Dowiedz się więcej
Farby do dachów pełnią funkcję dekoracyjną i ochronną. Każdy dach nieustannie jest poddawany działaniu niekorzystnych czynników atmosferycznych (duże wahania temperatur, opady, zalegający śnieg, zanieczyszczenia itp.). Jednym ze sposobów na zabezpieczenie pokrycia dachowego jest użycie odpowiedniej farby. Efekt i jakość zabezpieczenia zależą m.in. od właściwego przygotowania powierzchni do malowania.
Jak wybrać odpowiednią farbę do dachów?
Farbę należy dobrać zależnie od materiału, z którego wykonano pokrycie dachowe. Najczęściej maluje się dachy z blachy zwykłej lub ocynkowanej. W przypadku blachy ocynkowanej zwykle stosuje się farby poliwinylowe lub akrylowe. Dachy z blachy stalowej przeważnie są malowane farbami wyprodukowanymi na bazie kopolimeru styrenowo-akrylowego. Farby uniwersalne, np. poliwinylowo-akrylowe, są przeznaczone do malowania powierzchni stalowych, ocynkowanych i aluminiowych. Niezależnie od wybranej farby, ważne, aby była łatwa w aplikacji. Uzyskana powłoka powinna z kolei pasować kolorystycznie do elewacji i zapewniać odpowiednią ochronę. Farba do dachu musi:
- cechować się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża;
- mieć odpowiednią konsystencję i szybko schnąć – sprawne, szybkie i skuteczne nakładanie farby na większych wysokościach wpływa pozytywnie na komfort pracy;
- tworzyć elastyczną powłokę – skrajne wahania temperatur sprawiają, że materiały dachowe nieustannie kurczą się i rozszerzają – farba do dachów nie może pękać, bo wówczas wniknie w nią wilgoć;
- być odporna na promieniowanie UV – w przeciwnym razie farba szybko się przebarwi, popęka i skruszeje;
- tworzyć trwałą i szczelną powłokę – na dach z reguły trudno się dostać, a więc przeprowadzanie napraw w tym miejscu również nie należy do prostych czynności;
- być obojętna na czynniki chemiczne – tj. na działanie soli i kwasów.
Warto też, aby farba była dostępna w wielu kolorach. Dzięki temu łatwiej będzie dobrać odpowiednią barwę a dach i elewacja stworzą spójną wizualnie całość.
Jak przygotować dach do nałożenia farby?
Odpowiednie przygotowanie powierzchni do malowania to połowa sukcesu. Potem trzeba również prawidłowo nałożyć wybrany preparat. Powierzchnię starych dachów należy starannie oczyścić, m.in. usuwając z niej warstwę starej farby. Całkowite pozbycie się powłoki malarskiej jest zazwyczaj niemożliwe, ale wystarczy oderwać jej luźne fragmenty i oczyścić miejsca, w których farba się odspaja.
W przypadku pokryć stalowych trzeba także oczyścić wszystkie ogniska korozji (jeżeli takowe są) i zabezpieczyć je odpowiednim preparatem antykorozyjnym. Nie jest to konieczne, jeśli farba do dachu ma takie właściwości. Przed malowaniem należy umyć dach za pomocą preparatu usuwającego tłuszcz, smar, brud itp. Mycie ciśnieniowe usuwa z powierzchni dachu wszelkie zanieczyszczenia organiczne (jak mchy czy porosty). Konieczne może być też zastosowanie odpowiedniego środka, który sprawi, że nie pojawią się ponownie. Przed nałożeniem farby wierzchniej, niekiedy trzeba też pokryć dach farbą gruntującą, która zwiększa przyczepność i wyrównuje chłonność malowanego podłoża.
Farba do dachu – wytrzymałość i konserwacja
Każde pokrycie dachowe wymaga okresowych przeglądów i regularnej konserwacji. Żadna farba nie zapewnia pełnej ochrony przez wiele lat. Dach jest narażony na uszkodzenia mechaniczne (osiadanie zanieczyszczeń wraz z deszczem, uderzenia przedmiotami niesionymi przez wiatr), które w każdym momencie mogą spowodować, pękniecie powłoki malarskiej. Dlatego, oprócz prawidłowo wykonanego malowania dachu, tak ważne są jego okresowe przeglądy i ewentualne naprawy uszkodzonych miejsc.