem do decoupage

Decoupage doniczki - krok 4

Przy pomocy pędzelka starannie posmaruj całą powierzchnię doniczki tym samym preparatem do decoupage, który posłużył do przyklejania folii. Tym razem odegra on rolę zabezpieczającego lakieru o błyszczącym wykończeniu.

 

Odstaw doniczkę na 2h do wyschnięcia. W trakcie wysychania lakier zmieni kolor z białego na przezroczysty.

Udekorowana doniczka DIY

Dodano: 29-03-2021
Uaktualniono: 31-03-2021