Świece, olejki zapachowe, świeczniki
Dowiedz się więcej
Węch to jeden z najważniejszych zmysłów, dlatego tak bardzo lubimy otaczać się pięknymi zapachami. Istnieje wiele sposobów na to, by uzyskać zadowalający efekt: możemy zawsze mieć w domu świeże kwiaty, kadzidełka, podgrzewacze i świece zapachowe czy różnego rodzaju dyfuzory zapachowe, potocznie zwane patyczkami. Jeśli już wiemy, na którą z opcji się zdecydować, warto też pomyśleć o odpowiednich dodatkach, takich jak świeczniki, latarenki czy kominki zapachowe.
Podgrzewacz czy świeca zapachowa?
Gdy chcemy uzyskać piękny aromat we wnętrzu, pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to świeca zapachowa i wszystkie dostępne jej formy. Mamy również możliwość wyboru podgrzewaczy zapachowych, które dobrze wyglądają w parze z kominkiem zapachowym czy świecznikiem.
Świece zapachowe produkowane są w wielu wersjach, m.in. jako:
- świece tradycyjne, pieńkowe;
- długie świeczki do świeczników;
- świece zapachowe w szkle;
- świece pływające.
Świeca tradycyjna ma zazwyczaj kształt walca. Spotkamy zarówno delikatniejsze formy z zaokrągleniami, jak i bardziej masywne, o rustykalnym wyglądzie. Z łatwością dopasujemy je kolorystycznie do wnętrza, ponieważ świece te występują w pełnej palecie barw. Szeroki wachlarz możliwości obejmuje również zapachy, dlatego i pod tym względem każdy znajdzie cos dla siebie. Oczywiście wybrać można także świece bezzapachowe – w końcu niektórym miłośnikom tych ozdób wystarczy ich kojący blask.
Długie świeczki doskonale pasują do świeczników i każdemu wnętrzu nadają niezwykły klimat. Wyjątkowe chwile potrzebują wyjątkowej oprawy. Siedmioramienny świecznik, białe świece i romantyczna kolacja? To zdecydowanie trafiony zestaw! Czerwone i złote świece w świeczniku adwentowym? Takie połączenie również doskonale się sprawdzi. Boże Narodzenie to czas, w którym dbamy o dobrze udekorowany stół i każdy najdrobniejszy element wystroju, dlatego także w tym szczególnym okresie warto sięgnąć po długie świece.
Świece zapachowe w szkle nie potrzebują już żadnych świeczników i podstawek – szklany pojemnik stanowi ochronę przed rozlaniem rozpuszczonej parafiny. Występują w bogatej gamie kolorystycznej i zapachowej.
Świece pływające utrzymują się na powierzchni wody i tworzą wyjątkową dekorację: płomienie odbijają się w lustrze wody i dają ciekawy efekt. To niezwykłe świece ozdobne, które można umieścić w kąpieli czy prostym szklanym naczyniu.
Podgrzewacze, zwane inaczej tealightami, to małe świeczki, które można rozmieścić w różnych częściach pomieszczenia. Same lub w towarzystwie świecznika czy kominka zapachowego – zawsze tworzą niezwykły nastrój, dlatego chętnie wykorzystywane są w gabinetach spa.
Jak długo palą się świece?
Czas palenia świec jest różny i zależy przede wszystkim od ich wielkości. Duże świece palą się nawet do 50 godzin, ale podgrzewacze już tylko 4 godziny. Na żywotność świecy w dużej mierze wpływa to, jak ją użytkujemy.
- Świeca zapachowa powinna się palić 3-4 godziny – nie dłużej i nie krócej. Im dłużej się pali, tym większe ryzyko, że będzie wypalać się nierówno i utworzy się tzw. tunel (czyli wypali się sam środek). Jeśli doprowadzimy do takiego stanu, ciężko będzie odratować świecę.
- Jeżeli knot jest długi, zaleca się skrócić go do ok. 4 mm, dzięki czemu nie będzie kopcił i zostawiał brzydkich śladów po wykruszeniu.
- Im więcej knotów, tym lepiej, ponieważ powierzchnia palenia jest bardziej równomierna i proces spalania się wydłuża.
- Świeca zapachowa powinna stać w miejscu, w którym nie ma przeciągów, bo powodują one jej szybsze wypalanie.
Świecznik, latarenka, a może kominek zapachowy?
Świece i podgrzewacze zapachowe dobrze wyglądają w towarzystwie różnego rodzaju akcesoriów. Jedne są niezbędne, inne stanowią efektowną ozdobę.
