Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Blachodachówka

Blachodachówka to jeden z popularniejszych materiałów do pokrycia dachów. Stosunkowy łatwy montaż oraz lekkość sprawia, że blachodachówki wykorzystywane są w bardzo wielu typach konstrukcji. Istotnym atutem przemawiającym za blachodachówką jest jej trwałość, którą określa się zwykle na 30 – 50 lat. W przypadku kwestii estetycznych i dekoracyjnych blachodachówki wygrywają zdecydowanie ze zwykłymi arkuszami blachy dachowej. W ofercie Leroy Merlin znajduje się również duży wybór akcesoriów do budowy dachu takich jak: kalenice proste i koszowe, pasy nadrynnowe oraz wiatrownice.

Wszystkie produkty(54)

z3

Dowiedz się więcej

Wybór pokrycia dachowego to jedna z ważniejszych decyzji, jakie zapadają podczas budowy domu. Wiele osób decyduje się na zastosowanie blachodachówki. Jest ona trwała, estetyczna, a jednocześnie tańsza od dachówki tradycyjnej. Co jeszcze warto wiedzieć o blachodachówce?

Blachodachówka – jakie są jej rodzaje?

Rodzajów i rozmiarów blachodachówki jest wiele, a oferta stale się powiększa ze względu na popularność tego typu produktu. Oto najczęściej spotykane rodzaje blachodachówek:

  • Falista (profilowana) – nawiązuje do tradycyjnych wzorów dachówki ceramicznej i zgodnie z zamysłem projektantów ma ją imitować
  • Płaska (blachodachówka panelowa) – składa się z dużych, prostokątnych paneli blachy, sprawdzających się najlepiej w nowoczesnym budownictwie. Ze względu na duże gabaryty, wykorzystywana jest głównie na prostych (dwuspadowych) dachach o dużych połaciach.
  • Trapezowa – produkowana w postaci długich (8-12 m) arkuszy blachy z przetłoczeniami w formie trapezu. Stosowana zazwyczaj na dużych połaciach dachowych ze względu na charakterystyczną formę.
  • Karpiówka – jedna z najdroższych propozycji wśród blachodachówek, nawiązująca kształtem do tradycyjnej dachówki ceramicznej, przypominającej rybią łuskę. Ma odpowiednio wyprofilowane elementy i rowki kapilarne, pozwalające na precyzyjne i szczelne jej ułożenie. Tradycyjna forma karpiówki umożliwia pokrywanie nią dachów starych budynków, bez konieczności wzmacniania więźby dachowej (blachodachówka jest znacznie lżejsza od dachówki ceramicznej).
  • Blachodachówka z posypką ceramiczną – wierzchnią warstwę stanowi posypka mineralna lub z granulatu ceramicznego, znajdująca się w żywicy naniesionej na powierzchnię blachy i zabezpieczonej końcową warstwą akrylową. Zapewnia lepsze parametry akustyczne, ale jest również cięższa i droższa od zwykłej blachodachówki.
  • Blachodachówka na rąbek stojący – najstarszy rodzaj krycia dachu blachą. Arkusze układa się obok siebie, łącząc i zaginając ich krawędzie w odpowiedni sposób – tak, aby uszczelnić i wzmocnić pokrycie. W ten sposób powstaje charakterystyczny wzór przypominający nieco blachę trapezową.

Blachodachówka – jakie ma zalety, a jakie wady?

Blachodachówka jest odporna, o ile zostanie odpowiednio zabezpieczona przed rdzą i warunkami atmosferycznymi (promieniowanie UV, duże wahania temperatur, grad). Jest też o wiele lżejsza niż tradycyjne materiały ceramiczne lub dachówki betonowe. Dzięki temu można ją zastosować przy renowacji starych budynków, w których nie ma możliwości wzmocnienia więźby dachowej. Przy wyborze blachodachówek można też sporo zaoszczędzić – wiele osób wybiera ten materiał właśnie ze względu na atrakcyjną cenę.

