Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Sztukateria, dekoracja sufitu

Sztukateria to elementy dekoracyjne ścian i sufitów. Kasetony, rozety i listwy styropianowe z polimeru lub polistyrenu odmienią każde wnętrze. W ofercie Leroy Merlin dostępny jest bogaty wybór łatwych w montażu wzorów. Sztukateria to dobry pomysł na aranżację pustej ściany w salonie. Szybki montaż daje spektakularny efekt wizualny w jeden dzień. Można je zamontować samodzielnie, zaopatrując się w klej i szpachelkę. Sprawdź, jak wiele rozwiązań umożliwiają dekoracje sufitowe. Dekoracja sufitu jest istotnym elementem każdego wnętrza. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co można położyć na sufit zamiast zwykłej gładzi lub co zastosować na sufit podwieszany zamiast karton-gipsu, aby przestrzeń domu nabrała innego wyrazu, nie tracąc na wysokości pomieszczenia. Klienci poszukują rozwiązań, które są eleganckie, a jednocześnie proste w wykonaniu.

Wszystkie produkty(110)

z6

34,99 zł/ szt.

49,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Dekoracje sufitu ‒ rodzaje i przeznaczenie

Do najczęściej wybieranych dekoracji sufitowych należą kasetony ze styropianu, listwy styropianowe oraz rozety styropianowe.

Każdy z tych elementów ma inną funkcję i przeznaczenie. Można je stosować na suficie (kasetony i rozety), pomiędzy sufitem a ścianą (do tego służą głównie listwy przysufitowe) oraz na ścianach (np. umieszczając dekoracyjne rozety, które głównie spotyka się w montażu sufitowym jako połączenie z dekoracyjnym oświetleniem).

Ozdoby te są również odpowiedzią na pytanie, co położyć na nierówny lub pękający sufit albo czym zakryć szczeliny. Dekoracje sufitu dzięki lekkości i prostemu montażowi pozwalają wyeliminować, poprawić lub ukryć mankamenty i niedoskonałości budowlane.

Gdzie sprawdzi się dekoracja sufitu?

Najczęściej dekoracje wybierane przez klientów stosowane są na suficie w salonie, w pokoju i w przedpokoju. Można stosować je także w łazience i na suficie w kuchni.

Sztukateria dekoracyjna sprawdzi się w bardzo wielu stylach wnętrz. Najchętniej wybierana jest do przestrzeni w stylu klasycznym, glamour i nowoczesnym. Dobrze prezentuje się również w stylu śródziemnomorskim, wiejskim i francuskim.

Każdy z elementów dekoracyjnych może być zastosowany na suficie i ścianach, co pozwala na rozmaite aranżacje. Listwy umiejscowione przysufitowo wprowadzają gładką linię przejścia między ścianą a sufitem, a listwy ścienne i dekoracyjne wprowadzają trójwymiarowy efekt ram i odcięć. Rozety styropianowe zastosowane na suficie tworzą ozdobne rysunki i często montowane są pod żyrandol. Kasetony umieszczone na ścianie pozwalają wprowadzić fakturę, a kiedy łączą się z powierzchnią sufitu, tworzą spójną całość, wyciszają pomieszczenie i zmniejszają straty ciepła.

Kasetony styropianowe ‒ jakie wybrać i jak układać?

Kasetony styropianowe sufitowe są bardzo popularnym elementem dekoracyjnym. Wybierane są ze względu na ciekawą formę i dostępne faktury oraz możliwość wyciszenia pomieszczenia lub ukrycia niedoskonałości sufitu.

Klasyczny i podstawowy wymiar kasetonów to 50×50 cm. Na rynku dostępne są także kasetony o wymiarach 60×60 cm. Kasetony styropianowe sprzedawane są w jednym kolorze ‒ białym ‒ co umożliwia ich malowanie farbami. Dostępność faktur i wzorów pozwala dobrać kasetony do stylu pomieszczenia. Grubości kasetonów wahają się od 0,5 cm do nawet 3,5 cm, jeśli wzór jest bardzo wypukły. Montaż pod stropem zachowuje odpowiednią termoizolację. Im grubszy panel kasetonu zostanie wybrany, tym bardziej będzie sprzyjał niwelacji mostków termicznych.

