Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Panele japońskie

Panele japońskie to alternatywa dla tradycyjnych zasłon czy rolet. Pełnią tą samą funkcję, a więc chronią nas przed nadmiernym oświetleniem we wnętrzu w słoneczne dni. Mogą stanowić również element stricte dekoracyjny, np. jako ścianka działowa pomiędzy pomieszczeniami - oddzielnie części jadalnej od salonu. Znajdziesz u nas tkaniny panelowe gładkie bez wzoru, a także wzorzyste, co pozwoli Ci dopasować ten produkt do Twojego wnętrza. W tej kategorii znajdziesz również wszystkie niezbędne akcesoria, które pozwolą Ci na montaż tego rozwiązania. Będą to między innymi specjalne szyny panelowe, uchwyty ścienne, łączniki czy zaślepki. W dobrze wszystkich potrzebnych elementów z chęcią pomożemy. Zapraszamy do zakupów w naszych sklepach!

Wszystkie produkty(20)

z1
(4)
16,50 zł/ opak.
(1)
12,49 zł/ szt.
20,49 zł/ szt.
(2)
62,99 zł/ szt.
10,99 zł/ opak.
(1)
20,49 zł/ szt.
194 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

Panele japońskie, pierwotnie stosowane w pomieszczeniach washitsu, są alternatywą dla tradycyjnych zasłon lub rolet. Osłaniają wnętrze przed promieniami słońca, jednocześnie stanowią element dekoracyjny. Mogą być umieszczane na oknach lub pełnić funkcję ścianek działowych bądź drzwi. Dzięki temu panele japońskie zapewniają prywatność – chronią domowników przed wzrokiem osób przebywających na zewnątrz.

Zalety i wady paneli japońskich

Współczesne panele japońskie są dostępne w wielu wzorach i kolorach. Powstają z różnych materiałów, a wyglądem luźno nawiązują do tradycyjnych, japońskich ścianek przesuwnych, które wykonywano z ozdobnego papieru. Tak "uwspółcześnione" panele znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Do ich głównych zalet należą:

  • Funkcjonalność – panele błyskawicznie tworzą szczelną osłonę, chroniącą domowników przed promieniami słońca i zapewniającą prywatność. Dzięki nim można sprawnie podzielić pomieszczenie na strefy (wyznaczyć miejsce do spania, kąt biurowy, kącik dziecięcy itp.). Panele japońskie mogą też pełnić funkcję drzwi przesuwnych (np. dyskretnych drzwi do szafy lub oddzielających dwa pokoje).
  • Uniwersalność – tradycyjne panele japońskie cechują się minimalizmem. Niemniej ich współczesne odpowiedniki są dostępne w tak wielu kolorach, że każdy bez problemu dopasuje je do wnętrz w różnych stylach. Co więcej, panele mogą mieć różne wymiary, więc za ich pomocą można zasłonić np. bardzo szerokie przejście między pokojami.
  • Trwałość – prawidłowo użytkowane i czyszczone panele mogą być używane przez wiele sezonów. Nie deformują się z czasem.
  • Prosty montaż – do ściany lub sufitu trzeba przymocować szynę przesuwną, dopasowaną do rodzaju podłoża. Mocowanie musi być solidne i trwałe. Wszystkie niezbędne akcesoria do montażu są dostępne w ofercie.
  • Łatwa konserwacja – w zależności od rodzaju tkaniny, okresowe czyszczenie oraz konserwowanie paneli polega na przecieraniu ich ściereczką lub delikatnym odkurzaniu.

Panele można wyposażyć w automatyczny system sterujący, choć wiąże się to z pewnymi komplikacjami. Napęd przesuwny trzeba odpowiednio zaprogramować, by po naciśnięciu przycisku panele przesunęły się w określone miejsce. To zadanie dla fachowca. Jedyną wadą paneli tego typu może być fakt, że w momencie, gdy tkanina zostanie zniszczona, jej wymiana nie jest opłacalna. Prościej i szybciej jest kupić nowe panele. Niektóre zabrudzenia i plamy powstałe na materiale mogą być trudne do usunięcia, jednak nie jest to wada wyłącznie paneli – dotyczy wszystkich osłon okiennych, również firan, zasłon oraz rolet.

Panele japońskie – elementy montażowe

Aby prawidłowo zamontować panele japońskie, trzeba wykorzystać szyny panelowe z kilkoma torami. Po nich będą przesuwały się panele, wózki panelowe, uchwyty ścienne, łączniki, zaślepki oraz, ewentualnie, moduły systemu sterowania. Do przesuwania paneli służy sznurek lub drążek, jeśli są zautomatyzowane – pilot.

Panele japońskie, montowane na oknach, powinny być o co najmniej 10 cm szersze od nich. Wysokość paneli bywa zróżnicowana, mogą sięgać zarówno do parapetu, jak i do podłogi – to kwestia gustu.

Panele japońskie – efekty aranżacyjne

Największy wpływ na wygląd paneli ma ich barwa. Zazwyczaj montuje się je we wnętrzach w stylu japońskim, skandynawskim lub takich, w których oba z nich się łączą – japandi. Panele dobrze pasują też do nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeń. Niemniej można tak dobrać barwę paneli i tkaninę, z której są wykonane, aby całość pasowała do wnętrz klasycznych, w stylu glamour, boho, a nawet rustykalnym. Jasne, chłodne odcienie, optycznie powiększają przestrzeń. Ciemne panele tworzą z kolei nastrojową i przytulną atmosferę. Jeszcze ciekawszy efekt można uzyskać, wybierając wzorzyste tkaniny lub te o widocznej fakturze. Panele nie muszą tworzyć jednolitej kompozycji. Nie ma przeszkód, aby każdy z nich był w innym kolorze.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.