Pasmanteria
Dowiedz się więcej
Dekoracja okien to prawdziwe wyzwanie. Do uszycia estetycznych i funkcjonalnych zasłon lub firan potrzebne są artykuły pasmanteryjne. W sklepach Leroy Merlin oferujemy wszelkie potrzebne materiały – atłasowe lamówki, taśmy ozdobne i marszczące, koronki, przelotki do zasłon i firan, obciążniki, nici, igły i inne akcesoria krawieckie.
Aby przesłonić i ozdobić okno, nie wystarczy płótno na zasłonę lub firankę. Efekt zależy również od kroju, sposobu wieszania i marszczenia tkaniny, upięcia i dodatków wykończeniowych. Jeśli nie jesteś zawodowcem, podpowiemy jak się do tego zabrać, jak prawidłowo wszyć lamówkę, obciążniki oraz taśmę marszczącą do zasłon i firan, by pięknie się układały i stanowiły niepowtarzalną ozdobę okna. Dowiesz się również, jak zamocować przelotki i jakie nici dobrać do obszywania tiulu, a jakie do żakardu.
Taśmy marszczące do firan i zasłon – co trzeba o nich wiedzieć?
Taśmy marszczące o szerokości od 2 do 15 cm służą do wykończenia tkanin w taki sposób, by firanki i zasłony układały się w równą falę. Mogą być wykonane z bielonej bawełny lub transparentnej przędzy monofilowej, nazywanej też żyłkową, która nie jest widoczna pod cienką tkaniną. Taśmę przyszywa się po lewej stronie zasłony lub firanki, przy górnym brzegu. Efekt fali możliwy jest dzięki sznurkom lub żyłkom umieszczonym w wąskich tunelach, które po ściągnięciu równomiernie marszczą tkaninę.
Wybierając taśmę, należy zwrócić uwagę na rodzaj marszczenia, jakie umożliwia. Najpopularniejsze jest marszczenie 1:2, jednak można również znaleźć taśmy 1:1,5 lub 1:1,8 (układają materiał w subtelne plisy), a także 1:2,5 i 1:3 (zapewniają wyjątkowo gęste marszczenie). Marszczenie może być równomierne (mówimy wtedy o taśmie ołówkowej, inaczej nazywanej plisującą) albo układać się w podwójne, potrójne bądź nawet poczwórne zakładki rozmieszczone co kilka centymetrów.
Planując szycie firan, należy wziąć pod uwagę, że zastosowanie taśmy marszczącej spowoduje zwężenie materiału. Taśma typu 1:2 spowoduje dwukrotne zwężenie firanki. Oznacza to, że do karnisza o szerokości 3 metrów potrzeba aż 6 metrów tkaniny na firankę oraz 6 metrów taśmy, która po ściągnięciu skróci się do 3 metrów. Warto pamiętać, że mocno marszczone firany z batystu czy woalu kreszowanego mogą nadmiernie zaciemniać pomieszczenie.
Wieszanie firanki z taśmą marszczącą jest bardzo proste – wystarczy jedynie zadbać o równomierne rozmieszczenie żabek. Istnieją także taśmy tunelowe, które nasuwa się na karnisz, całkowicie ukrywając go pod tkaniną. Dostępne są także agrafki z rolką przeznaczone do karniszy szynowych.
Jak wszyć taśmę marszczącą do firanki lub zasłony?
Szerokość taśmy. Taśmę marszczącą dobiera się do wymiarów firany – im dłuższa, tym szerszy powinien być wszyty pas. W przypadku długości do parapetu wystarczy około 5 cm, natomiast firana do ziemi wymaga zastosowania taśmy o szerokości 10 cm.
Rodzaj taśmy. W przypadku firanek najlepiej sprawdzą się taśmy wykonane z transparentnej przędzy i wyposażone w żyłki do marszczenia. Nie będą widoczne pod półprzezroczystą tkaniną – woalem czy tiulem. Do grubych zasłon lepiej dobrać taśmy bawełniane, które utrzymają ciężar tkaniny.