Do wad blachodachówki zalicza się jej ograniczone zastosowanie. O ile doskonale sprawdza się ona na dachach o dużych połaciach, o tyle nie zaleca się jej w przypadku skomplikowanych architektonicznie konstrukcji. Blachę trzeba wtedy ciąć, aby dostosować jej kształt. Powstaje wówczas dużo odpadów, ponadto znacznie rosną koszty materiału. Poważnym mankamentem blachodachówki jest również jej akustyka: pod wpływem temperatury stal pracuje, wyraźnie słychać również uderzające o nią krople deszczu. Hałas bywa problemem zwłaszcza w pomieszczeniach na poddaszu. Można go jednak ograniczyć, stosując bezpośrednio pod warstwą blachodachówki warstwy tłumiące niepożądane dźwięki, co stanowi również dodatkową izolację.

Jak trwała jest blachodachówka?

W przypadku dachu i związanych z jego budową kosztów trwałość pokrycia jest bardzo istotna. Szacunkowo żywotność dachu pokrytego blachodachówką określa się na 20-70 lat. Zależna jest ona od jakości samego materiału, a w szczególności od warstwy ochronnej. Dodatkowo na ogólną trwałość dachu mają wpływ: jakość montażu (wymaga wprawy w związku z rozszerzalnością blachodachówki pod wpływem temperatury), sposób przechowywania materiału, a nawet transport.

Jaką blachodachówkę wybrać – mat czy połysk?

Zaletą blachodachówek z połyskiem jest ich elegancki wygląd – przykuwają uwagę i odbijają promienie słoneczne. To ostatnie może być jednak wadą, ponieważ efekt ten może niektórym przeszkadzać, rażąc ich w oczy. Blachodachówka matowa jest w tym kontekście o wiele bardziej funkcjonalna. Cechuje się także trwałością oraz odpornością (w tym również na rdzę).

Blachodachówka modułowa czy w arkuszach?

Forma materiału zawsze powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb. Blachodachówkę modułową można dostać w określonych, mniejszych rozmiarach, które łatwiej dopasować do dachów o wielu załamaniach czy spadkach (łatwo można ją przycinać). Blachodachówka w arkuszach jest z kolei przygotowywana pod konkretny wymiar dachu, więc przy jej zakupie należy bardzo dokładnie podać wszelkie wyliczenia. Ma duży rozmiar, przez co jej transport oraz samo układanie bywają trudniejsze. Najlepiej sprawdza się na płaskich dachach lub tych o jednym, maksymalnie dwóch spadach.

Układanie blachodachówki a łaty – jak gęsto je montować?

Do ułożenia blachodachówki zawsze należy przygotować ruszt wyposażony w kontrłaty i łaty nośne. Rozmiar oraz rozmieszczenie tych pierwszych są nieco mniej istotne – zwykle montuje się je co 60-90 cm. Drugie zaś należy zawsze dopasować do indywidualnych wymagań konstrukcji, dlatego nie da się podać uogólnionych danych. Istotne są m.in. takie czynniki, jak: rozstaw krokwi, kąt nachylenia spadu dachowego, ciężar blachodachówki oraz warunki atmosferyczne, z którymi dany dach będzie miał do czynienia. Dokładnie odnoszą się do tego producenci – zawsze należy sprawdzić, jakie wytyczne podali, a następnie postępować wg tych wskazań.

Jaka blachodachówka będzie najlepsza na dach dwuspadowy?

Na dach dwuspadowy zwykle poleca się blachodachówki w arkuszach. Są odpowiednio dopasowywane do każdego dachu i można dzięki nim stworzyć spójną konstrukcję. Należy jednak pamiętać, że przed ostatecznym wyborem konieczne jest sprawdzenie kąta nachylenia dachu – nie wszystkie modele blachodachówek można zastosować w każdym przypadku (wytyczne w tym zakresie podają producenci w opisie produktów).

Co jest potrzebne do przymocowania blachodachówki?

Do montażu blachodachówki używa się blachowkrętów (wkrętów do metalu), a konkretnie: blachowkrętów farmerskich, które są samowiercące i posiadają stalową podkładkę wykończoną gumą. Poleca się wybór produktów ocynkowanych lub wykonanych ze stali nierdzewnej. Na każdy 1 m2 pokrycia, potrzeba ok. 6-10 wkrętów.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.