Czarne ściany – kolory ścian dla odważnych?

Opinii 0

Jeszcze do niedawna opcja dla odważnych, bo czerń, na ścianie kojarzyła się z mrokiem i posępnością. Dziś jest jedną z najbardziej modnych barw we wnętrzach – czarne ściany w mieszkaniu stają się coraz powszechniejsze. Duża w tym zasługa farb tablicowych, które mocno udomowiły antracytowy odcień tego koloru. A jeśli już mowa o odcieniach, to nie ma dwóch takich samych czerni. Wie to każdy, kto choć raz próbował zgrać kilka czarnych elementów garderoby.

Jaki odcień czerni wybrać?

Czarna ściana w salonie jako element dekoracyjnyNa hasło „czarne ściany w pokoju” dużo osób wyobraża sobie czystą, bazową czerń. I rzeczywiście ten kolor jest bardzo głęboki, dominujący i ciemny. Z tego powodu nie wszędzie się sprawdzi. Najlepiej mu na sporych, otwartych przestrzeniach z dużą ilością światła. Jednak na szczęście w palecie czerni każdy znajdzie coś dla siebie. Na pierwsze eksperymenty z tą barwą świetnie sprawdzi się któryś odcień z palety off-black.

 

Antracytowa czerń, czyli kolor bryły węgla, ma lekko rozproszony odcień, z domieszką ciemnej szarości. Lukrecja, czarna oliwka, onyks, kolor „black leather jacket” to również odmiany przełamanej czerni – jednak nie tak głębokiej i radykalnej jak bazowa barwa.

 

Mianem czerni określa się też często heban, mimo że to tak naprawdę bardzo ciemny brąz.

 

Z kolei Charleston Green – kolor, który powstał po wojnie secesyjnej w USA i służył do malowania drzwi i okiennic – to połączenie czystej czerni z żółtym i niebieskim.

 

Czarna farba tablicowa to dobry pomysł, by wprowadzić do wnętrz trochę tej barwy. Na płaszczyznę takiej ściany można nanosić dekoracyjne napisy albo rysunki za pomocą zwykłej kredy tablicowej lub specjalnych markerów kredowych. Jeśli dodatkowo pod nią znajdzie się warstwa farby magnetycznej, taka czarna ściana w pokoju dziecięcym doskonale sprawdzi się jako wielka tablica memo. Czerń w takim przypadku nie przytłacza, bo jest tylko tłem dla ozdobników.

 

 

Gdzie zastosować czarny kolor ścian?

Czarne ściany w mieszkaniu to nawiązanie do nowoczesnego styluOdpowiednio dobrana czerń wprowadzi do wnętrza nieco elegancji i tajemniczości. Jeśli jeszcze boisz się tego koloru, czarna ściana w salonie może być dla Ciebie zbyt dużym ryzykiem. Taką opcję wypróbuj zatem w łazience. To najczęściej i tak ciemne pomieszczenie, w którym nie ma okna i przebywa się w nim tylko przez chwilę.

 

Efekt możesz uzyskać nie tylko dzięki farbie, ale i z wykorzystaniem płytek ceramicznych czy kamienia. Dobrym zabiegiem kompozycyjnym jest również czarna podłoga, która trzyma w ryzach pozostałe kolory. Ale uwaga – dobrze widać na niej wszystkie pyłki i zabrudzenia, dlatego konieczna będzie dyscyplina.

 

Poza tym czerń to dobry pomysł w każdym z wnętrz – najlepiej na jednej ze ścian, którą chcesz podkreślić: za kanapą, przy kominku, za wezgłowiem łóżka. W pokoju dziecięcym ściana pomalowana czarną farbą tablicową szybko zamieni się w miejsce na rysunki.

 

 

Jak malować ściany na czarno?

Czarna ściana w sypialni – przykładowa aranżacjaCzarne ściany w salonie? Czarna ściana w kuchni? A może czarna ściana w sypialni? Niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu zastosujesz ten kolor, najpierw wybierz odcień, a potem wykończenie farby:

 

  • matowa będzie dobra do większych wnętrz,
  • satynowa i z połyskiem sprawdzi się lepiej na małym metrażu – odbija więcej światła.

 

Wybór miejsca, które zamalujesz na czarno, dobrze przemyśl - później ciemny kolor będzie o wiele trudniej pokryć jasną farbą. Jeśli czerń ma być tylko akcentem na jednej ze ścian, najlepiej wybierz tę naprzeciwko okna lub obok niego. Ściana z otworem okiennym to nienajlepszy pomysł – kolor pochłonie zbyt dużo światła. Niskie wnętrze podwyższysz, malując na czarno także wąski pas na suficie.

 

Czarna ściana w kuchni czy sypialni nie musi być także zamalowana jednolicie – możesz na przykład pomalować czarną lamperię do wysokości wzroku, a potem połączyć ją z inną barwą i jasnym sufitem. Na czarnej matowej ścianie dobrze wyglądają też desenie naniesione dekoracyjnym wałkiem malarskim przy użyciu o ton jaśniejszej błyszczącej emulsji. Żeby czarna ściana w sypialni czy salonie wydała się większa, tym samym kolorem pomaluj meble, które przy niej staną.

 

 

Z czym łączyć czerń we wnętrzach?

czarna ściana – przykład zastosowaniaCzerń jest uniwersalna, dobrze łączy się z każdą barwą. Ale decydując się na takie wykończenie ścian, dokładnie przyjrzyj się sąsiedztwu. Połączenie z ciemną podłogą wenge to z reguły nie najlepszy pomysł. Tak samo, jeśli zestawisz ją z brązowymi ścianami – efekt mrocznej jaskini gwarantowany.

 

Czerń za to świetnie podkreśla kontrasty. Spróbuj zestawić ją z kremową czy beżową sofą i jasnymi meblami. Całość będzie wyglądać bardzo elegancko i stylowo. Taka ściana jest też świetna do ekspozycji sztuki albo gabloty z kolekcją dekoracyjnych bibelotów. Potrzebne będzie też dobre oświetlenie, które rozjaśni ciemną ścianę wieczorem.

 

To może być na przykład kinkiet z żarówką halogenową, która najlepiej odda głębię czerni.

Dodano: 05-03-2019