Wszywanie taśmy. Aby przyszyć taśmę marszczącą do firany, należy najpierw zagiąć około 2 cm taśmy pod spód i wyciągnąć sznurki, tak by wystawały poza krawędź tkaniny. Taśmę układa się po lewej stronie firany, równo z górną krawędzią, a następnie przeszywa się dolny brzeg taśmy na całej długości. Tuż przed końcem należy zagiąć pod spód 2 cm taśmy i wyciągnąć sznurki – tak jak zostało to zrobione po drugiej stronie. Kolejny krok to zagięcie przyszytej taśmy w taki sposób, by znalazła się pomiędzy dwiema warstwami materiału. Następnie trzeba przeszyć taśmę od strony dolnej krawędzi, tworząc tunel ‒ wtedy firana jest gotowa do zmarszczenia. Analogicznie wszywa się taśmę do zasłon – najlepiej wybrać tę wykonaną z bawełny.
Samo marszczenie zasłon lub firanek na taśmie jest bardzo proste. Wystarczy ciągnąć za sznurki raz z jednej, raz z drugiej strony, drugą ręką przesuwając materiał. Nadmiar sznurka należy podwiązać, ukrywając go za zasłoną lub firaną.
Pasmanteria dekoracyjna – koronki, taśmy ozdobne i lamówki
Piękno zasłon i firan można podkreślić, wykańczając je ozdobnymi dodatkami. Wśród popularnych elementów dekoracyjnych można znaleźć między innymi:
- Taśmy gipiurowe. Mają zwykle od 70 mm do 200 mm szerokości. Wykonane są z delikatnej koronki, która umożliwia subtelne urozmaicenie jednolitej tkaniny. Pasują szczególnie do kremowych i białych firanek.
- Taśmy ozdobne z frędzlami. Najczęściej mają szerokość od 55 mm do 70 mm powiększoną o długość frędzli. Dobrze komponują się z ciężkimi tkaninami, takimi jak żakard, brokat, aksamit i tafta. Zasłony udekorowane frędzlami mogą być zarówno gładkie, jak i bogato zdobione w motywy kwiatowe czy ornamenty.
- Lamówki atłasowe. Występują w standardowej szerokości od 15 mm do 30 mm. Służą do wykańczania pionowych i dolnych brzegów firan z cienkich, półprzezroczystych materiałów – tiulu, organzy czy woalu. Pozwalają delikatnie obciążyć brzegi i poprawić sposób układania się materiału. Najczęściej stosuje się lamówki wykonane z delikatnie połyskującego atłasu w kolorze dopasowanym do odcienia tkaniny. Oryginalnym wyborem są kontrastujące taśmy – na przykład zielone do kremowej firany.
Wszystkie tego typu wyroby pasmanteryjne pozwalają na stworzenie niepowtarzalnych aranżacji, które będą pasowały szczególnie do wnętrz w stylu klasycznym, francuskim i barokowym. Dekoracyjne taśmy gipiurowe lub atłasowe lamówki mogą być także wykorzystane do obszycia opasek do upinania zasłon. Można dzięki nim przytrzymać tkaninę po obu stronach okna, wpuszczając do pomieszczenia więcej dziennego światła.
Jak w prosty sposób obszyć firanę lamówką?
Aby wszyć lamówkę, należy najpierw wsunąć tkaninę pod jeden z zagiętych brzegów taśmy. Następnie lamówkę składa się na pół, podkłada pod stopkę maszyny i przeszywa wzdłuż brzegu. Aby uniknąć zmarszczek, nie wolno naciągać materiału oraz taśmy podczas szycia.
