Poduszki, siedziska, narzuty

Poduszki dekoracyjne

Eleganckie poduszki dekoracyjne i ozdobne w wielu kolorach i różnorodnych stylizacjach. Poszukujesz kreatywnych akcentów, które podkreślą charakter pomieszczenia? Niepowtarzalne wzory naszych poduszek dekoracyjnych odmienią wnętrze twojej sypialni lub salonu. W naszej ofercie znajdziesz poduszki stworzone z różnych materiałów o oryginalnej fakturze. Zamów poduszkę dekoracyjną przez internet i odbierz w najbliższym sklepie Leroy Merlin.

Poduszki dekoracyjne to dziś obowiązkowy element aranżacji sypialni, salonu, pokoju dziecięcego, a także strefy relaksu, urządzonej na balkonie lub tarasie. Ułożone na meblach, parapetach lub podłodze, pełnią funkcje praktyczne. Podnoszą poziom komfortu i tworzą przytulną atmosferę. Czasami stanowią intrygującą ozdobę, nawiązującą wzorem i kolorystyką np. do panującej pory roku czy świąt. Poduszki dekoracyjne to również najszybszy, najłatwiejszy i najtańszy sposób na zmianę charakteru wnętrza.

Jak dobierać poduszki dekoracyjne do stylu wnętrza

Poza wygodą liczy się także wygląd, dlatego poduszki na sofie, łóżku czy siedziskach powinny być dopasowane do stylu danego pomieszczenia. Poniżej kilka ogólnych wskazówek w tym zakresie.

  • Do wnętrz urządzonych w stylu boho pasują dekoracyjne poduszki z frędzlami, chwostami i kolorowymi pomponami Może być ich mniej lub więcej i mogą różnić się między sobą wyglądem – założenia estetyki boho są swobodne.
  • W aranżacjach skandynawskich obowiązują umiar i pewna powściągliwość. Tutaj poduszek dekoracyjnych jest zwykle znacznie mniej. Poszewki powinny być uszyte z naturalnych materiałów. Mogą mieć różne kolory, wyjątkowo popularne są te najbardziej podstawowe – biel i czerń. Są często ozdobione prostymi, geometrycznymi wzorami.
  • W modnym ostatnio klimacie urban jungle dominują dodatki (w tym poduszki dekoracyjne), upodabniające pomieszczenie do dżungli. Poszewki często są ozdobione wzorami w egzotyczne motywy roślinne (np. monstery).
  • Wystrój w stylistyce eko to poduszki „ekologiczne” – wykonane z tego, co naturalne i przyjazne dla środowiska. Tutaj dominują len, juta, sznurkowe powłoczki i poduszki z naturalnym wypełnieniem (z łusek orkiszu, pestek wiśni, gryki, gorczycy).
  • Wnętrza industrialne często ozdabia się poduszkami w barwach ziemi, cegły, miedzi, w różnych odcieniach szarości oraz czerni. Szyje się je z mocnych materiałów, takich jak skóra i welur. Są gładkie lub ozdobione charakterystycznym printem, nawiązującym do motywów fabrycznych.
  • Pomieszczenia glamour wymagają najbardziej dekoracyjnych poduszek, uszytych z połyskliwych materiałów (satyna, aksamit), ozdobionych motywami kwiatowymi, kryształkami. Paleta kolorów obejmuje luksusowo wyglądający fiolet, pudrowy róż, głęboką zieleń oraz, oczywiście, elegancką czerń.
  • Estetyka rustykalna to przede wszystkim poduszki wełniane, wyszywane, haftowane, zdobione falbanami, dekoracyjnymi aplikacjami w stylu ludowym, koronkowymi wstawkami, motywami kwiatowymi, ale także, np., swojską kratą.
  • Jeśli przestrzeń jest nowoczesna i minimalistyczna, poduszek dekoracyjnych nie może być wiele. Muszą być proste i eleganckie, raczej jednobarwne, w spokojnych, neutralnych kolorach, bez zbędnych zdobień (w takim przypadku najważniejszy jest kształt poduszki).

