Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Okleiny meblowe, folie statyczne, akcesoria

Okleiny meblowe przyklejane na drzwi, blaty lub meble, a także folie statyczne do szyb pozwalają w łatwy i szybki sposób zmienić charakter wnętrza. Dzięki nim można własnoręcznie nadać drugie życie starym meblom, a także uatrakcyjnić wizualnie dowolną gładką powierzchnię.

Wszystkie produkty(114)

z6
(6)
21,88 zł/ szt.
30,88 zł / szt.
29% taniej
(4)
4,88 zł/ opak.
6,88 zł / opak.
29% taniej
36,90 zł/ szt.
43,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Okleinę do mebli można wykorzystywać na różne sposoby. Wszystko zależy od konkretnego pomysłu aranżacyjnego i podłoża, które chcemy okleić. Folia statyczna do szyb pomoże z kolei przesłonić dowolne okno, jeśli jest zbyt mało miejsca na żaluzje bądź rolety. Może też posłużyć jako przesłona zmniejszająca przezierność szyb w drzwiach. Aby przykleić folię lub okleinę na meble, warto wyposażyć się w akcesoria, takie jak nożyk techniczny wraz z zapasowymi ostrzami.

Okleiny na meble – jaką wybrać i w jaki sposób ją wykorzystać?

Wzory i kolory. W ofercie Leroy Merlin mamy do dyspozycji wiele wzorów oklein do mebli. Można wśród nich wymienić:

  • okleiny jednolite – zwykle gładkie lub mające bardzo drobny deseń, w jednym kolorze, błyszczące lub matowe. Popularna jest okleina meblowa biała, która pasuje do nowoczesnego wystroju, a jednocześnie daje efekt odświeżenia starszych, zniszczonych mebli. Ponadto dostępne są okleiny w kolorze fioletowym, zielonym, niebieskim, srebrnym, szarym, czarnym, beżowym oraz brązowym;
  • okleiny imitujące drewno – to najpopularniejszy rodzaj oklein meblowych. Najczęściej mają wzór konkretnego usłojenia drzewnego, na przykład sosny czy dębu. Występują w naturalnych barwach, dzięki czemu można dobrać idealną okleinę na stół lub parapet z PVC, by dodać wnętrzu przytulności;
  • okleiny imitujące metal – idealnie wpasują się we wnętrza industrialne, nowoczesne, o loftowym charakterze;
  • okleiny geometryczne – przedstawiające dowolny wzór geometryczny. Występują w wielu wariantach, zarówno wielobarwnych, jak i czarno-białych;
  • okleiny imitujące kamień – tego typu okleiny meblowe często wykorzystuje się do ozdabiania blatów kuchennych i parapetów. Zwykle imitują blok marmuru lub granitu.

Zastosowanie. Aby móc odnowić dowolny mebel, należy zadbać o to, by jego powierzchnia była gładka i czysta. Dzięki temu dekoracja będzie dobrze przylegać i nie będzie się odklejać. Jeśli w salonie lub przedpokoju mamy zniszczoną, odrapaną szafę, warto przykryć ją okleiną drewnopodobną. Odpowiednio docięte paski okleiny można przykleić zarówno na drzwi przesuwne, jak i otwierane standardowo. Dobrym pomysłem będzie również oklejenie półek wewnątrz szafy, dzięki czemu nie będą się niszczyć w miarę użytkowania.

Okleina do mebli kuchennych uchroni je przed zabrudzeniem i zabezpieczy przed drobnymi uszkodzeniami. Można ją także zastosować do starszych mebli, które wyszły z mody lub nieco się zużyły ‒ dzięki okleinie nabiorą świeżości, a pomieszczenie zyska nowy styl. Warto też rozważyć urozmaicenie mebli w pokoju najmłodszych mieszkańców domu. Kolorowa okleina na meble dla dzieci nie tylko spodoba się maluchom, ale też uchroni meble przed zabrudzeniem czy powierzchownym uszkodzeniem podczas codziennych zabaw.

