Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Pisuary, bidety

Wszystkie produkty(64)

z4
599 zł/ szt.
(1)
449 zł/ szt.
(2)
999 zł/ szt.
(8)
599 zł/ szt.
(2)
849 zł/ szt.
849 zł/ szt.
(7)
749 zł/ szt.
599 zł/ szt.
(3)
598 zł/ szt.
(7)
877 zł/ szt.
749 zł/ szt.
309 zł/ szt.
369 zł/ szt.
699 zł/ szt.
449 zł/ szt.
399 zł/ szt.
699 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Pisuary i bidety nie należą do standardowego wyposażenia łazienki, choć zdobywają coraz większą popularność. Pisuar ułatwia mężczyznom korzystanie z toalety. Bidet z kolei umożliwia zachowanie pełnej higieny miejsc intymnych. Montaż tych elementów (w wersji „pełnowymiarowej”) wymaga dość dużej ilości dodatkowego miejsca. Istnieją jednak rozwiązania, które sprawdzą się również w niewielkich łazienkach, takie jak słuchawka bidetowa czy mniejszy pisuar. One – przy odpowiedniej aranżacji wnętrza – zmieszczą się niemal w każdym pomieszczeniu.

Bidet – rodzaje i najważniejsze cechy

Bidet – zarówno wizualnie, jak i gabarytowo – przypomina toaletę. Tak jak ona występuje w wersji stojącej i podwieszanej.

  • Bidet wolnostojący montuje się bezpośrednio na podłodze, najczęściej w łazienkach lub toaletach urządzonych w stylu klasycznym i rustykalnym. Wysokość montażu bidetu jest z góry określona i niezmienna. W związku z tym warto kupować go razem z toaletą wolnostojącą – tak by oba urządzenia znajdowały się na tej samej wysokości.
  • Bidet podwieszany mocuje się do stelaża podtynkowego, ukrytego w zabudowie. W zależności od możliwości danego stelaża bidet można umieścić na dowolnej wysokości. Podwieszane urządzenie ułatwia utrzymanie podłogi w czystości. Takie rozwiązanie uchodzi też za estetyczniejsze oraz sprawia, że wnętrze wydaje się przestronniejsze.

Biorąc pod uwagę aspekty wizualne, warto zadbać o dobór toalety i bidetu z tej samej linii danego producenta. W końcu oba urządzenia montuje się obok siebie, a spójny wygląd znacząco wpływa na odbiór całego pomieszczenia.

Funkcjonalność bidetu w dużej mierze zależy od miejsca i sposobu montażu. Na co warto więc zwrócić uwagę?

  • Bidet powinien być zamontowany na poziomie mniej więcej 40 cm od podłoża, na równej wysokości z miską WC.
  • Odległość bidetu od ściany powinna wynosić 30–40 cm.
  • Odległość między toaletą a bidetem nie może być zbyt mała. Optymalna wynosi około 30 cm.
  • W celu wygodnego korzystania z bidetu warto zostawić 60 cm przestrzeni przed miską bidetową.
  • Oprócz miski bidetowej niezbędna jest również jednootworowa stojąca bateria bidetowa.

Bidet jest komfortowym elementem armatury sanitarnej w łazience, jednak jego montaż wymaga dość dużo miejsca. Rozwiązaniami, które sprawdzą się w przypadku małych łazienek, są słuchawka bidetowa, umieszczana tuż przy WC, lub deska bidetowa (specjalna elektroniczna deska z funkcją bidetu). W zależności od rodzaju deski bidetowej do wyboru są różne programy myjące, a nawet osuszające skórę.

Oprócz funkcji wspomagających utrzymanie higieny osobistej bidet może mieć zastosowanie także w niektórych pracach domowych – chociażby przez wzgląd na możliwość płukania. Dzieci również chętnie korzystają z bidetów – traktują je jako miejsce do mycia znajdujące się na dogodnej wysokości.

Pisuar – rodzaje i zastosowanie

Pisuar, w przeciwieństwie do bidetu, zajmuje stosunkowo mało przestrzeni i może być zainstalowany niemal w każdej łazience. Standardowe urządzenie ma mniej więcej 40 cm szerokości i 30 cm głębokości. Ze względu na sposób montażu wyróżnia się pisuary naścienne, podtynkowe (montowane na specjalnym stelażu) i narożne, które – przy odpowiedniej aranżacji łazienki – wymagają najmniej miejsca.

Zaletami posiadania pisuaru w łazience są zarówno komfort płynący z korzystania z niego przez mężczyzn, jak i oszczędność wody. Przy spłukiwaniu pisuaru jej zużycie jest znacznie mniejsze niż w przypadku spłukiwania tradycyjnej toalety.

Pisuary najczęściej występują w formie ceramicznej, odpowiednio wyprofilowanej misy. Niektóre z nich oferują dodatkowe udogodnienia, takie jak:

  • estetyczna pokrywa ułatwiająca zachowanie higieny (występuje w wersji tradycyjnej i wolnoopadającej);
  • sensory spłukujące, czyli różnego rodzaju czujniki zamontowane w pisuarze, umożliwiające jego bezdotykowe spłukiwanie (czujniki reagują na obecność osoby przed pisuarem – w określonej odległości);
  • sitko zabezpieczające, które chroni odpływ pisuaru przed zablokowaniem oraz umożliwia stosowanie kostek neutralizujących niepożądane zapachy i ułatwiających utrzymanie czystości pisuaru.

Wśród pisuarów można wyróżnić też te zasilane z góry (najstarszy i najczęściej spotykany rodzaj), z tyłu oraz bezwodne. Zazwyczaj nie posiadają pokrywy. Urządzenia z dostępem wody od tyłu działają podobnie jak WC. Z reguły są wyposażone w klapę. Pisuary bezwodne z kolei nie potrzebują żadnych elementów przyłączeniowych, a mocz jest odprowadzany do odpływu za pośrednictwem specjalnej, biodegradowalnej substancji.