Cena kasetonów styropianowych na sufit waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych za sztukę (w przypadku kasetonów trójwymiarowych).

Rodzaje kasetonów zależą od przeznaczenia oraz oczekiwanej funkcji termoizolacyjnej, wyciszającej lub wizualnej. Dostępne są kasetony styropianowe i polistyrenowe o różnej fakturze, w kolorze białym lub szarym. Montaż, bez względu na sposób produkcji wygląda jednakowo.

Układanie kasetonów styropianowych na suficie

Montaż kasetonów jest na tyle prosty, że z układaniem z łatwością poradzi sobie osoba, która na co dzień nie ma doświadczenia w pracach wykończeniowych czy budowlanych. Lekkość materiału ułatwia pracę na wysokości.

Kasetony montuje się na klej do styropianu. Przed ich przyklejeniem do powierzchni należy przygotować grunt. Powierzchnia montażu powinna być sucha, bez pyłu, a sufit zagruntowany. Powierzchnię sufitu gruntuje się, aby kasetony nie odklejały się i nie odpadały. Gruntowanie pozwoli przygotować mocne i stabilne podłoże dla montowanych elementów styropianowych.

Montaż rozpoczyna się od środka sufitu w kierunku ścian. Pozwala to zachować symetrię, a elementy konieczne do przycięcia znajdą się na zetknięciu z linią ścian.

Czym malować kasetony styropianowe?

Malowanie kasetonów ze styropianu pozwala zachować ich dłuższą trwałość. Pomalowane są bardziej odporne na niekorzystne działanie wilgoci oraz wpływają na odbiór wizualny pomieszczenia. Nie przyciągają kurzu, a ich czyszczenie jest znacznie łatwiejsze. Możliwe jest zachowanie świeżego, pierwotnego wyglądu kasetonów przez długie lata.

Do malowania kasetonów styropianowych nadają się farby akrylowe i lateksowe. Farby pozwalają stworzyć gładką powierzchnię, są szybko schnące i dobrze rozprowadzają się na nierównych powierzchniach. Pozwalają uzyskać jednolitą barwę, nie zmieniając przy tym kolorystyki powłoki kasetonów i nie powodując zmiany koloru wybranej farby.

Pielęgnacja jak wyczyścić kasetony styropianowe?

Czyszczenie kasetonów styropianowych, zarówno białych, jak i tych, które zostały pomalowane farbą lateksową lub akrylową, jest bardzo proste. Do codziennej pielęgnacji potrzebna jest jedynie wilgotna ściereczka lub ‒ dla wygody czyszczenia sufitu ‒ wilgotny mop, którym będzie można umyć całą powierzchnię z poziomu podłogi. Nie potrzeba do tego żadnych płynów ani detergentów.

Listwy styropianowe ‒ rodzaje i sposób ułożenia

Listwy styropianowe ozdobne mogą być stosowane jako listwy sufitowe, przysufitowe i ścienne. Długość listew wynosi najczęściej 2 metry i można je przycinać według potrzeb. Szerokość i grubość jest zależna od wzoru danej listwy oraz funkcji, jaką ma spełniać. Szerokość może wynosić od 2 milimetrów do kilku centymetrów, co pozwala tworzyć zróżnicowane aranżacje z zastosowaniem listew.

Rodzaje listew styropianowych:

  • listwy sufitowe styropianowe – stosowane do dekoracji sufitów, podkreślenia układów z kasetonów oraz kompozycji z rozetami;
  • listwy przysufitowe styropianowe – stosowane w miejscu zetknięcia się ścian z sufitem;
  • listwy ozdobne styropianowe – najczęściej stosowane do aranżacji ściennych. Pozwalają wytyczyć ramki i odcięcia na ścianach oraz zaakcentować inne rozwiązania w aranżacji wnętrza.

