Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Stelaże podtynkowe do umywalek

Stelaże podtynkowe to sposób na swobodną aranżację każdej łazienki, która bez względu na rozmiary może być wygodna i stylowa. Funkcją stelaży jest przede wszystkim stabilne utrzymanie wiszącej miski WC, ale w naszej ofercie posiadamy również stelaże podtynkowe przeznaczone do montażu umywalki. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala zaaranżować harmonijne wnętrze łazienki w domu, a także w miejscach użyteczności publicznej. W Leroy Merlin znajdziesz solidne stelaże podtynkowe do umywalek w korzystnych cenach. Kupuj online lub w sklepach stacjonarnych.

Wszystkie produkty(3)

z1
399 zł/ szt.
299 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

Stelaż podtynkowy stosuje się wówczas, gdy w łazience znajdują się podwieszane elementy wyposażenia. Taki stelaż zapewnia solidne mocowanie i cechuje się dużą estetyką. Pozwala zamocować umywalkę na optymalnej wysokości, a zarazem stabilnie ją utrzymuje. Niektóre stelaże pozwalają również na zamontowanie baterii ściennej, która prezentuje się wyjątkowo estetycznie.

Czym jest stelaż podtynkowy?

Podstawowym elementem konstrukcyjnym każdego stelaża podtynkowego jest stabilna, stalowa rama, utrzymująca ciężar umywalki lub innego urządzenia podwieszanego (WC czy np. bidetu). Kolejnym ważnym elementem jest odpływ, odprowadzający zużytą wodę do instalacji kanalizacyjnej. Wysokość, na jakiej znajduje się stelaż, to jeden z czynników decydujących o jego przeznaczeniu (modele utrzymujące umywalki podwieszane umieszcza się zwykle dość wysoko). To, co wyróżnia niektóre stelaże do umywalek, to miejsce na wiszącą baterię. Po zamontowaniu armatury i zabudowaniu stelaża, na zewnątrz widać jedynie umywalkę oraz wystającą ze ściany baterię. Rozwiązanie tego typu jest bardzo estetyczne i funkcjonalne.

Kiedy warto zamontować umywalkę na stelażu podtynkowym?

Najpowszechniejsze są umywalki mocowane bezpośrednio do ściany, wsparte na postumencie lub szafce, ewentualnie stojące na blacie. Kiedy warto więc zastosować stelaż podtynkowy?

  • Konieczność ukrycia przyłącza umywalki – taka sytuacja ma miejsce, gdy następuje zmiana lokalizacji umywalki, np. w czasie remontu. Nie zawsze obejmuje on gruntowną rearanżację wnętrza, polega na skuwaniu okładzin ceramicznych i kładzeniu nowych. Zmiana lokalizacji przyłączy pociąga za sobą konieczność ukrycia przebiegu nowej instalacji, co nie zawsze można zrobić w prosty sposób. Z pomocą przychodzi wtedy stelaż podtynkowy, który pomaga obudować i zakryć widoczne fragmenty nowej instalacji.
  • Umywalka umiejscowiona z dala od ścian – wolnostojąca umywalka musi się na czymś opierać. Dzięki stabilnie zamontowanemu stelażowi, obłożonemu płytami g-k i wykończonemu okładziną, można umieścić umywalkę w dowolnym miejscu (pod warunkiem, że wcześniej zostaną do niej doprowadzone przyłącza wody oraz odpływu).
  • Podział łazienki na strefy – taki zabieg często jest stosowany w łazienkach o dużej powierzchni. Zazwyczaj wytycza się dwie strefy: jedną z sanitariatami, drugą – z wanną i prysznicem. Aby taki podział zaistniał, można stworzyć niskie ścianki działowe z podwieszaną umywalką (lub umywalkami).

Zaletą zamontowania umywalki na stelażu podtynkowym jest fakt, że stwarza on wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych (np. stworzenie wyspy z umywalką na środku pomieszczenia). Dodatkowo pozwala w miarę łatwo ukryć nieestetyczne przyłącza i fragmenty instalacji. Wadą może być natomiast to, że stelaż i jego zabudowa zajmują trochę miejsca. Dlatego nie warto stosować go w bardzo małych łazienkach. W większych nie jest to aż tak odczuwalne. Z jednej strony pewną niedogodnością może być również koszt wykonania stelaża podtynkowego do umywalki. Z drugiej jednak strony, jeśli pełni on funkcję maskującą, tj. zasłania nieestetyczne przyłącza, koszt takiego stelaża i tak jest znacznie niższy niż gruntowna przebudowa łazienki.

Stelaże podtynkowe – najważniejsze parametry

Warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry stelaży podtynkowych.

  • Regulacja wysokości montażu umywalki – wysokość, na której znajdzie się umywalka, można dostosować do wzrostu korzystających z niej osób. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci.
  • Regulacja rozstawu śrub mocujących – każdy stelaż ma zestaw śrub mocujących umywalkę. Ich rozstaw powinien być zgodny z rozstawem otworów w wybranym modelu umywalki.
  • Jakość ramy – ewentualne usterki, pęknięcia spawów czy deformacje, są trudne do usunięcia po zamontowaniu stelaża, dlatego powinien być zrobiony z materiałów odpornych na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, starannie wykonany, trwały oraz zabezpieczony antykorozyjnie.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.