Kleje i akcesoria do tapetowania
Dowiedz się więcej
Kleje do tapet ‒ rodzaje
W sklepach Leroy Merlin dostępnych jest kilka rodzajów okładzin ściennych, a każda z nich wymaga dobrania odpowiedniego kleju. Dobrze dopasowany produkt sprawi, że położona na ścianie tapeta będzie się mocno trzymać i doskonale prezentować.
Dostępne formy kleju do tapet:
- klej w żelu ‒ można go stosować bezpośrednio po otwarciu tubki. Klej okazuje się niezastąpiony podczas prac renowacyjnych czy w czasie naprawy drobnych usterek. Produkty tego rodzaju przydają się przy pracach wykończeniowych, takich jak doklejanie końcówek w narożnikach oraz przy podklejaniu naderwanych fragmentów;
- klej w formie masy ‒ taki rodzaj kleju jest prosty i wygodny w uż Produkt można aplikować tuż po otwarciu wiaderka. Klej w formie masy zwykle najlepiej sprawdza się do klejenia ciężkich tapet, takich jak grube okleiny winylowe czy flizelinowe;
- klej w proszku ‒ zazwyczaj należy wymieszać proszek z wodą, zgodnie z zaleceniami producenta. Klej jest gotowy do użycia po dokładnym wymieszaniu.
Jaki klej do konkretnej tapety?
Jeśli decydujemy się na samodzielne klejenie tapety, warto zadbać o szybkie i sprawne przeprowadzenie prac. W tym celu należy najpierw sięgnąć po odpowiednie akcesoria, które umożliwią właściwe przymocowanie okleiny do ściany. Wybierając tapetę, trzeba też przygotować odpowiedni do niej klej. Warstwa zewnętrzna tapety, w zależności od jej rodzaju, może składać się z jednej bądź dwóch warstw. Okleiny posiadają też spodnią stronę, która może być zróżnicowana pod względem materiału. Z tego powodu należy dobrze dopasować klej do rodzaju okleiny, by jak najlepiej spełniał swoją funkcję.
Materiał tapety ma ogromne znaczenie. Właśnie dlatego możemy spotkać różne rodzaje klejów o nieco innych właściwościach.
Tapety winylowe, bardzo często goszczące w naszych domach, także są bardzo różnorodne. Z tego powodu klej do tapet winylowych rozrabiamy z wodą, stosując odpowiednie proporcje w zależności od konkretnej tapety. Im grubsza, a zarazem twardsza tapeta, tym gęstszego kleju do tapet potrzebuje.
Tapety papierowe znacząco różnią się od tapet winylowych, dlatego potrzebują zupełnie innego kleju. Ze względu na niewielką grubość takiej tapety klej do tapet papierowych nie musi być aż tak mocny, jak środek do tapet winylowych. Charakteryzuje się niedużą gęstością, natomiast czas nasiąkania paska tapety jest zależny od jej grubości. Musimy brać pod uwagę to, czy mamy do czynienia z najcieńszą, jednowarstwową tapetą, rolką tapety dwuwarstwowej czy najgrubszą odmianą tapety papierowej – tapetą tłoczoną. Im cieńsza tapeta, tym krótszy powinien być czas nasiąkania klejem.
Klej do tapet na flizelinie stosuje się zupełnie inaczej niż kleje do pozostałych rodzajów tapet. Smaruje się nim wyłącznie podłoże, na którym będziemy umieszczać tapetę, a nie pokrywa się nim przygotowanego paska tapety. Kleju to tapety flizelinowej nie można rozcieńczać wodą, choć może się wydawać przesadnie gęsty i trudny do nakładania na ścianę. W przeciwnym razie mógłby stracić swoje właściwości i nie utrzymać syntetycznej tapety.
Szczególnym rodzajem tapety jest tapeta wykonana z włókna szklanego. Dzięki materiałowi wykorzystywanemu do jej przygotowania może ona wytrzymać na ścianie nawet do kilkudziesięciu lat. Klej do tapet z włókna szklanego musi być wystarczająco mocny, by taką tapetę utrzymać. Najlepiej w tym przypadku skorzystać z rady producenta danej tapety – zwykle wskazuje on, z jakiego kleju do tapet konkretnie skorzystać.
Jak kleić tapety?
By odpowiednio przygotować się do montażu dowolnej tapety, nie wystarczy sam klej do tapet. Oprócz niego przydatne będą narzędzia, takie jak nóż, ołówek, miarka, poziomica, gumowy wałek lub szczotka do tapet. Niezbędne jest także wiadro do kleju, metalowa szpachla oraz pędzel bądź specjalny wałek do kleju. Aby odpowiednio przygotować stanowisko pracy, pomyślmy też o stole do tapetowania, by poszczególne fragmenty tapety nie uległy zniszczeniu podczas układania na ścianach.
Podstawą udanego efektu prac jest właściwe przygotowanie kleju do tapetowania, dlatego tak ważne jest, byśmy uważnie przeczytali instrukcję, którą producent zamieścił na opakowaniu. Niewłaściwy sposób postępowania z klejem może spowodować, że nie zwiąże on dostatecznie dobrze, by utrzymać tapetę na miejscu. Podczas klejenia pamiętajmy o każdorazowym wygładzeniu pasa tapety, tak by nie powstawały zgrubienia oraz pęcherzyki powietrza. Nadmiar tapety można odciąć nożykiem, wykorzystując przy tym sztywną metalową miarę. Warto pamiętać, by przy dociskaniu tapety do ściany wszystkie narzędzia, którymi się posługujemy, były czyste. Tapeta łatwo ulega zabrudzeniom. Jeśli zdarzy nam się pobrudzić tapetę klejem, przydatny będzie specjalny zmywacz do tapet, choć najlepiej usuwać tego rodzaju plamy na bieżąco.
Kilka dni po przyklejeniu tapet nie powinniśmy intensywnie wietrzyć pomieszczenia. Nie poleca się stosowania dodatkowych urządzeń mających ułatwić wysychanie kleju. Jeśli dochodzi do zbyt szybkiego wyschnięcia tapety, na ścianie powstają nieestetyczne przerwy między pasami położonej tapety. Przyklejanie tapety za każdym razem musimy rozpoczynać od narożnika, od strony okna i stamtąd przesuwać się w głąb pomieszczenia.
Pozostałe preparaty do montażu i demontażu tapet
Tak samo ważne, jak klejenie tapety, jest jej ściąganie ze ściany, gdy chcemy ją usunąć i zmienić lub pokryć wcześniej oklejoną powierzchnię farbą. Naszym klientom oferujemy szereg produktów pozwalających na pracę z różnymi rodzajami tapet. Są to między innymi:
- impregnaty do tapet – ich zadaniem jest dokładne powlekanie powierzchni tapety, cegły, farby czy muru, by odpowiednio ją zabezpieczyć poprzez utworzenie cienkiej, bezbarwnej powłoki. Zaimpregnowana powierzchnia wykazuje wysoką odporność na szorowanie, wilgoć i zmywanie, nie żółknie i nie płowieje;
- płyny do usuwania tapet – z ich pomocą możemy usunąć ze ścian tapety dowolnego rodzaju, które mogą być wykonane z różnych materiałów i charakteryzować się różnymi grubościami i strukturą. Do użycia płynów często nie potrzeba rozpuszczalnika – narzędzia po demontażu tapety można umyć wodą;
- zmywacze do tapet – są to płyny do ściągania tapet pozwalające na zmycie resztek tapety ze ściany. Z ich pomocą można też usunąć resztki kleju ze świeżo położonej tapety.