Jak wszyć lamówkę w rogu firanki? Na kilka centymetrów przed końcem szycia pierwszego brzegu należy złożyć lamówkę na lewo, tak by zgięcie znajdowało się niecały centymetr powyżej dolnego brzegu tkaniny. W tym miejscu lamówkę przeszywa się w taki sposób, by powstała litera V z zachowanym kątem prostym. Następnie lamówkę odgina się z powrotem, formując powstały róg za pomocą czubka nożyczek lub innego spiczastego narzędzia. Drugi brzeg do obszycia powinien ponownie znaleźć się w zagięciu lamówki, którą następnie należy zgiąć i przeszyć wzdłuż brzegu.
Co to są przelotki?
Zasłony i firany podłożone u góry tekstylną taśmą tradycyjnie wiesza się w oknie za pomocą żabek przymocowanych na stałe do karnisza. Alternatywną metodą jest wszycie do tkaniny przelotek, które umożliwiają układanie materiału w grube fałdy i znacznie przyspieszają wieszanie tkaniny.
Przelotki do zasłon i firan to krążki z metalu lub tworzywa sztucznego o wewnętrznej średnicy kilku centymetrów. Najczęściej są pakowane po 8 sztuk i występują w neutralnych kolorach – czarnym, białym, szarym lub miedzianym, dzięki czemu można je dopasować do każdego wzoru i koloru materiału. Przelotki służą do estetycznego wykończenia otworów wycinanych tuż przy górnym brzegu tkaniny w celu nasunięcia jej bezpośrednio na karnisz. Mocuje się je na stałe i nadają się do zwykłego prania.
Jak zamontować przelotki w zasłonach, a jak w firankach?
Firany i zasłony na kółkach wyglądają efektownie, jednak ich wykonanie wymaga nieco większego wysiłku niż szycie dekoracji okiennych przeznaczonych do wieszania tradycyjną metodą. Pierwszym etapem pracy z tkaniną jest jej przycięcie do pożądanych wymiarów (pamiętając o zapasie na fałdy) i obszycie. Górny brzeg należy wykończyć sztywnikiem krawieckim lub usztywniającą taśmą, na przykład taką o szerokości 10 cm, którą wszywa się lub podkleja od spodu. Następnie należy wyznaczyć miejsca, w których znajdą się otwory. Najlepiej odrysować ciemnym flamastrem wewnętrzną krawędź przelotki. Przyjmuje się, że pierwsze kółko powinno się znaleźć 5 cm od brzegu, natomiast kolejne mocuje się w równych odległościach – co 11 cm lub co 14 cm, jeśli fałdy mają być większe. Najlepszy efekt uzyskamy, przeznaczając na każdą zasłonę parzystą liczbę otworów – wtedy tkanina układa się najładniej. Kolejnym etapem szycia zasłony z przelotkami jest wycięcie otworów nożyczkami lub specjalną wypalarką. Jeśli wycinamy je ręcznie, musimy jeszcze obrębić tkaninę. W przygotowanym otworze umieszcza się dwie części kółka (po obu stronach tkaniny) i zaciska na zatrzask. Analogicznie wykonuje się szycie firanki na przelotkach. Trzeba jedynie pamiętać o dopasowaniu taśmy usztywniającej w kolorze białym lub kremowym, by nie odznaczała się pod półprzezroczystym materiałem.
Zasłony z przelotkami pasują wyłącznie do karnisza rurkowego o okrągłym przekroju drążka, który pozbawiony jest żabek i kółek. Karnisz powinien być skonstruowany w taki sposób, by łatwo dało się odłączyć drążek od wsporników i nasunąć na niego zasłonę, a następnie ponownie przytwierdzić.
Wszywanie obciążników do zasłon i firan – jak zrobić to prawidłowo?