Na co zwracać uwagę? Dobierając okleinę do mebli w wybranych pomieszczeniach, oprócz wzoru warto zwrócić uwagę takie cechy, jak:

  • faktura – wpływa ona na osiadanie kurzu na okleinie. Gładkie powierzchnie są łatwiejsze w czyszczeniu;
  • odporność na ścieranie, zadrapania, wilgoć i inne czynniki, na które będzie narażona okleina. Warto sprawdzić w opisie produktu lub dopytać doradcę, w jaki sposób można czyścić okleinę, czy jest zmywalna, odporna na detergenty i mycie lub szorowanie;

Jak przykleić okleinę? Niezależnie od tego, gdzie będzie umieszczana okleina, należy przed jej montażem właściwie przygotować daną powierzchnię. W pierwszej kolejności trzeba pozbyć się kurzu i brudu, a także ewentualnych resztek kleju. Następnie należy odtłuścić powierzchnię. Aby przykleić pasmo okleiny równomiernie i uniknąć powstawania nieestetycznych pęcherzyków powietrza, można posłużyć się gumową ściągaczką do okien bądź szeroką linijką. Okleiny meblowe są samoprzylepne – wystarczy jedynie oderwać papier zabezpieczający i przyłożyć ją do wybranej powierzchni. Trzeba jednak robić to stopniowo, odklejając powoli fragmenty papieru tylko w tych miejscach, które aktualnie będą przykładane do powierzchni. Okleina łatwo ulega zagnieceniom, więc mogłaby się skleić, a pokryta klejem powierzchnia zbierze kurz. Nadmiar okleiny wystający poza krawędzie należy ostrożnie dociąć, wykorzystując nożyk z wymiennym ostrzem. Szczególną uwagę trzeba poświęcić wystającym elementom, takim jak uchwyty czy klamki w oklejanych drzwiach lub szufladach. Aby uniknąć niedokładności podczas pracy, najlepiej zdemontować oklejane elementy przed rozpoczęciem pracy i przykręcić je po montażu okleiny.

Folia statyczna – rodzaje i sposób montażu

Folia statyczna na okno to cienka warstwa tworzywa sztucznego, przeznaczona do montażu na szybach i gładkich powierzchniach. Ponieważ nie zawiera kleju, po oderwaniu od szyby czy innego podłoża nie pozostawia po sobie śladów. Może pełnić różne funkcje w zależności od tego, jaki jej rodzaj się wybierze. W ofercie Leroy Merlin znajdują się:

  • folie mleczne jednolite – mleczna folia statyczna na okno ma za zadanie zabezpieczyć mieszkańców przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów i osób znajdujących się przed domem. Jednocześnie może chronić przed promieniami słonecznymi, przepuszczając rozproszone światło lub dawać lekki cień;
  • folie mleczne wzorzyste – taka folia statyczna do szyb łączy walory estetyczne zaprojektowanych wzorów z mlecznym podłożem, które nie pozwala zobaczyć osobie z ulicy, co znajduje się we wnętrzu domu;
  • folie wzorzyste w kolorze transparentnym – ze wzorami imitującymi tłoczenie. Takie folie przepuszczają światło, ale rozmywają kształty, zwiększając prywatność mieszkańców.

Jak przykleić folię statyczną na szybę? Montaż folii statystycznej jest bardzo prosty. Do jego wykonania potrzebna jest woda i nożyk. Najpierw trzeba uciąć pasek folii w takim rozmiarze, by idealnie pasował do danej szyby. Następnie namacza się go w wodzie, a potem przykłada w wybranym miejscu i przeciera zwykłą szmatką, by przywarł do podłoża. Jeśli dany wzór się nam znudzi, folię możemy bez problemu odkleić i zastąpić inną.

Akcesoria do montażu oklein meblowych i folii statycznych

Do montażu oklein meblowych oraz folii statycznych nie potrzeba wielu narzędzi. Podstawą jest nożyk techniczny, dzięki któremu można przyciąć okleinę lub folię do właściwego rozmiaru i kształtu. Prowadząc nożyk, powinniśmy jednocześnie posługiwać się szeroką stalową miarką, aby wykonane cięcie było proste. Warto mieć także w pogotowiu ostrza do nożyków. Stępione narzędzie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, gdyż pozostawia nieestetyczne, poszarpane brzegi, które rzucają się w oczy. Nożyki z wymiennym ostrzem mogą mieć różne rozmiary i szerokości. Im więcej drobnych elementów ma oklejany mebel czy gładka powierzchnia, tym mniejszy nożyk powinniśmy wybrać, aby montaż został przeprowadzony z jak największą precyzją. Przyda się również linijka lub gumowa ściągaczka do szyb zwana raklą, służąca do usunięcia pęcherzyków powietrznych. Tę czynność można też przeprowadzić przy wykorzystaniu karty płatniczej.