Zaprawy posadzkowe

Opinii 0

Zaprawy posadzkowe, wyrównujące, samopoziomujące stanowią podkład podłogowy. W zależności od typu podłoża, wielkości, wilgotności, materiału z którego będzie robiona posadzka, stosujemy różne zaprawy posadzkowe.

DO CZEGO SŁUŻĄ ZAPRAWY POSADZKOWE?

 

Rzadko kiedy podłoga jest wystarczająco równa, by bezpośrednio kłaść na nią wykładzinę, lub kleić płytki. Beton nie utwardzony powierzchniowo łatwo pyli, kruszy się i brudzi. Stąd potrzeba pokrycia go warstwą podkładu podłogowego łatwiejszego do wyrównania oraz niepylącego.

 

Zaprawy posadzkowe mogą pełnić również rolę warstwy na izolacji ze styropianu, płyt XPS lub wełny mineralnej, oraz jako element ogrzewania podłogowego (zalewanie rur grzewczych).

 

ZAPRAWY WYRÓWNUJĄCE I WYGŁADZAJĄCE

 

ZAPRAWY WYRÓWNUJĄCE

 

Są tańsze od samopoziomujących, stosuje się je do wyrównywania podłoży o znacznych nierównościach. Stanowią dobry podkład pod cienką warstwę wylewki samopoziomującej.

 

Dzięki nim można również wykowywać spadki w łazienkach, pralniach itp.

ZAPRAWY WYGŁADZAJĄCE

 

Można nimi szpachlować i wygładzać podłoża w zakresie od 0,5 do 5 mm, dzięki zastosowaniu kruszywa o minimalnym uziarnieniu. Pozwalają otrzymać powierzchnię o wyjątkowej gładkości.

 

UWAGA: Posadzek wykonanych z powyższych materiałów nie można użytkować bez warstw wierzchnich takich jak np. parkiet, płytki itp.

 

ZAPRAWY SAMOPOZIOMUJĄCE

 

Bardzo praktyczne, kładzie się je często na zaprawy wyrównujące. Są od nich droższe, ale eliminują ryzyko wystąpienia nierówności. Wylewki samopoziomujące wylewa się na podłoże zagruntowane, dzięki temu położona warstwa ma dobrą przyczepność i równomiernie wysycha nie oddając wody podłożu, na które została wylana - zapobiega to również pęknięciom oraz odwarstwieniu się jej od podłoża.

 

Większość podkładów samopoziomujących dzięki niskiej alkaliczności doskonale współpracują ze wszystkimi klejami do wykładzin.

 

ZAPRAWY POD OGRZEWANIE PODŁOGOWE

 

Istnieją wylewki podłogowe przewidziane specjalnie do systemów ogrzewania podłogowego. Masy te są z reguły wzmacniane włóknami, co pozwala na zastosowanie ich cieńszej warstwy (ok. 3 cm ponad zalewane rury grzewcze).

 

Posadzka z ogrzewaniem podłogowym jest narażona na ciągłe naprężenia spowodowane częstymi zmianami temperatury. Wylewka uzbrojona w swojej masie włóknami oraz dodatkowo wzmocniona siatką z włókna szklanego jest niezwykle odporna i zabezpieczona przed pękaniem.

 

UWAGA: Posadzek wykonanych z powyższych materiałów nie można użytkować bez warstw wierzchnich takich jak np. parkiet czy płytki.

 

Dodano: 01-03-2012