Obciążniki do firan, z racji zastosowanego materiału nazywane też ołowiankami, to kolejny dodatek ułatwiający przygotowanie estetycznej dekoracji okiennej. Dzięki nim można w prosty sposób poprawić układanie się materiału zawieszonego na karniszu. Ołowianki pozwalają na osiągnięcie efektu gładkiej tkaniny, a także ograniczają podwiewanie firan pod wpływem gwałtownego wiatru. Te o długości około 5 cm podkreślą marszczenie tkaniny, natomiast cienkie obciążniki ołowiane o długości 25 cm nadają się do firan panelowych, w których unika się powstawania fałd. Niekiedy obciążniki sprzedawane są w formie taśmy ołowianej. Niezależnie od typu tego dodatku krawieckiego sposób mocowania pozostaje taki sam. Obciążniki do firan wszywa się w dolne podwinięcie tkaniny. Można także zamocować taśmę tunelową i w niej umieścić ołowiane listewki. Aby nie wypadły, można je przyszyć ręcznie do materiału i zabezpieczyć brzegi tunelu.
Jak dobierać nici i akcesoria krawieckie do szycia firan, zasłon i innych materiałów?
Dobór nici. Podczas samodzielnego szycia trzeba pamiętać o dopasowaniu odpowiednich nici. Oto najpopularniejsze rodzaje:
- nici poliestrowe – są najbardziej uniwersalne, wytrzymałe i trwałe. Nadają się do większości materiałów i tkanin. Miewają oznakowanie grubości, oznaczające liczbę metrów nici przypadającą na 1 gram. Im wyższa liczba, tym cieńsza nić;
- nici bawełniane – najlepiej sprawdzają się podczas szycia odzieży, pościeli, a także zasłon i firan z bawełny, lnu oraz innych naturalnych materiałów;
- nici lniane – mają właściwości antyalergiczne, są wytrzymałe i odporne na rozciąganie. Zazwyczaj występują w naturalnym beżowo-szarym kolorze, choć można kupić również nici lniane barwione na różne kolory;
- nici elastyczne – niezbędne do zszywania wyrobów bieliźniarskich oraz rozciągliwych tkanin z dodatkiem lycry lub elastanu. Bardzo często wykorzystuje się je do szycia overlockiem.
W przypadku szycia firan z tkanin syntetycznych powinno się używać cienkich, poliestrowych nici, najlepiej w kolorze białym lub kremowym, który będzie pasował do barwy materiału i lamówki. Nici bawełniane nie mają poślizgu, a dodatkowo mogą inaczej reagować (wydłużać się lub kurczyć) w praniu niż tkanina i spowodować nieestetyczne pofałdowanie materiału. Lambrekiny i zazdrostki, które często szyje się z bawełny, najlepiej wykończyć nićmi z tego samego materiału lub cienkimi nićmi poliestrowymi. W przypadku zasłon zazwyczaj mamy do czynienia z grubszymi tkaninami, takimi jak żakard, atłas, brokat czy bawełna o dużej gramaturze. Tak jak w przypadku firan, do zasłon z tkanin syntetycznych lub mieszanek zawierających minimum 30% włókien syntetycznych odpowiednie będą cienkie lub średniej grubości nici poliestrowe, zaś do bawełny i lnu nici poliestrowe, bawełniane lub lniane.
Pozostałe akcesoria krawieckie. Igły krawieckie również należy dobierać do grubości tkaniny – cieńsze sprawdzą się w przypadku tiulowych firanek, a grubsze do szycia ciężkich kotar. Niezależnie od rodzaju materiału niezbędne są: centymetr krawiecki do odmierzania długości (standardowa długość to 150 cm), ostre nożyczki krawieckie, szpilki i agrafki krawieckie do przytrzymywania materiału podczas szycia. Można wybrać również wygodny zestaw do szycia, w którym znajdują się najpotrzebniejsze przybory i akcesoria. Ponadto oferujemy kryte suwaki o długości 60 cm, dostępne w kolorze białym i szarym. Pozwolą na uszycie dekoracyjnych poszewek na poduszki z wybranej tkaniny.
W przypadku szycia zasłon na agrafki, które mocuje się do szyny sufitowej lub kółek na karniszu, trzeba zadbać o to, by dekoracje dało się wygodnie zawiesić. Agrafki do zasłon powinny być transparentne, by nie rzucały się w oczy.