Tapety, bordiury

Dobierz tapetę do swoich potrzeb

Serie

Zobacz wszystkie
Dlaczego warto kupować seriami?
Serie to gwarancja idealnego dopasowania koloru, wzoru i stylu produktów, stworzonych z myślą o kompleksowym wyposażeniu wnętrza.

Tapety

Tapety to prosty i szybki sposób na odświeżenie mieszkania, czy podkreślenie charakteru wnętrza. Łatwa dekoracja ściany z telewizorem lub w salonie. Kiedyś tylko tapety papierowe, a dziś tapety winylowe na podkładzie z flizeliny, które w prosty sposób montuje się - wystarczy posmarować klejem tylko ścianę. Tapety winylowe są odporne na wilgoć i ścieranie, dzięki czemu nadają się do kuchni i do łazienki. Są również sprytnym sposobem na ukrycie mankamentów ściany, które trudno zamalować. Tapety egzotyczne, lamelki, wzory 3D, w liście, kwiaty czy imitujące cegłę, deskę dostępne w stylu skandynawskim, rustykalnym, retro, industrialnym czy klasycznym. To wszystko znajdziesz w ofercie Leroy Merlin.

Nowoczesna tapeta potrafi być kropką nad „i” stylowego wnętrza. Przy jej pomocy można poprawić proporcje pomieszczenia, zamaskować niedoskonałości, zabrudzenia i rysy, a przede wszystkim nadać aranżacji indywidualnego charakteru. Szeroka gama wzorów, kolorów i faktur daje niemal nieograniczone możliwości zarówno w salonie, sypialni, pokoju dziecka, jak również w przedpokoju, kuchni czy łazience. W ofercie znaleźć można tapety odporne na wodę, promieniowanie UV, zmywanie, szorowanie i urazy mechaniczne. Dostępne są również takie, które można wielokrotnie malować.

Rodzaje tapet i ich właściwości

Tapety różnią się nie tylko warstwą dekoracyjną: kolorem, wzorem, rodzajem wytłoczenia czy fakturą, ale także właściwościami i materiałem, z jakiego zostały wykonane. Znaleźć można:

 • tapety winylowe
  To popularny materiał wykończeniowy, który ze względu na odporność na wilgoć oraz niezwykłą trwałość, może być stosowany nie tylko w pokojach dziennych, przedpokojach i sypialniach, ale też łazienkach i kuchniach. W tych ostatnich przypadkach najlepiej dobrać tapetę dodatkowo wzmocnioną warstwą wodoodporną. Tapety winylowe określane są jako zmywalne, co oznacza, że można je myć (nawet przy pomocy środków chemicznych). Są też odporne na szorowanie i ścieranie.
 • tapety papierowe
  Nowoczesne tapety wykonane z papieru różnią się od tych, które można było spotkać wiele lat temu. W ofercie można znaleźć tapety zmywalne, wodoodporne lub te przeznaczone do malowania. Charakteryzują się mniejszą trwałością od tapet winylowych, dlatego warto wybrać je do pomieszczeń, które nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne czy działanie wody. Poleca się je także do pokoju dziecka lub alergika, ponieważ wykonane są z naturalnego materiału. Ich dużą zaletą jest też przystępna cena.
 • tapety z włókna szklanego
  Zazwyczaj mają oryginalną strukturę, którą tworzy delikatnie wytłaczany wzór. Doskonale zabezpieczają np. ściany w przedpokoju, ponieważ wśród tapet są tymi najbardziej trwałymi i odpornymi na zniszczenia, wycieranie i długie użytkowanie. Można je myć, szorować i malować. Występują w kolorze białym.
 • raufaza
  Kolejny rodzaj odpornej tapety, która przeznaczona jest do pomieszczeń często i intensywnie użytkowanych oraz miejsc, gdzie ściana narażona jest na zniszczenie. Wykonana jest z mieszanki papieru i trocin, co zapewnia jej charakterystyczną strukturę. Przy jej pomocy można zamaskować ubytki w ścianie i krzywizny. Można ją malować.
 • tapety tekstylne
  Ich bazę stanowi papier i dekoracyjna warstwa tkaniny, np. szykownego jedwabiu, miękkiego weluru lub sztruksu czy naturalnego lnu. Stosowane ze względu na eleganckie, szlachetne wykończenie, np. w sypialnie lub pokoju dziennym. Podczas czyszczenia należy wykorzystywać środki przeznaczone do mycia konkretnego typu tkaniny.
 • tapety na flizelinie
  W tego typu tapetach podkład, który zazwyczaj wykonany jest z papieru, zastąpiono grubszą flizeliną – pomaga ona ukryć defekty i nierówności ścian. Tapety na flizelinie nadają się do malowania. Przy zmianie wystroju można je też usunąć na sucho, ponieważ nie pozostawiają nieestetycznych śladów.
 • fototapety
  Trójwymiarowy krajobraz nadmorski, las, a może dżungla na ścianie? Taki efekt jest możliwy do uzyskania przy pomocy połączenia tapety i fotografii, czyli fototapety. Zazwyczaj kładzie się je na dużą, najbardziej eksponowaną w danym pomieszczeniu ścianę.

Oznaczenia na tapetach – jaką tapetę wybrać?

W przypadku pomieszczeń, w których ściany narażone są na częste otarcia, urazy, zarysowania lub zabrudzenia, sprawdzą się tapety z dodatkowymi oznaczeniami:

 • odporne na zmywanie (oznaczenie potrójnej fali) – tapeta, którą można myć wodą z mydłem;
 • odporne na szorowanie (oznaczenie fali i trójkątów) – występują tapety średnio odporne i bardzo odporne, które można myć szczotką;
 • odporne na działanie światła (oznaczenie ze słońcem) – tapeta nie traci koloru pod wpływem promieni UV;
 • odporna na uderzenia (oznaczenie ściany z młotkiem) – tapeta wzmocniona włóknem szklanym, zabezpieczona przed urazami mechanicznymi.

Jaka tapeta do kuchni, łazienki i wilgotnych pomieszczeń będzie najlepsza?

Do łazienki, kuchni oraz wszędzie tam, gdzie poziom wilgotności jest podwyższony, zalecane jest stosowanie wodoodpornych materiałów wykończeniowych. Takie parametry mają tapety winylowe (z winylu spienionego i płaskiego).

Jaka tapeta do pokoju dziennego, sypialni i pokoju dziecka?

W pokojach dziennych, a zwłaszcza tych, w których śpią i przebywają małe dzieci, poleca się stosowanie naturalnych tapet papierowych. Najlepsze będą te zmywalne, mające dodatkową warstwę zabezpieczającą przed myciem przy użyciu wody z mydłem.

Aby wykończenie ścian w salonie lub sypialni było eleganckie i szykowne, można też zdecydować się na tapety z dekoracyjną warstwą tkaniny.

Jaka tapeta do przedpokoju?

W przedpokojach, holach i wszelkiego rodzaju ciągach komunikacyjnych tapeta narażona jest na ciągłe otarcia, uszkodzenia oraz zabrudzenia. Najlepiej zdecydować się więc na tapetę z włókna szklanego lub raufazę, które można myć, szorować, a w razie konieczności malować.