Przyciski do stelaży WC
Dowiedz się więcej
Przyciski do stelaży WC są widocznym elementem spłuczki w systemach podtynkowych. Najczęściej montuje się przyciski podwójne, umożliwiające spuszczenie połowy lub całej wody, zawartej w zbiorniku. Dobranie odpowiedniego przycisku to kwestia nie tylko estetyczna. Należy dopasować go do rodzaju stelaża podtynkowego i spłuczki. Bezpiecznym wyjściem jest zakup przycisku razem ze stelażem, od tego samego producenta, choć w ramach poszczególnych modeli, przyciski mogą nieco się różnić.
Przycisk do stelaży WC – kluczowe parametry
Najbezpieczniejszym wyjściem jest wybranie zestawu z oferty jednego producenta. Przyciski są bardzo różnorodne i konkretny egzemplarz może być niedopasowany do stelaża podtynkowego. Nawet w ofercie jednej firmy może się zdarzyć, że dany przycisk będzie pasował tylko do kilku określonych stelaży. Niektóre przyciski są bardziej uniwersalne i kompatybilne ze wszystkimi stelażami danego producenta. Na co zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniego przycisku?
- Materiał – popularnym i niedrogim rozwiązaniem są przyciski wykonane z tworzyw sztucznych, różniące się formą i kolorami. Droższe, ale znacznie trwalsze, są przyciski ze stali lub szkła. Prezentują się bardzo estetycznie; szklane przyciski nierzadko są wyjątkowe i niepowtarzalne.
- Miejsce montażu – większość przycisków jest umieszczana na ścianie, nad toaletą. Niektóre modele można zamontować np. w górnej części (na półce) zabudowy stelaża. Aby całość należycie się prezentowała, przycisk musi być przystosowany do takiego położenia.
- Uruchamianie spłuczki – zwykle spłuczkę uruchamia się mechanicznie, naciskając przycisk. Mechanizm może być także aktywowany pneumatycznie, za pomocą sprężonego powietrza, oraz elektronicznie – bezdotykowo. Taka spłuczka musi być jednak podłączona do zasilania. Przyciski do spłuczek elektronicznych mogą być wyposażone w czujnik ruchu lub diodę podczerwieni, która spuści wodę po tym, jak użytkownik skorzysta z toalety. Takie rozwiązanie, ze względu na wysoką higienę, jest zwykle stosowane w toaletach publicznych.
- Dodatkowe funkcje – standardem jest już dwudzielny przycisk, pozwalający na częściowe opróżnienie zbiornika z wodą. Można spuścić 3-4 l lub całość (czyli ok. 6-9 l). Dwufunkcyjne przyciski pozwalają kontrolować zużycie wody i tym samym ją oszczędzać. Niektóre spłuczki mają również przycisk STOP, przerywający spłukiwanie. Są nawet przyciski wyposażone są w diody LED, podświetlające kontury klawiszy.
- Antybakteryjna powłoka – w przypadku przycisku spustowego WC, higiena jest bardzo ważna – zwłaszcza jeżeli toalety korzystają dzieci. Antybakteryjna powłoka znacznie podnosi poziom higieny, podobnie jak rozwiązania bezdotykowe. Przycisk należy oczywiście regularnie czyścić przy użyciu ogólnodostępnych detergentów.
- Estetyka – przyciski występują w wielu kolorach i kształtach: są prostokątne, kwadratowe, owalne i okrągłe, z przyciskami w najróżniejszej formie. Można je idealnie dopasować do stylu łazienki.
Wybór odpowiedniego przycisku spłukującego jest coraz częściej świadomą decyzją klienta. Przyciski muszą być trwałe, funkcjonalne i estetyczne. Chętniej też są poszukiwane rozwiązania niebanalne i unikalne. Warto pamiętać, że to jedyny widoczny element stelaża, postrzegany jako ozdoba łazienki. Może być spójny z jej wystrojem bądź wyróżniać się swoim designem. Jednak przede wszystkim liczą się funkcjonalność i niezawodność.