Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Fototapety, tapety panoramiczne, murale

Murale, tapety panoramiczne i fototapety to wielkoformatowe obrazy. Są niebanalnym rozwiązaniem do wnętrz domowych i komercyjnych. W dostępnej kolekcji można znaleźć wiele przepięknych wzorów. Tapeta panoramiczna i mural są niczym ręcznie malowane obrazy, swoją strukturą nadają ścianom odrobinę tekstury. Wielkoformatowe wzory i struktury wpisują się w nowoczesne, luksusowe jak również klasyczne aranżacje. Bogate wzornictwo od egzotycznych wzorów w stylu Jungle, Boho, Botanic poprzez industrialne struktury i abstrakcyjne desenie po kolekcję dziecięcą w pastelowych odcieniach podkreślą charakter Twojego wnętrza. Z kolei w kolekcji fototapet mamy szeroki wybór w fotografiach i grafikach w wysokiej rozdzielczości – od krajobrazów, poprzez słynne miasta, po motywy filmowe, łatwo dobierzesz odpowiedni wzór. Nastrojowe fototapety do sypialni, bajkowe do pokoju dzieci, roślinne do kuchni – każda z nich pięknie podkreśli charakter pomieszczenia. Obejrzyj dostępną kolekcję.

Nawigacja wg potrzeb użytkownika

Chcesz mieć pewność, że wybrałeś najlepszy dla Ciebie produkt? Odpowiedniej jakości, funkcji i dopasowany dokładnie do Twoich potrzeb? Wybierz opcje, które doprowadzą Cię do najlepszego rozwiązania.
Jaki układ i rozmiar ma mieć dekoracja ?

Wszystkie produkty(1419)

z50

Kupuj seriami

Dowiedz się więcej

Każdy, kto chce odmienić charakter wnętrza, powinien rozważyć położenie fototapety, muralu lub tapety panoramicznej. Ich wybór jest ogromny, dlatego można bez problemu znaleźć odpowiedni wzór – zarówno do salonu w stylu klasycznym, jak i rustykalnej kuchni czy dziecięcej sypialni. Ponadto do zalet wspomnianych osłon ściennych zaliczają się: prosty montaż (oraz demontaż), względnie niewysoka cena, a także funkcjonalność (jeżeli materiał, z którego wykonano fototapetę jest odporny na wilgoć, można położyć ją nawet w łazience lub w kuchni).

Fototapety i tapety panoramiczne – nowy wymiar designu

W Polsce fototapety wcale nie są nowością. Pojawiły się już w latach 70. XX wieku, by największą popularność zyskać w kolejnym dziesięcioleciu. W minionej epoce stały się niejako symbolem zachodniego świata, lecz – niestety – niezbyt stylowym. Większość osób kojarzy bowiem ozdoby tego typu z dość kiczowatymi zdjęciami np. wodospadów lub zachodów słońca na rajskich plażach. Nic więc dziwnego, że fototapety dość szybko wyszły z mody i przed względnie długi czas projektanci wnętrz raczej ich unikali.

Kilka sezonów temu wróciły jednak w wielkim stylu! Nowoczesne formy, łatwy montaż, praktyczne materiały i ogromne możliwości personalizacji – to tylko niektóre zalety fototapet. Co zatem warto o nich wiedzieć i dlaczego są świetną alternatywą dla standardowych farb ściennych?

  • Fototapety stanowią efektowną ozdobę wnętrza, która nadaje przestrzeni zupełnie nowy charakter, a także pewną głębię. Odpowiednia fototapeta może wizualnie powiększyć pomieszczenie.
  • Są dostępne w wielu wzorach – od klasycznych, przez nowoczesne, vintage, pejzaże i kwiaty, po portrety ulubionych bohaterów z dziecięcych bajek.
  • Fototapety kładzie się w bardzo prosty sposób, zwykle przy pomocy kleju do tapet – zajmuje to niewiele czasu.
  • Można dopasować je do niemal każdego miejsca, nawet położyć w łazience – wszystko zależy od materiału, z którego wykonano daną fototapetę. Do wyboru są m.in. fototapety flizelinowe, winylowe, akrylowe, papierowe oraz z włókna szklanego. Najmniej trwałe są te wykonane z papieru, a najbardziej – winylowe. W typowym mieszkaniu świetnie sprawdzają się także modele wykonane z fizeliny (syntetycznych włókien poliestrowych) – są względnie wytrzymałe, a do tego najłatwiej się je układa (klej trzeba nałożyć wprost na ścianę). Co więcej, można je także w bardzo prosty sposób zdjąć, dlatego są dobrym wyborem dla osób, które lubią często zmieniać wystrój.
  • Fototapety kupuje się na wymiar – tzn. ich wielkość powinna być ściśle dopasowana do wymiarów ściany. Dzięki temu można uzyskać pożądany efekt.
  • Nowoczesne techniki druku pozwalają na odwzorowanie niemal każdego motywu w doskonałej jakości, odnosi się to także do motywów 3D.

Mural – sztuka dostępna dla każdego

Nazwanie muralu fototapetą nie jest błędem. Pod względem technicznym nie ma między nimi właściwie żadnej różnicy. Określenie „mural” zwykle dotyczy jednak wzorów, które są „malowane” na ścianie. Nie są to zatem np. grafiki przedstawiające superbohaterów czy wspomniane motywy 3D, murale raczej przypominają obrazy. Często są to impresjonistyczne wzory lub różnego rodzaju iluzje.

Murale to ozdoby, które doskonale sprawdzają się w salonach, sypialniach oraz pokojach dziecięcych. Na delikatnych, pastelowych muralach dla najmłodszych, widnieją przepiękne zwierzęta, balony lub krajobrazy, które znakomicie pobudzają kreatywność maluchów – są ciekawym dodatkiem aranżacyjnym, mogą także stać się elementem codziennych zabaw.

Podobnie jak opisane wcześniej fototapety, murale także mogą być zrobione z różnych materiałów (najczęściej są wykonane z winylu lub fizeliny). W ich przypadku jeszcze ważniejsze jest odpowiednie dopasowanie do ściany. Jako że składają się z oddzielnych „obrazów”, każdy element musi dokładnie przylegać do kolejnego i mieć odpowiednią wielkość. Podczas montażu warto zachować więc szczególną ostrożność – z reguły nie jest on jednak trudny. Należy pamiętać o dokładnym wyrównaniu powierzchni, a jeśli jest taka konieczność, wypełnieniu ubytków w ścianie i usunięciu resztek starej tapety. W przeciwnym razie na muralu mogą pojawić się wybrzuszenia lub zagłębienia, które negatywnie wpłyną na efekt finalny – a on może być naprawdę wyjątkowy!

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.