Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Umywalki i akcesoria

Wszystkie produkty(929)

z47

Dowiedz się więcej

Dobór umywalki, z której będą mogli wygodnie korzystać wszyscy domownicy, nie jest łatwym zadaniem. Czy musi być biała? Na jakiej wysokości i w jaki sposób najlepiej ją zamontować? Zobacz nasze porady, które pomogą dobrać umywalkę do twojej łazienki.


Wielkość umywalki ma znaczenie

Mała umywalka sprawdzi się zarówno w bardzo małej łazience w bloku, jak i w toalecie. Ważne, żeby dobrać do niej odpowiednią, dostosowaną rozmiarem baterię – wylewka powinna mieć taką długość, aby woda wypływała tuż przed dolnym odpływem umywalki.

Duża umywalka lub umywalka podwójna jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli z łazienki korzysta większa liczba domowników. Duży model zmniejsza ryzyko zachlapania wodą szafki łazienkowej. Przydatne jest również większe pole odkładcze koło umywalki – to wygodne miejsce na najczęściej używane akcesoria łazienkowe, takie jak dozownik na mydło w płynie czy kubeczek na szczoteczki do zębów.

Oddzielnym tematem jest umywalka dla niepełnosprawnych, płytsza od większości modeli. Aby ułatwić korzystanie osobom niepełnosprawnym, umywalka tego typu posiada wklęsły frontowy bok – dzięki temu osoba na wózku inwalidzkim może bliżej podjechać i swobodnie sięgnąć do baterii umywalkowej.

Wysokość i sposoby montażu

Umywalkę można zamontować na różne sposoby. Niezależnie od wybranej opcji należy pamiętać o kilku rzeczach, które ułatwią codzienne użytkowanie.

Górna krawędź umywalki powinna znajdować się 85-90 cm nad podłogą – taka wysokość pozwala większości domowników wygodnie z niej korzystać. Dla osób bardzo wysokich umywalkę można zamontować na wysokości 95-100 cm, a jeżeli będą z niej korzystać osoby starsze lub niepełnosprawne, zalecana wysokość to 80-85 cm. W przedszkolach rekomendowana wysokość montażu wynosi 60 cm.

Sama umywalka może być zamontowana:

  • na szafce podumywalkowej,
  • na blacie,
  • bezpośrednio na ścianie,
  • jako postument na podłodze.

Umywalka i szafka stanowią w łazience bardzo zgrany duet. Zakup zestawu szafki z umywalką gwarantuje, że ceramika będzie dobrze dopasowana do mebla. Dzięki takiemu rozwiązaniu przede wszystkim zyskujemy w łazience dodatkową przestrzeń do przechowywania. Umywalki przeważnie montowane są na szafce, jedynie duże modele mogą wymagać dodatkowego przytwierdzenia do ściany za pomocą kołków.

Umywalkę nablatową ustawia się na blacie, który może być zamocowany bezpośrednio do ściany lub na szafce łazienkowej. Montaż takiego modelu nie jest skomplikowany, ale podczas wycinania otworu w blacie potrzeba odrobiny precyzji. Decydując się na taką umywalkę, należy pamiętać o dobraniu odpowiednio wysokiej baterii.

Umywalkę wiszącą przytwierdza się do ściany kołkami. Można pod nią dodatkowo zamontować postument, który będzie zasłaniał plastikowy syfon oraz wężyki doprowadzające wodę. W przypadku, gdy nie odpowiada nam postument, a zależy nam na estetyce, możemy zainstalować chromowane elementy: syfon, zawory oraz węże przyłączeniowe.

Coraz większą popularnością cieszą się umywalki stojące bezpośrednio na podłodze, które wyróżnia jednolita bryła. Przyłącza hydrauliczne i zasyfonowanie ukryte są we wnęce z tyłu umywalki.

Szkło, ceramika, konglomerat – zobacz, czym się różnią

Gdy już wiemy, jakiej wielkości umywalki potrzebujemy i jak najłatwiej ją zamontować, przychodzi moment na wybór materiału wykonania oraz, ewentualnie, koloru.

Umywalki ceramiczne to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie. Ceramika, z jakiej są wykonane, jest bardzo trwała, odporna na zarysowania oraz szkodliwe działanie środków czyszczących przeważnie stosowanych w łazience. Dobrej jakości ceramika może zachować kolor przez wiele lat. Przy wyborze umywalki ceramicznej warto zwrócić uwagę na odcień bieli, w jakim występuje. Przeważnie produkty od jednego producenta mają ten sam odcień ceramiki.

Umywalki szklane wykonuje się z grubego hartowanego szkła, które, podobnie jak ceramika, jest odporne na środki chemiczne i zarysowania. Szklane umywalki dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu można je zastosować do odważniejszych stylizacji łazienek.

Umywalki konglomeratowe produkowane są z mieszanki minerałów z odpowiednimi żywicami. Dzięki unikalnej technologii odlewania mogą występować w dowolnym kształcie i kolorze. Aby umywalka konglomeratowa przez wiele lat zachowała połysk i kolor, powinna być regularnie czyszczona za pomocą delikatnych detergentów, bez użycia środków, które ścierają powierzchnię.