Doniczka z cementu – jak zrobić ją krok po kroku?

Opinii 0

Własnoręcznie wykonane doniczki z cementu będą piękną ozdobą każdego parapetu i balkonu. Szczególnie pasują do nich obficie kwitnące rośliny, jak na przykład bratki, surfinie czy pelargonie. Zobacz, jak wykonać cementowe doniczki samodzielnie – krok po kroku!

Betonowe doniczki DIY

Doniczka z cementu DIY

Cementowe doniczki wyglądają jak zastygłe w powietrzu kawałki tkaniny frotte. I tak rzeczywiście jest! Można im nadać dowolny kształt, układając fałdy, zanim cement zacznie schnąć. Ciekawa forma doniczek przyciąga uwagę. Nie kupisz takich w sklepie, dlatego warto zrobić je samemu, aby wyróżnić wystrój domu lub balkonu.

 

Bazą naszych cementowych doniczek są ręczniki. Jaki rodzaj ręcznika najlepiej nada się do zrobienia tych pomysłowych doniczek? Można wykorzystać stare, zużyte modele albo kupić nowe. Nie wybieraj jednak grubych i puszystych, tylko te cieńsze, rzadziej tkane. Takie ręczniki lepiej wchłoną cement. Co jeszcze będzie potrzebne?

Materiały potrzebne do wykonania doniczki z cementu DIY

Do przygotowanie doniczek z cementu potrzebne będą następujące elementy:

 

Doniczka z cementu – instrukcja wykonania

Z ręcznika wytnij kształt kwadratu

 

Doniczka z betonu DIY - krok 1

Obetnij obszyte krawędzie, żeby każdy bok miał surowe wykończenie.

Zrób próbne ułożenie ręcznika

 

Doniczka z betonu DIY - krok 2


Wykorzystaj butelkę z szerokim gwintem lub inne podobne naczynie, aby umożliwić rogom ręcznika swobodne zwisanie. Weź plastikową doniczkę i połóż ją do góry dnem na butelce. Na tak przygotowanej konstrukcji będzie można układać ręcznik.

Zanim przystąpisz do rozrabiania cementu, przetestuj udrapowanie ręcznika (po zamoczeniu będzie się łatwiej układał). Możesz na przykład pozostawić jedną stronę dłuższą, a drugą (która będzie przodem doniczki) krótszą.

Jeśli chcesz, żeby rogi doniczki były lekko wygięte, plastikową doniczkę, na której udrapujesz ręcznik, postaw bezpośrednio na blacie, a nie na butelce. Dzięki temu rogi zagną się, zamiast luźno zwisać.


Wymieszaj cement

Doniczka z betonu DIY - krok 3


Zabezpiecz blat tekturą lub folią.

Załóż rękawice ochronne i wsyp cement do wysokiego wiaderka.
Do przygotowania dwóch niedużych doniczek wystarczy ok. 3-centymetrowa warstwa cementu (nasze wiaderko ma średnicę 23 cm).

Stopniowo dodawaj wodę i mieszaj mieszadłem do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Cement powinien być dość rzadki, żeby wniknął w strukturę ręcznika, ale nie zbyt płynny. Najlepiej sprawdzi się konsystencja zbliżona do gęstej śmietany.


Zwilż ręcznik i zanurz go w cemencie

Doniczka z betonu DIY - krok 4


Zanurz ręcznik w wodzie i wykręć jej nadmiar. Dzięki temu ręcznik nie będzie zabierał wilgoci z cementu podczas schnięcia.

Starannie ugniataj i obracaj ręcznik, żeby dobrze nasiąknął cementem. Na koniec lekko go wykręć.


Ułóż ręcznik na doniczce

Doniczka z betonu DIY - krok 5 

Nadaj ręcznikowi pożądany kształt. Przesuwaj go na plastikowej doniczce i poprawiaj fałdki, aż kształt cementowej doniczki będzie Ci odpowiadał.


Na tym etapie obetnij wszystkie luźne nitki zwisające z postrzępionych krawędzi.

 

Wskazówka: kiedy cement zacznie wysychać, czyli po ok. 1 godzinie, możesz ostrożnie wsunąć nożyk pomiędzy plastikową doniczkę a fałdy ręcznika, żeby powstał mały odstęp. Dzięki temu będzie łatwiej oddzielić cementową doniczkę od plastikowej po wyschnięciu cementu.

Odstaw cementową doniczkę do wyschnięcia

Doniczka z betonu DIY - krok 6


Czas schnięcia będzie zależał od grubości ręcznika i konsystencji cementu. Po upływie co najmniej 24 h doniczka powinna być gotowa.


Usuń plastikową doniczkę

Doniczka z betonu DIY - krok 7


Kiedy cement wyschnie, ostrożnie odchyl krawędzie cementowej doniczki, jeśli lekko przywarły do plastikowej bazy, a następnie wyjmij plastikową doniczkę.


Zagruntuj doniczkę

Doniczka z betonu DIY - krok 8


Jeżeli chcesz postawić cementową doniczkę w ogrodzie lub na tarasie, dobrym pomysłem będzie pokrycie jej gruntem, który zapobiegnie wnikaniu wody. Grunt nałóż pędzlem wewnątrz i na zewnątrz doniczki.

 


Wskazówka: jeśli planujesz wsypać ziemię bezpośrednio do doniczki, wywierć otwór na odprowadzenie nadmiaru wody, a pod doniczką ułóż podstawkę.

 

Możesz też wstawić do doniczki roślinę w plastikowej osłonce.

Twoja oryginalna, wykonana własnoręcznie doniczka z cementu, jest gotowa. Z pewnością będzie wyjątkową ozdobą parapetu, balkonu lub stolika w salonie.

Dodano: 29-03-2021
Uaktualniono: 31-03-2021