- Świecznik potrafi stworzyć ciekawą dekorację w domu i sprawić, że nawet zwykły podgrzewacz będzie wyglądał klimatycznie. Światło świecy buduje nastrój i wprowadza magiczny element, zwłaszcza w odpowiedniej oprawie. Ozdobne świeczniki sprawdzą się na stole podczas uroczystej kolacji i w okresie świątecznym, np. bożonarodzeniowym, kiedy idealnym dodatkiem będzie siedmioramienny świecznik adwentowy. Świeczniki mogą też doskonale podkreślić styl pomieszczenia – drewniane dobrze odnajdą się w prostych, skandynawskich wnętrzach, z kolei te szklane i utrzymane w stylu glamour świetnie wkomponują się w nowoczesne, eleganckie mieszkania.
- Latarenka to niewątpliwie ciekawy element wystroju, który sprawdzi się zarówno jako dekoracja bożonarodzeniowa, jak i część codziennej stylizacji wnętrza. Ukryte w latarenkach świece lub podgrzewacze stworzą ciekawy efekt świetlny. Dodatkowo płomień jest chroniony przed zgaśnięciem podczas przeciągów, co sprawia, że mogą być także ozdobą balkonu czy tarasu. To również doskonały dodatek dekoracyjny w ogrodzie – ani wiatr, ani deszcz nie będą przeszkodą w ich użyciu, a blask świecy zapewni lepszy klimat niż zwykłe światło lampy.
- Kominek zapachowy to element ozdobny, który w bardzo prosty sposób pozwala stworzyć piękny zapach w pomieszczeniu. W zagłębieniu na górze układamy płatki zapachowe bądź wlewamy wodę i dodajemy kilka kropli olejków eterycznych. We wnętrzu kominka umieszczamy zapalony podgrzewacz, którego temperatura umożliwia stopniowe uwalnianie aromatu.
Olejki, dyfuzory zapachowe i płatki – inne sposoby na piękny zapach
Piękny zapach we wnętrzu tworzą nie tylko świece, ale również olejki i dyfuzory zapachowe czy płatki, dostępne w szerokiej gamie zapachowej.
- Dyfuzory zapachowe to nic innego jak esencja zapachowa zamknięta w eleganckiej, szklanej buteleczce, w której umieszczamy rattanowe patyczki. Ich specjalna struktura sprawia, że po ich zanurzeniu olejek, powoli się wchłaniając, wypełnia gąbczastą strukturę i uwalnia zapach ku górze. Patyczki są dwa razy dłuższe niż pojemniczek, a wraz z ubywaniem olejku powinniśmy je skracać – z zachowaniem odpowiedniej proporcji. Zapach można regulować poprzez stosowanie większej lub mniejszej ilości patyczków. Aby zintensyfikować wrażenia zapachowe, patyczki należy odwrócić tak, by na górze znalazły się końcówki zamoczone wcześniej w olejku. Dobrze jest podłożyć pod dyfuzor podkładkę, ponieważ substancje zawarte w olejku mogą poplamić drewniane powierzchnie, które ciężko będzie doczyścić. Patyczki zapachowe umieszczone w lekkim przeciągu również będą pachnieć intensywniej.
- Płatki zapachowe to nowoczesny sposób aromatyzacji wnętrz. Wykonane są z parafiny nasączonej odpowiednim aromatem. Aby uwolniły swój zapach, należy je położyć na specjalnym kominku, w którym umieszczamy także podgrzewacz. Temperatura sprawi, że parafina się rozpuści i w ten sposób wypełni wnętrze zapachem.
Czy zapach może być elementem aranżacji wnętrz?
Nie od dziś wiadomo, że zapachy kojarzą nam się z ważnymi wydarzeniami z naszego życia czy z emocjami. Mogą nas wprowadzać w odpowiedni nastrój, dawać radość i poczucie bezpieczeństwa. Aromamarketing to obecnie coś oczywistego, z czym spotykamy się niemal wszędzie. W Polsce próbowano go nawet stosować w kinie – podczas seansu filmu pt. „Jasminum”, kiedy w sali unosiła się delikatna woń jaśminu. My również możemy tworzyć klimat w naszym wnętrzu – wystarczy wybrać odpowiedni aromat, by poczuć różnego rodzaju emocje. Pieczone jabłko i cynamon? To idealne połączenie na okres przedświąteczny, który kojarzy nam się ze smacznymi wypiekami. Przyprawy korzenne czy drzewo sandałowe to męskie aromaty, które sprawdzą się w gabinecie czy biurze. Wiosną warto postawić na zapachy kwiatowe, latem – na owocowe, np. cytrusowe. A może zapach świeżego prania, który wielu osobom przypomina dom rodzinny?