Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Akcesoria dachowe

Do prawidłowego zamontowania pokryć dachowych potrzebujesz gwoździ i uszczelek do płyt bitumicznych. W naszej ofercie znajdziesz również rozbijacze śniegu, kratki i wsporniki zabezpieczające przed osunięciem się śniegu z dachu. I użyteczne siatki do ochrony okapów.

Wszystkie produkty(29)

z2

(2)
40,29 zł/ opak.

351 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Wykonanie pokrycia dachowego zgodnie ze sztuką i przy użyciu materiałów wysokiej jakości daje wieloletnią gwarancję szczelności. Co za tym idzie, pozwala na bezproblemowe użytkowanie dachu. Na całość konstrukcji, oprócz pokrycia końcowego, składa się wiele różnych akcesoriów dachowych. Można je podzielić na dwie kategorie:

  • elementy bezpośrednio związane z mocowaniem pokrycia (gwoździe, wkręty, spinki dekarskie itp.);
  • elementy ułatwiające późniejsze użytkowanie dachu (stopnie kominiarskie, rozbijacze śniegu, siatki na rynny itp.).

Akcesoria dachowe do mocowania i zabezpieczania pokryć dachowych

Zestaw mocujących akcesoriów dachowych dobiera się zależnie od rodzaju pokrycia dachowego, a także od wielkości i kształtu dachu. Do najczęściej wykorzystywanych akcesoriów należą: specjalne dachówki, elementy wentylacji, kominki odpowietrzające, grzebień okapu i inne drobne elementy.

  • Dachówki specjalne – przeznaczone do obłożenia bardziej skomplikowanych architektonicznie miejsc. W przypadku dachu krytego materiałem ceramicznym, betonowym lub gontem, na kalenicy (inaczej szczytowa krawędź dachu) stosowane są tzw. gąsiory. Na krawędziach bocznych z kolei układa się dachówki (płytki) krawędziowe. Używa się również dachówek okapowych, antenowych, świetlikowych. Różnią się one kształtem od tych, którymi pokrywane są proste połacie dachu. Wszystkie można kupować na sztuki.
  • Elementy wentylacji – pokrycie dachowe musi mieć dobrą wentylację. W tym celu wykonuje się szczeliny wentylacyjne, używając dachówek wentylacyjnych (zapewniają one prawidłowy obieg powietrza).
  • Kominki odpowietrzające – umożliwia sprawne odprowadzanie nagromadzonych gazów z kanalizacji.
  • Grzebień okapu (tzw. wróblówka) – uniemożliwia ptakom zagnieżdżenie się pod okapem.
  • Spinki, wkręty, membrany, taśmy, klamry, gwoździe dekarskie, uszczelki bitumiczne i inne – akcesoria dachowe umożliwiające skuteczne i trwałe przymocowanie określonego pokrycia dachowego. Ich wybór zależy od rodzaju pokrycia.

Akcesoria dachowe służące bezpiecznej eksploatacji dachu

To akcesoria, które ułatwiają m.in. wykonanie przeglądu pokrycia i instalacji kominowej. Do tej grupy zaliczają się też dodatkowe elementy mocowane na dachu, które umożliwiają (w razie konieczności) jego umycie lub wymianę uszkodzonego elementu.

  • Ławy i stopnie kominiarskie – specjaliści dbający o drożność kominów i wentylacji wchodzą na dach zazwyczaj raz w roku – przed sezonem grzewczym lub po jego zakończeniu. Bezpieczne dotarcie do komina ułatwiają im podłużne ławy, zakładane zazwyczaj na kominie, lub mniejsze stopnie, mocowane na połaci dachowej.
  • Rozbijacze śniegu – zalegający na dachu śnieg może stanowić zagrożenie nie tylko dla samego dachu (nadmiernie obciąża jego konstrukcję), ale również dla ludzi, którzy znajdują się w pobliżu budynku. Do rozbicia i podzielenia pokrywy śniegu i lodu na mniejsze bezpieczniejsze fragmenty służą tzw. rozbijacze śniegu. Natomiast gwałtownemu osuwaniu się pokrywy śnieżnej zapobiegają płotki śnieżne. Na stromych dachach (o kącie nachylenia przekraczającym 40 st.) montuje się je w kilku rzędach.
  • Siatki do rynien – mocowane zazwyczaj na zatrzask, zakrywają rynnę od góry. Chronią ją przed większymi zanieczyszczeniami, takimi jak liście, gałęzie, szyszki, które mogłyby utrudnić sprawne odprowadzanie wody opadowej.

Akcesoria dachowe dekoracyjne

Podobnie jak w przypadku elementów wejściowych i fasad budynków, również dachy mogą zostać wyposażone w elementy spójne ze stylem architektonicznym budynku. To zazwyczaj szpice, ceramiczne figury mocowane na skrajnych narożnikach, a nawet popularne, ozdobne „odstraszacze”, np. ptaków drapieżnych, kotów spacerujących po kalenicy lub krawędzi.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.