Jak kompletować zestawy poduszek dekoracyjnych

Poduszki dekoracyjne raczej nie występują pojedynczo, dlatego trzeba je odpowiednio dobierać nie tylko do stylu wnętrza, ale także jedne do drugich. Jak to robić? Obowiązują pewne istotne zasady.

Poduszki powinny do siebie pasować, ale nie muszą być identyczne. Dobierając je, można kierować się podobieństwem wzoru lub koloru. Na jednej kanapie mogą więc znajdować się poduszki w różnych kolorach, ale ozdobione takim samym lub zbliżonym deseniem. Można także postąpić odwrotnie – dobrać poduszki pod względem koloru. Łącząc poduszki wzorzyste i jednobarwne, na wzorach tych pierwszych powinien pojawiać się kolor z poduszek jednobarwnych. Poduszki mogą różnić się też np. fakturą.

Jak układać poduszki i ile powinno ich być

Ilość poduszek dekoracyjnych w pomieszczeniu to z jednej strony rzecz gustu, z drugiej – stylu. Niektóre aranżacje (np. boho) wymagają większej ilości poduszek, bo opierają się na dodatkach, inne mniej, bo ich istotą jest minimalizm (np. styl japoński). Przyjmuje się także, że estetyka klasyczna wymaga parzystej liczby poduszek (o podobnych kolorach i zbliżonej fakturze), natomiast stylistyka nowoczesna dopuszcza większą swobodę.

Poduszki układa się zwykle w sposób kaskadowy – od największej do najmniejszej. Jeśli są na łóżku w sypialni, to leżą jedna za drugą (najmniejsza jest z przodu). Na sofie sprawdza się natomiast symetryczny układ „na zakładkę” (najmniejsze poduszki znajdują się wtedy najbliżej środka).

Na większych kanapach i dużych narożnikach można położyć dość pokaźne dekoracyjne poduszki – o szerokości nawet 60 czy 70 cm. Niewielkie lub niższe sofy wymagają zdecydowanie mniejszych poduszek – o wielkości ok. 35 cm.

Na co zwracać uwagę, kupując poduszki dekoracyjne

Liczą się zarówno aspekty wizualne, jak i te czysto praktyczne.

  • Kolor – jego wybór zależy od stylu wnętrza, kolorystyki innych dodatków w pomieszczeniu i wyglądu pozostałych poduszek. Warto pamiętać o zasadzie posługiwania się kołem barw, dzięki któremu łatwo dobrać pasujące do siebie kolory. To m.in. te, które sąsiadują ze sobą na kole, oraz te, które znajdują się po jego przeciwnych stronach.
  • Kształt – poduszki dekoracyjne miewają przeróżne formy: kwadratowe, okrągłe, prostokątne. Niektóre nawiązują kształtem do roślin lub np. bohaterów bajek. Te ostatnie najlepiej sprawdzają się w pokojach dziecięcych.
  • Materiał – w tym zakresie wybór jest bardzo duży. Najistotniejsza jest faktura materiału, ale warto zwrócić uwagę także na to, czy łatwo utrzymać go w czystości.
  • Wzór – deseń na poduszce to głównie kwestia stylu pomieszczenia. Czasami wybiera się poduszki okolicznościowe – np. z motywem świątecznym – żeby tymczasowo wprowadzić do pomieszczenia wyjątkowy klimat.
  • Wypełnienie poduszki – może być syntetyczne lub naturalne. Ma to znaczenie zwłaszcza dla alergików.
  • Poszewka – warto wybrać poduszkę dekoracyjną z łatwo zdejmowaną, zapinaną poszewką, którą w każdej chwili można zdjąć i uprać.
  • Dwustronność – dekoracyjna, dwustronna poduszka nie ma przodu ani tyłu – jest tak samo ozdobiona z obu stron. Może mieć też dwa różne wzory po każdej stronie, co stwarza większe możliwości aranżacyjne.
Produkt, którego szukasz został wycofany. Zobacz inne produkty z tej kategorii.