Tkaniny, firany i akcesoria

Zasłony gotowe

Zasłony doskonale dopełniają wystrój okien i balkonów. Łatwe w instalacji, umożliwiają zacienienie pomieszczeń w słoneczne dni, zaciemnienie w razie potrzeb, zapobiegają wścibskim spojrzeniom i dodatkowo eksponują lub maskują otwory okienne. Oferujemy też zasłony, które zwiększają komfort cieplny w zimę i izolują w lato. Leroy Merlin posiada w ofercie gotowe zasłony, które wystarczy przewlec przez rurki karniszy lub podpiąć żabkami do taśmy marszczącej. Nasze zasłony występują w wielu kolorach i wzorach. Wybrane przez internet zasłony można odebrać w najbliższym sklepie Leroy Merlin.

Jak odmienić salon bez wykonywania generalnego remontu? Jak sprawić, żeby sypialnia była bardziej przytulna, a pokój dziecka przyjemnie zaciemniony i sprzyjający wyciszeniu? Często wystarczy dobrać odpowiednie zasłony gotowe, które wprowadzą do aranżacji nowy kolor, oryginalne wzory oraz faktury. Mogą też izolować termicznie i zaciemniać pomieszczenie przeznaczone do odpoczynku. Jakie zatem zasłony wybrać, by dobrze spełniały swoją funkcję i pasowały do aranżacji?

Zasłony gotowe na przelotkach, kółkach, żabkach czy taśmie?

Zasłony gotowe różnią się sposobami mocowania oraz upinania. To, jakie należy wybrać, zależy od rodzaju karnisza bądź szyny sufitowej oraz sposobu aranżacji wnętrza:

  • zasłony na szelkach – w równych odległościach naszyte są kilkucentymetrowe pasy materiału, przez które przewleka się karnisz , tworząc równe upięcie. Zalecane do lżejszych tkanin, ponieważ przesuwanie cięższych i zaciemniających może być na szelkach trudne;
  • zasłony na żabkach – najbardziej klasyczne i najstarsze mocowanie, charakterystyczne dla lat 90. ubiegłego wieku. Tzw. żabki to nic innego jak metalowe klamerki. Ich zamocowanie wymaga precyzji i samodzielnego wymierzenia odległości. Takie mocowanie pozwala jednak na regulację gęstości załamań. Zasłony na żabkach są stosowane także przy listwach. Na tradycyjnych żabkach warto powiesić zasłony z taśmą marszczącą , która tworzy gęste drapowania i ukrywa klamerki;
  • zasłony na kółkach – w równych odstępach w materiał wbijane są metalowe koła, dzięki którym wieszanie zasłon jest proste i szybkie, a powstałe załamania są równe i estetyczne. Takie mocowanie pozwala też na łatwe przesuwanie zasłon po karniszu. Sprawdza się szczególnie w przypadku grubych, mięsistych tkanin. Najbardziej pasuje do wnętrz nowoczesnych, glamour
  • zasłony z przeszyciem tunelowym – w tym wypadku zasłonę z wszytym tunelem po prostu naciąga się na karnisz, ręcznie drapując tkaninę. To metoda, która ułatwia wieszanie, jednak może nieco utrudniać przesuwanie zasłony (tkanina może się czasami blokować).

Jaki kolor i wzór zasłon wybrać?

Aranżacje przestrzeni okiennych są niezwykle ważne dla wystroju całego wnętrza. Dzięki odpowiednio dobranym zasłonom – ich kolorom, wzorom i fakturom tkanin, z jakich są wykonane – nadają pomieszczeniom indywidualnego charakteru i klimatu. Jakie zatem zasłony dobrać do salonu, a które będą odpowiednie do sypialni?

Zasłony do salonu

Pokój dzienny to zazwyczaj główne pomieszczenie domu czy mieszkania. To tutaj spędza się czas w gronie rodzinnym, przyjmuje gości, organizuje oficjalne uroczystości i znacznie mniej oficjalne imprezy. Dlatego wszelkie dodatki – również zasłony – powinny podkreślać indywidualny charakter i styl aranżacji, często wręcz definiując go. Warto przy tym postawić na materiały wysokiej jakości, które przyciągną uwagę swoją mięsistą strukturą, miękkością lub delikatnością czy charakterystycznym wzorem. Uniwersalna i bezpieczna kolorystyka to: biel, krem, beże i odcienie szarości. Będą odpowiednie zwłaszcza wtedy, gdy aranżacja ma być jasna, rozświetlona. Charakteru mogą zaś dodać intensywne barwy: bordo, granat, czerń, zieleń oraz złoto i srebro, często przełamywane wzorami geometrycznymi lub roślinnymi. Warto przy tym kierować się dwoma zasadami: albo wybrać kolor zasłon spośród bazowych odcieni, jakie wykorzystane są we wnętrzu, albo postawić na kontrast i wprowadzić jedną dodatkową barwę, stanowiącą wyraźny akcent.

Zasłony do sypialni i pokoju dziecka

Jeśli sypialnia ma być wnętrzem skutecznie wyciszającym, najlepiej zdecydować się na zasłony zaciemniające, wykonane z tkanin, które nie przepuszczają promieni słonecznych. Są one zalecane dla zachowania prawidłowej higieny snu. Takie materiały są często grubsze, pięknie się układają i tworzą intymną atmosferę. Ciekawym rozwiązaniem są też zasłony termiczne, które stanowią dobrą izolację i lekko ocieplają pomieszczenie. W sypialni najlepiej powiesić zasłony gładkie, bez rozpraszającego wzoru. Jest to szczególnie ważne w sypialniach małych dzieci, które otoczone zbyt wieloma obrazami i wystawione na działanie różnych innych bodźców, mogą mieć problemy z zasypianiem.

Zasłony – jaka długość i szerokość?

Długość zasłon zależy od sposobu mocowania. Jeśli wybór padł na klasyczne żabki, należy mierzyć zasłony od połowy klamerki do podłogi (lub – jeśli mają swobodnie się na niej układać – nieco dalej). Jeżeli mają kółka lub szelki, należy zmierzyć odległość od górnej krawędzi karnisza do posadzki.

Na szerokość gotowej zasłony wpływ ma sposób marszczenia. Standardowo mnoży się długość karnisza x 2. Jeśli materiał ma być gęściej drapowany, mnoży się x 2,5 lub x 3. Do pomiarów warto wykorzystać sztywną, rozwijaną miarkę budowlaną.