Czym kierować się przy wyborze farby do pokoju dziecka?

Opinii 0

Różowy, żółty czy niebieski… Wybór farby do pokoju dziecka najczęściej ogranicza się do doboru odcieni, które będą pasowały do dziecięcego królestwa. Gama kolorystyczna nie jest jednak najważniejsza. Farby do pokoju dziewczynki czy chłopca muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa. Nie mogą wydzielać szkodliwych substancji, a dodatkowo powinny zostać opatrzone specjalnymi oznaczeniami, m.in. PTA. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie farby do pokoju najmłodszych domowników!

Ojciec z synem malują pokój dziecięcy

Jakie normy powinny spełniać farby do pokoju dziecięcego?

Dzieci są bardziej wrażliwe na działanie substancji chemicznych i drażniące zapachy, dlatego kupując farby do malowania ścian w pokoju malucha, trzeba zwrócić uwagę na to, czy spełniają odpowiednie wymagania. Zostały one określone w normie zabawkowej PN-EN 71-3, która ustala limity oraz metodykę badań migracji 8 pierwiastków: antymonu, arsenu, baru, kadmu, chromu, ołowiu, rtęci i selenu.

 

Dodatkowo farby do pokoju dziecięcego powinny mieć najniższą z możliwych zawartość lotnych związków organicznych (LZO), takich jak aceton, węglowodory alifatyczne czy węglowodory aromatyczne.

 

Bezpieczne farby dla dziecka są rozcieńczane wodą, nie zawierają więc szkodliwych substancji. Są także niemal bezzapachowe, dzięki czemu nie będą drażnić malucha. Takie farby są również dobrym wyborem dla alergików i zostały oznaczone logiem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Innym znakiem rozpoznawczym jest etykieta „EcoLabel”, międzynarodowy znak wykorzystywany przez producentów w UE. Te farby nie zawierają toksycznych substancji – zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska.

Rodzaje bezpiecznych farb do pokoju dziecka

Wiadomo już, że należy wybierać wśród farb rozpuszczalnych wodą. Wśród nich jest jednak kilka różnych typów – warto dowiedzieć się, czym się charakteryzują.


Farby emulsyjne


Ich spoiwem są dyspersje tworzyw sztucznych, takich jak żywice akrylowe, lateksowe czy winylowe. Co to oznacza? Spoiwo razem z cząsteczkami wypełniaczy i pigmentów jest zawieszone w wodzie, czyli nie dochodzi do całkowitego rozpuszczenia. Po nałożeniu farby woda odparowuje i pozostaje powłoka malarska. Farby emulsyjne cechują się bardzo dobrym kryciem i szybkim wysychaniem. Są też łatwe w nakładaniu i bardzo trwałe. Mają neutralny, niedrażniący zapach oraz wiele zróżnicowanych odcieni kolorystycznych.


Farby mineralne


Powstają na bazie wapieni lub cementu. Wykończenie farbą mineralną będzie dawało matowy efekt. To także idealny wybór dla alergików – produkty te dodatkowo stwarzają we wnętrzu zdrowy mikroklimat dzięki dużej przepuszczalności pary wodnej. Farby mineralne mają właściwości antyelektrostatyczne, co sprawia, że nie osadza się na nich kurz. Niestety nie mają bardzo wysokiego krycia, więc trudniej pomalować nimi ściany.


Farby klejowe


Jak sama nazwa wskazuje, ich środkiem wiążącym jest klej. Farbę sprzedaje się w formie suchej mieszanki, którą należy wymieszać z wodą. Podobnie jak te mineralne farby klejowe występują tylko w wersji matowej. Raczej nie są odporne na zabrudzenia, nie da się ich zmywać, a liczba dostępnych kolorów jest ograniczona. Mogą pochwalić się oznaczeniem Ecolabel czy logo PTA.


Malowanie pokoju dziecięcego na żółto

Farby zmywalne do pokoju dziecięcego

Zarówno małe dzieci, jak i buntowniczy nastolatkowie mogą wyrażać swoje talenty plastyczne na ścianach. Aby uchronić domowy budżet przed częstymi wydatkami na remont, warto wybrać farby zmywalne.

 

  • Farby lateksowe – można z nich usunąć plamy, pocierając lekko wilgotną ściereczką. Nadają się tylko na ściany;

  • Farby winylowe – są odporne na zabrudzenia, a kiedy te już powstaną, można je okazjonalnie usunąć ściereczką;

  • Farby ceramiczne – dzięki nim uda się uzyskać niezwykle gładką powierzchnię ścian. Bardzo odporne na mycie i szorowanie, nawet z dodatkiem detergentu. Mają też właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie przyciągają kurzu;

  • Farby alkidowe – mają właściwości podobne do farb akrylowych, jednak alkidowe są dużo odporniejsze na wilgoć czy temperaturę, a także szorowanie. Można pomalować nimi także inne elementy wyposażenia;

  • Farby tablicowe – pozwala na swobodne rysowanie. Działa tak, jak szkolna tablica. Farba tablicowa ma jednak kilka minusów: powierzchnia jest chropowata (na nierównej strukturze kreda ma się na czym zatrzymać) i szybko się ściera. Dodatkowo, żeby uzyskać pożądany efekt, trzeba nałożyć kilka warstw.

Ściana do rysowania w pokoju dziecka

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Jaki kolor farb wybrać do pokoju małego dziecka?

- Maluchom do 3. roku życia najlepiej zafundować kontrastowe kolory ścian. Wynika to z tego, że najmłodsi nie odróżniają pastelowych barw. Starszaki mają często ,,swój ulubiony kolor”. Warto wziąć go pod uwagę przy remoncie pokoju i pozwolić dziecku samodzielnie wybrać barwę farby.

 

Jak ozdobić ściany w pokoju dziecka?

- Urozmaiceniem wnętrza pokoju dziecięcego mogą być tapety – roślinne lub zwierzęce, lub baśniowe fototapety. Poza jednolitym kolorem ścian w wybranym odcieniu można zdecydować się również na naklejki z motywem ulubionej bajki, które przypadną do gustu najmłodszym.

 

Dodano: 19-02-2021
Uaktualniono: 22-02-2021