Aranżacja przedpokoju

Opinii 1

Od przedpokoju wszystko się zaczyna. Jest kręgosłupem całego mieszkania, i to całkiem elastycznym. Spróbujmy nagiąć go do swoich potrzeb.

WSTĘP

Co: Przedpokój o powierzchni 10 m2.


Dla kogo: Studentka, która jeszcze nie wie, czy zamieszka sama, czy z koleżanką.


Zadanie: Przebudować przedpokój tak, żeby było w nim dużo szaf, a w drugim wariancie zostawić jak najwięcej wolnego miejsca.


SPOSÓB PIERWSZY - SZAFY W ROLI GŁÓWNEJ

Założenia

W tym wariancie chodziło o to, żeby w przedpokoju zmieściły się szafy na ubrania. Poszerzyłem więc korytarz, przesuwając ścianę oddzielającą go od pokoju. Powstało dość miejsca na trzy duże szafy. Natomiast dzięki przedłużeniu ściany łazienkowej w kierunku wyjścia uzyskałem płytką wnękę, którą można było wykorzystać na jeszcze jedną szafę. W drugiej części przedpokoju - w głębi - zlikwidowałem część ścian. Korytarz się skrócił, a pokój z kuchnią utworzył wspólną przestrzeń.


Rozwiązania


Nowe ścianki lepiej postawić z ceramicznych pustaków, są bardziej wytrzymałe niż płyta gipsowo-kartonowa. W przedpokoju dobrze sprawdzi się podwieszany sufit, w którym umieścimy, mniej więcej co metr, halogeny w kwadratowych ramkach o wymiarach 15x15 cm. Jedną z szaf po lewej stronie warto zarezerwować na odkurzacz, mopa itd. W płytkiej szafie z lustrem naprzeciwko drzwi wejściowych schowamy buty, czapki i wierzchnie okrycia.


Materiały


Przy wejściu proponuję położyć płytki gresowe o wymiarach 30x30 cm, a w dalszej części przedpokoju parkiet z olejowanego dębu (klepka o wymiarach 9x50 cm). Fronty szaf powinny być pomalowane na biało i wykończone na wysoki połysk, z aluminiowymi uchwytami. Matowe szkło posłuży do wypełnienia drzwi prowadzących do łazienki.


Plany nowego przedpokoju:


1. Nowe szafy wnękowe.
2. Przesunięta ściana.
3. Przedłużenie ścianyłazienkowej.
4. Płytka szafa wnękowa.
5. Przestrzeń kuchni łączącej się z pokojem.
6. Drzwi wejściowe.

Mocne strony projektu


1. Jest dość miejsca, żeby wstawić szafy z ubraniami, nie trzeba więc organizować oddzielnej garderoby.
2. Usunięcie ściany w głębi korytarza pozwoliło podzielić mieszkanie na dwie oddzielne strefy. W ten sposób cała przestrzeń została uporządkowana.
3. W przedpokoju obejdziemy się bez wiszących półek czy wolno stojącego schowka na buty. Wszystko można włożyć do zamykanych szaf.

SPOSÓB DRUGI - REPREZENTACYJNY

Założenia


W tym wariancie przedpokój ma być wygodną przestrzenią dla dwóch użytkowników. Zrezygnowałem z wnęki w ścianie oddzielającej pokój od korytarza i przesunąłem drzwi do pokoju, tak żeby były prawie vis-a-vis wejścia do łazienki. Zlikwidowałem ścianę w głębi mieszkania, łącząc pokój z kuchnią. Miejsce, w którym ta przestrzeń graniczy z przedpokojem, zaznaczyłem, stawiając ściankę z otworem drzwiowym o bokach tworzących charakterystyczny występ w murze. Żeby naprzeciwko drzwi wejściowych zmieścić dużą szafę, zrobiłem dla niej głęboką wnękę - jej tylną ścianę przesunąłem w stronę łazienki.


Rozwiązania


Głównym źródłem światła mogą być dwa żyrandole z ozdobnymi żarówkami w kształcie świec. Na ścianie przy wejściu potrzebne jest lustro, najlepiej w ozdobnej owalnej ramie. Oświetlimy je parą kinkietów. Dominujący kolor to beż na ścianach. Odcinać się będzie od nich biały sufit oraz dwie pary białych drzwi - łazienkowe i prowadzące do pokoju. Poza jedną szafą wnękową nie są przewidziane żadne inne meble. Szafy na ubrania zmieszczą się teraz w pokojach.


Materiały


Na podłodze w całym mieszkaniu dobrze wyglądają drewniane, postarzane deski. Żeby nadać reprezentacyjny charakter przedpokojowi, najlepiej wybrać tapetę w stylizowane roślinne motywy, drzwi płycinowe do szaf i eleganckie elementy wykończenia - sztukaterie przy suficie i wysokie listwy przypodłogowe. Do obudowy otworu w ścianie na końcu korytarza posłużą lakierowane płyty MDF.


Plan nowego przedpokoju:


1. Ściana, która powstała po zlikwidowaniu wnęki.
2. Przesunięte w nowe miejsce drzwi prowadzące do pokoju.
3. Nowa ściana z otworem drzwiowym.
4. Ściana cofnięta w głąb łazienki.
5. Przedłużenie ściany łazienkowej.
6. Duża szafa wnękowa.
7. Drzwi wejściowe.

Mocne strony projektu


1. Idealne rozwiązanie dla dwóch niezależnych osób mieszkających pod jednym dachem. Ich królestwami pozostają pokoje. Przedpokój to strefa neutralna.
2. Likwidacja wnęki z lewej strony od wejścia i przesunięcie drzwi do pokoju powodują, że na ścianie zrobi się dużo wolnego miejsca na ładne grafi ki albo pamiątkowe zdjęcia.
3. Z kolei jedyna szafa w powiększonej wnęce z powodzeniem zastępuje wieszaki, które nie pasowałyby do tego przedpokoju.