Tkaniny, firany i akcesoria

Firany gotowe

Gotowe firany - nowoczesne, odważne kompozycje oraz propozycje nieco bardziej klasyczne w stylu. Designerskie firany do salonu? Praktyczne firany do kuchni? Przytulne firany do sypialni? Proszę bardzo! Szeroka gama kolorów i materiałów, zabawa fakturą i kształtem... Nowe firanki zapewnią twoim pomieszczeniom wyjątkowy charakter i styl. Mamy firany w różnych rozmiarach i atrakcyjnych cenach. Wybór firanki to sama przyjemność! Życzymy udanych zakupów.

Firany, podobnie jak zasłony, pełnią funkcję praktyczną i dekoracyjną. Mogą nadawać pomieszczeniu przytulny charakter i zapewniać mieszkańcom prywatność. Gotowe firany można wieszać bez wykonywania żadnych dodatkowych zabiegów. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na ich długość.

Rodzaje gotowych firan

Firany są szyte z wielu materiałów; różnią się wzorami, kolorami i długością, a także rodzajem mocowania.

  • Firana na przelotkach – charakterystyczne otwory, wzmocnione dodatkowym, najczęściej stalowym okręgiem (oczkiem, przelotką), służą do szybkiego nakładania firany na karnisz. Warto zwrócić uwagę na fakt, że część materiału znajduje się ponad karniszem.
  • Firana na taśmie – do firany przyszyta jest taśma marszcząca, dzięki której materiał odpowiednio się układa. Firanę na taśmie można zawiesić na tradycyjnym karniszu lub na szynie systemowej.

Firany gotowe – materiały

Firany szyje się z różnych, transparentnych materiałów. Powinny w minimalnym stopniu zaciemniać pomieszczenie, więc są to na ogół przezroczyste, delikatne i jasne tkaniny (najczęściej białe, czasami beżowe). Mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetyczne. Do szycia firan powszechnie wykorzystuje się włókno poliestrowe. Nie trzeba go prasować, jest wytrzymałe, nie blaknie i nie żółknie z czasem. Z włókien naturalnych, do produkcji firan najczęściej wykorzystuje się bawełnę i jedwab.

  • Żakard – tkanina poliestrowa, niekiedy zawierająca domieszkę bawełny; materiał ten jest mało przepuszczalny i dość ciężki. Uszyte z żakardu zasłonki sprawdzają się w bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach.
  • Woal – produkowany z włókien syntetycznych z domieszką bawełny. Tworzy miękką, tzw. lejącą się tkaninę, łatwo się marszczy i dobrze układa. Jest stosunkowo mało przejrzysty.
  • Tiul – jeden z najdelikatniejszych i najbardziej przejrzystych materiałów wykorzystywanych do produkcji tkanin, najczęściej jest z bawełny lub jedwabiu, ma gładką lub wzorzystą powierzchnię. Może być haftowany. Wymaga prasowania. Przepuszcza dużo światła, więc tiulowe firany są dobrym wyborem do ciemniejszych pomieszczeń.
  • Markizeta – jedna z najczęściej wykorzystywanych tkanin do szycia gotowych firan, ma formę siatki o oczkach różnej wielkości i jest gładka w dotyku. Może być nabłyszczana, ozdobiona różnymi aplikacjami i wzorami. Gęstość oczek oraz grubość nitki decydują o stopniu przepuszczalności światła.
  • Organza, organtyna – materiał wytwarzany z nylonu, bawełny lub poliestru. Jest przejrzysty, błyszczący i bardzo cienki, dobrze przepuszcza światło. Wymaga prasowania.
  • Gipiura – to szyte maszynowo tzw. koronki klockowe. Wykorzystuje się je w charakterze firan; nie są zbyt przejrzyste, a po praniu wymagają dodatkowego formowania (mają tendencję do zmiany kształtu). Wiesza się je w pomieszczeniach w stylu retro, w których zastępują używane niegdyś firany z ręcznie tkanych koronek.

Firany gotowe – zastosowanie

Główną funkcją firan jest subtelne zasłanianie okien. Tylko nieznacznie ograniczają ilość światła wpadającego przez okno. Firany wiesza się również przy drzwiach tarasowych oraz balkonowych. Czasem są stosowane także jako lekkie przegrody, wydzielające poszczególne strefy w pomieszczeniu. Firana o odpowiednim splocie, zawieszona nad łóżkiem, może odgrywać rolę moskitiery.

Produkt, którego szukasz został wycofany. Zobacz inne produkty z tej kategorii.