WC - ceramika i akcesoria
Wszystkie produkty(626)
Dowiedz się więcej
Zapewne niewiele jest osób, które lubią sprzątać ubikację. Przemyślane rozwiązania w WC mogą jednak sprawić, że ten przykry obowiązek pochłonie mniej naszego czasu i wysiłku. Jaka toaleta jest najłatwiejsza do umycia i na co należy zwrócić uwagę przed zakupem sedesu? Odpowiedzi przedstawiamy poniżej.
Sedes podwieszany i stojący – sposoby montażu
Kompakt WC stanowił do niedawna nieodłączny element toalety. Ceniony jest przede wszystkim za łatwość montażu: wystarczy wywiercić w podłodze kilka otworów, przytwierdzić do niej śrubami sedes, a następnie za pomocą zaworu i elastycznego wężyka podłączyć do zbiornika wodę z instalacji.
Połączenie sedesu z odpływem ścieków uzależnione jest od umiejscowienia rury odprowadzającej. Jeżeli odpływ nieczystości znajduje się w ścianie, potrzebny będzie poziomy kompakt WC, który podłączamy np. za pomocą elastycznej rury kanalizacyjnej. W przypadku, gdy odpływ mieści się w podłodze, należy zakupić pionowy kompakt WC. W takiej sytuacji sedes montujemy dokładnie nad odpływem.
Rodzaj miski a łatwość mycia
Wybierając toaletę stojącą, warto wziąć pod uwagę zewnętrzny kształt miski – im pełniejszy, tym łatwiej umyć sedes, np. przeznaczonymi do tego chusteczkami nawilżanymi. W łatwym czyszczeniu pomaga również bryła miski, która przylega całkowicie do ściany – taka konstrukcja zakrywa rury przyłączeniowe służące do odpływu ścieków.
Osoby, które szukają nieco estetyczniejszego rozwiązania, powinny zwrócić uwagę na zestaw podtynkowy z miską wiszącą, w którym wszystkie mechanizmy są zabudowane w stelażu podtynkowym – zapewnia to m.in. cichsze napełnianie zbiornika. Ukrycie części mechanizmów pod płytkami ściennymi w znacznym stopniu ułatwia również czyszczenie. Co prawda powierzchnia jest nieco większa, ale łatwiej jest umyć płaską jednolitą ścianę niż pełen krzywizn zbiornik kompaktu WC.
Wisząca miska klozetowa zamontowana na stelażu również usprawnia sprzątanie łazienki. Dzięki temu, że podłoga pod miską jest odsłonięta, łatwiej umyć mopem płytki podłogowe. Dobór wiszącej miski WC do stelaża nie sprawia trudności, ponieważ element ten ma standardowy rozstaw śrub mocujących – niezależnie od modelu pasuje więc do wszystkich stelaży podtynkowych.
Miska z kołnierzem czy bez?
Zarówno w stojących kompaktach WC, jak i miskach wiszących na stelażach podtynkowych ważnym elementem jest kołnierz. Odpowiada on za takie ukierunkowanie strumienia wody, aby obmył on całą miskę i skutecznie spłukał zawartość. Obecnie jednak popularność zyskują również rozwiązania pozbawione kołnierza.
W tradycyjnym wariancie z kołnierzem woda wypływa przez wąską szczelinę, co pozwala łatwo pokierować strumieniem tak, aby cała powierzchnia miski została obmyta. Aby odpowiednio zadbać o umycie części zakrytej przez kołnierz, najlepiej używać szczotki z dodatkową wąską wypustką.
Stosowaną od kilku lat alternatywą jest miska klozetowa bez kołnierza. Środek miski oraz miejsce, skąd wypływa woda, są ukształtowane w taki sposób, aby strumień obmywał całą miskę. Brak kołnierza sprawa, że nie ma rantu, pod którym zbierałby się brud i kamień – dzięki temu wnętrze takiej miski bardzo łatwo umyć szczotką do WC.
Deski sedesowe i ich praktyczne funkcje
Produkowane aktualnie deski klozetowe mogą mieć różne kształty oraz być wyposażone w wiele udogodnień, które ułatwiają codzienne użytkowanie i sprawiają, że mycie przebiega sprawniej. Ze względu na dodatkowe funkcje najpopularniejsze deski WC można podzielić na:
- deski wypinane,
- deski wolno opadające,
- deski antybakteryjne,
- deski z funkcją bidetu.
Wiele desek zapewnia obecnie możliwość wypinania ich z zawiasów, co daje lepszy dostęp do tyłu miski sedesowej podczas sprzątania.
Ciekawą i przydatną funkcją nowoczesnych desek klozetowych jest wolny opad. Umieszczony przy zawiasach specjalny mechanizm spowalnia zamknięcie deski, którą wystarczy lekko popchnąć, aby w ciągu kilku sekund bezszelestnie opadła na sedes. Należy jednak pamiętać, aby jej nie dociskać, ponieważ takie działanie negatywnie wpływa na urządzenie i może spowodować szybsze zużycie się układu.
Wariant z powłoką antybakteryjną zawiera jony srebra. Ponieważ wykazuje ono silne działanie antybakteryjne, na takiej desce w dużo mniejszym stopniu rozwijają się bakterie.
Deski sedesowe mogą być też wyposażone w funkcję bidetu – dzięki wbudowanej, wysuwanej dyszy bidetowej, która służy do podmywania. Rozwiązanie to wymaga jednak podłączenia wody oraz prądu. Deski z funkcją bidetu posiadają nie tylko regulację siły strumienia, ale często mogą również podgrzewać wodę, aby jeszcze bardziej poprawić komfort użytkowania. Najbardziej zaawansowane modele mają dodatkowo funkcję suszenia.