Umywalki i akcesoria

Dobierz umywalkę do swoich potrzeb

Umywalki do łazienki

Wybór odpowiedniej umywalki to sztuka kompromisu pomiędzy walorami estetycznymi a kwestiami praktycznymi. Wydaję się jednak, że zanim przystąpimy do zakupu warto określić rozmiar umywalki. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku łazienek średniej i małej wielkości. Kiedy ustalimy już konkretny wymiar otwiera się przed nami cała gama wzorów i kolorów. I w tym przypadku musimy się zastanowić czy pożądana umywalka ma stanowić wyłącznie delikatny akcent całej aranżacji czy też może ma pełnić rolę kluczowego elementu pomieszczenia. Dostępne są m.in.: umywalki nablatowe, umywalki narożne, umywalki meblowe oraz umywalki wiszące.Producenci prześcigają się w stylizacjach oferując zarówno modele awangardowe jak i klasyczne. W sklepach Leroy Merlin znajdziesz umywalki w różnych stylach, kolorach i atrakcyjnych cenach.

Czarna umywalka do łazienki w stylu loftowym? Złota, biało-złota lub w kształcie muszli do aranżacji glamour? A może szklana czy kwadratowa do wnętrza nowoczesnego i designerskiego? Niezależnie od tego, jaki styl panuje w łazience, umywalka powinna być dobrana przede wszystkim według zasad ergonomii i ze zwróceniem szczególnej uwagi na parametry techniczne. Jak wybrać najlepszą, gdy oferta jest tak bogata?

Rodzaje umywalek łazienkowych

Umywalka jest podstawowym i prostym w konstrukcji elementem ceramiki łazienkowej. Spotkać można jednak wiele rodzajów, które różnić się będą m.in. sposobem montażu oraz wyglądem:

  • umywalki nablatowe – jak sama nazwa wskazuje, są montowane na blacie. Daje to możliwość lepszego wykorzystania miejsca do przechowywania. Przyłącze może zostać schowane w praktycznej szafce lub zabudowanym stoliku z półką. Tworzy się też dodatkowy blat, na którym można ustawić małe akcesoria łazienkowe (np. mydelniczkę, dozownik na mydło w płynie, stojak na szczoteczki do zębów) lub kosmetyki. Występują w wielu kolorach i kształtach, co daje nieograniczone możliwości aranżacyjne;
  • umywalki podblatowe – są wpuszczane w blat. Umożliwiają korzystanie z praktycznego miejsca do przechowywania w szafce lub na półce pod misą (części techniczne zostają ukryte). Podobnie jak w przypadku umywalek nablatowych, te także dają możliwość wykorzystywania miejsca na blacie;
  • umywalki ścienne, wiszące– są montowane w ścianie, co pozwala na założenie ich nawet w małych, ciasnych lub nieustawnych łazienkach. Mogą stać na dodatkowym postumencie (często dekoracyjnym). Traci się jednak dodatkowe miejsce do przechowywania pod misą;
  • umywalki narożne– stworzone głównie z myślą o małych i nieustawnych łazienkach, w których trudno wygospodarować miejsce na standardową umywalkę. Są zazwyczaj niewielkie i mniej wygodne, ale pozwalają w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń;
  • umywalki meblowe– ich rozmiar jest kompatybilny z szafkami łazienkowymi, które ukrywają przyłącze oraz stanowią miejsce do przechowywania, np. ręczników, kosmetyków czy środków chemicznych;
  • umywalki wolnostojące – modny wyróżnik designerskich łazienek. Składają się z misy na postumencie, który zazwyczaj tworzy z nią spójną całość. Są mniej praktyczne od umywalek pozwalających na montaż szafek, stolików lub półek. Jednak nie zajmują zbyt wiele miejsca i przyciągają uwagę.

Umywalka łazienkowa – granitowa, szklana czy ceramiczna?

Poza sposobem montażu, warto zastanowić się również nad materiałem, z jakiego będzie wykonana umywalka do łazienki. W ofercie znajdują się nie tylko klasyczne modele ceramiczne, ale również misy ze szkła, granitu czy konglomeratu. Czym się różnią?

Umywalki ceramiczne

Łazienkowy klasyk, który pasuje do każdej aranżacji. Wbrew pozorom wybierać można nie tylko spośród typowych umywalek, które są we wnętrzach w zasadzie niezauważalne. Dostępne są także umywalki ceramiczne okrągłe, owalne, kwadratowe, a nawet przypominające muszle czy przybierające inne abstrakcyjne formy. Zaletą tego materiału jest odporność na osadzanie się kamienia i kurzu oraz łatwość czyszczenia (nawet przy pomocy silniejszych środków). Umywalki tego typu są też trwałe, na co pozwala proces szkliwienia, któremu zostały poddane w czasie produkcji. Najbardziej odporne na zniszczenia będą umywalki porcelanowe, ale dobrze sprawdzą się również tańsze – z fajansu czy porcelitu.

Umywalki ze szkła hartowanego

Zachwycają od wielu sezonów, ponieważ występują w niezliczonej liczbie kolorów i form. Są bardzo efektowne. Dzięki procesowi hartowania szkło staje się odporne na uszkodzenia. Bardziej jednak widać na nim zacieki, dlatego wymaga większej regularności i uwagi podczas czyszczenia niż umywalki ceramiczne.

Umywalki kamienne

Najdroższe spośród wszystkich rodzajów, ponieważ wykonane z naturalnego kamienia, np. piaskowca, granitu, dolomitu, marmuru. Są niezwykle trwałe, ale wymagają specjalnej konserwacji i czyszczenia. Łatwo gromadzi się na nich kamień i osad (należy używać wyłącznie delikatnych środków, np. wody z mydłem i unikać płynu do naczyń. Uporczywe zabrudzenia można usunąć specjalnymi płynami do pielęgnacji kamienia). Przed montażem, ze względu na ich dużą wagę, należy też pamiętać o dodatkowym wzmocnieniu blatu czy konstrukcji montażowej.

Umywalki z konglomeratu

Nieco tańszy odpowiednik umywalek wykonanych w całości z naturalnego kamienia. Konglomerat łączy go z żywicami, dzięki czemu jest lekki i nadal trwały, odporny na zarysowania i zabrudzenia. Jego zaletą jest możliwość renowacji. Można go jednak czyścić jedynie łagodnymi środkami. Należy też pamiętać o odpowiedniej konserwacji, która pomoże w utrzymaniu pierwotnego połysku i koloru.

Umywalka do łazienki – jaki rozmiar i głębokość wybrać?

Najmniejsze dostępne umywalki łazienkowe mają szerokość ok. 30 cm, a największe (często dwuosobowe) 100-110 cm. Wymiary należy dopasować do metrażu pomieszczenia i wygody użytkowania – tak, aby umywalka nie przeszkadzała w swobodnym poruszaniu się i korzystaniu z innych sprzętów. Głębokość nie powinna być mniejsza niż 40 cm. W innym wypadku woda może się rozchlapywać, a mycie rąk nie będzie wygodne.

Na jakiej wysokości powinna być umywalka łazienkowa?

Zalecana wysokość montażu umywalek łazienkowych to 85-90 cm. Należy jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na indywidualnie potrzeby i dobrać tę wysokość do wzrostu użytkowników. Dla osób o wzroście ok. 160 cm odpowiednia wysokość to 80 cm, zaś przy 180 cm rośnie ona do 90 cm.

Produkt, którego szukasz został wycofany. Zobacz inne produkty z tej kategorii.