Listwy ogólnie określane jako styropianowe, wykonane są ze styropianu (czyli polistyrenu ekspandowanego EPS), styroduru (zwanego też polistyrenem ekstrudowanym XPS, spienionym polistyrenem lub twardym styropianem) lub duropolimeru. Są to materiały lekkie, łatwe w montażu, odporne na wilgoć, wytrzymałe na zmienną temperaturę, ściskanie, uszkodzenia mechaniczne, o gęstej strukturze i możliwości wytwarzania dłuższych i większych gabarytowo elementów. Elastyczność pod względem obróbki, pozwala tworzyć rozmaite kształty, dzięki czemu klienci mają do wyboru różne wzory, detale zdobień i wybór wysokości listew. Listwy styropianowe występują w formie wklęsłej, wypukłej lub prostej, a materiał z jakiego są wykonane umożliwia nabycie 2 metrowych odcinków, ich łatwość przycinania i klejenia przy montażu.

Jak docinać i montować listwy styropianowe?

Listwy styropianowe i poliuretanowe są na tyle elastyczne i miękkie, że ich przycinanie nie jest skomplikowane. Można to zrobić łatwo i bez dużego wysiłku, stosując naostrzony nożyk do cięcia lub piłę. Dostępność długich listew przysufitowych pozwala w pełni dostosować ich długość do wymiarów pomieszczenia. Odpowiednio przycięte listwy można przyklejać klejem montażowym przeznaczonym do styropianu i poliuretanu. Szczeliny na stykach można wypełniać elastyczną szpachlówką do listew lub akrylem. Całość można pomalować farbą niezawierającą rozpuszczalników.

Rozety styropianowe ‒ oryginalna dekoracja sufitu

Rozety styropianowe najczęściej montowane są pod żyrandol w celu podkreślenia uroku tego typu oświetlenia, ale równie interesująco prezentują się jako pojedyncze elementy dekoracyjne umieszczone na suficie czy ścianie. Mogą mieć formę ujętą w kwadratowy panel bądź kształt okręgu lub elipsy. Montuje się je w taki sam sposób, jak kasetony. Wymagają oczyszczenia podłoża, zagruntowania i przyklejenia na klej styropianowy. Kiedy planuje się montaż rozety w miejscu zawieszenia sufitu, przed montażem należy pamiętać o zrobieniu otworu na przeciągnięcie kabli do oświetlenia.

Klej do styropianu ‒ dlaczego to najlepszy wybór?

Do montażu stosuje się kleje specjalistyczne przystosowane do styropianów, tzw. klej dyspersyjny lub kleje polimerowe.

Jaki klej do styropianu wybrać?

Klej do styropianu jest w pełni przystosowany do jego lekkiej formy i na tyle trwały, by utrzymać elementy sufitowe bez obaw o ich odpadanie. Kleje do styropianu mają gotową konsystencję ‒ nie trzeba ich samodzielnie rozcieńczać. Pozwala to zachować pewność co do siły wiązania danego produktu. Kleje są bezzapachowe i nie zawierają szkodliwych rozpuszczalników, a dobra konsystencja umożliwia łatwe nakładanie kleju na kaseton, rozetę lub listwę.

Wydajność kleju do styropianu

Średnie zużycie kleju wynosi 600‒700 g/m2 przy nakładaniu kleju na całą powierzchnię styropianu, a czas wiązania kleju to ok. 60 minut. Kleje do styropianu nie są brudzące i łatwo można je zmyć wodą. Przyjmuje się, że montaż 1 m2 kasetonu przy montażu punktowym zakłada zużycie kleju o wadze ok. 250 g.

Jak nakładać klej na styropian?

Nakładanie kleju na styropian jest zależne od wybranego elementu dekoracyjnego. Przy nierównym podłożu najlepiej rozprowadzać go na elemencie szpachlą z małym grzebieniem, aby wyeliminować ewentualne różnice w podłożu.

Klej nakłada się na centralny punkt elementu oraz na rogi. Można pokryć całą powierzchnię przyklejanego elementu, ale nie jest to konieczne. Przykładając element do sufitu, należy go mocno przycisnąć, by nałożony klej wypełnił puste przestrzenie. Wytrzymałość zamontowanego elementu jest gwarantowana.