Zagęszczarki. Czym są i jakie mają rodzaje?

Opinii 0

Zagęszczarki to rodzaj maszyn budowlanych, które, w zależności od typu, mają wiele funkcji. Najczęściej wykorzystuje się je do wygładzania powierzchni i używa na przykład podczas układania kostki. Co warto wiedzieć o zagęszczarce i czym się kierować podczas jej wyboru?

Wyrównywanie terenu za pomocą zagęszczarki

Jak są skonstruowane zagęszczarki?

Zagęszczarki to rodzaj maszyn, których trzon i element roboczy stanowi metalowa płyta. To ona, napędzana w ruch silnikiem (spalinowym lub elektrycznym), wprowadzana jest w wibracje za pomocą układu wibracyjnego — na ten składają się wałki mimośrodowe. Płyta ma bezpośredni styk z podłożem, a co za tym idzie — jest główną częścią, która zagęszcza np. grunt. Dodatkowo, zagęszczarka składa się także z ramy głównej, mechanizmu wibrującego, przekładni, amortyzatorów oraz wyłącznika.

Zastosowanie zagęszczarek

Zagęszczarki budowlane mają za zadanie ułatwić pracę na niejednolitych terenach, miejscach z uskokami, wybojami, a także są używane, by doprowadzić powierzchnię do względnej gładkości. Urządzenia te służą do:

 

 • zagęszczania podłoża — wygładzania i wyrównywania powierzchni gruntu czy piasku, a także położonego asfaltu czy betonu — w pracach budowlanych, drogowych, w trudno dostępnych miejscach;

 • ubijania terenu — np. pod ścieżki, położenie przewodów czy kostki.

Rodzaje zagęszczarek

Pierwszy podział zagęszczarek to rozróżnienie według rodzaju użytego zasilania. Wśród tego typu maszyn można wyróżnić:

 

 • zagęszczarki elektryczne — o mniejszej mocy, gdzie ograniczeniem mobilności może być kabel; mogą być stosowane jedynie na suchych powierzchniach,

 • zagęszczarki spalinowe — o większej mocy, lecz wymagające większego nakładu pracy (w tym konserwowania oraz regularnego tankowania).

 

Mężczyzna używający zagęszczarki spalinowej

Do innych rodzajów, zależnych od charakteru pracy, należą:

 

 • zagęszczarki ręczne — ważą ok. 50-130 kg i są najmniejszymi modelami tego rodzaju maszyn. Prowadzone są ręcznie - jedno- lub dwukierunkowo (to tak zwane zagęszczarki prowadzone nawrotne). Wykorzystuje się je w pracach lekkich lub w miejscach o utrudnionym dostępie. Dobrze nadają się do ubijania piasku, żwiru, utwardzania powierzchni pod kostkę brukową.

 • zagęszczarki samoprzesuwne — inaczej zwane rewersyjnymi; potrafią ważyć do 900 kg, ale są łatwiejsze w obsłudze niż zagęszczarki ręczne. Działają w zasadzie samoczynnie, a operator nadaje im kierunek pracy. Zwykle używane na terenach o dużym metrażu.

 • zagęszczarki podczepiane — stosowane na większych powierzchniach, ze względu na płytę wibracyjną o dużych rozmiarach. Podczepiane są do koparki lub ciągnika, a co za tym idzie — mogą być wykorzystywane na wielkich lub trudnych powierzchniach, jak skarpy i wykopy.

Jak wybrać odpowiednią zagęszczarkę?

Co warto wziąć pod uwagę, wybierając zagęszczarkę? Oto kilka przydatnych wskazówek. Czemu przyjrzeć się dokładniej?

 

 • masa zagęszczarki — przyjmuje się, że im cięższa zagęszczarka, tym dokładniejsza jakość ubitego gruntu,

 • głębokość zagęszczania — podawana w cm, określa grubość ubicia warstwy po jednym przejeździe maszyną,

 • środowisko użycia — do prac lekkich można użyć zagęszczarek ręcznych, a w bardziej profesjonalnych i utrudnionych warunkach sprawdzą się samoprzesuwne, kroczące i podczepiane,

 • rodzaj realizowanej pracy — ma znaczenie o tyle, o ile wykonuje się prace na dużej powierzchni lub na powierzchniach trudnych — te wymagają użycia profesjonalnego sprzętu (asfalt, wykopy, skarpy),

 • moc silnika — powinna wynosić co najmniej 4,5 kW,

 • rodzaj zasilania — zagęszczarki spalinowe (na benzynę lub diesel) lub elektryczne,

 • wymiary płyty roboczej — im większa, tym szacunkowo mniejszy czas pracy,

 • wydajność ubijania — czyli tempo pracy (średnie to ok. 400-600 m2 w ciągu godziny),

 • zasoby finansowe — najtańsze zagęszczarki do użycia amatorskiego to koszt ok. 500 zł; profesjonalne potrafią kosztować 100 tysięcy złotych — przyjmuje się, że średnia cena maszyny to ok. 3 tysięcy zł.

 • kierunek — łatwiejsze niż jednokierunkowe, są do prowadzenia zagęszczarki dwukierunkowe,

 • głośność sprzętu — zagęszczarka generuje dźwięk na poziomie 100 dB — jest to wartość, która stanowi zagrożenie dla słuchu; z tego powodu, należy wziąć pod uwagę zakup sprzętu ochrony słuchu.

Zagęszczarka TTDR - 120 6,5 KM HAGEN

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jaka zagęszczarka do kostki?

- Do użytku przydomowego, wystarczy zagęszczarka elektryczna. Jeśli jednak urządzenie ma nadawać się do zagęszczania większych lub wymagających powierzchni, warto rozważyć kupno profesjonalnej zagęszczarki spalinowej lub pneumatycznej. Kostkę brukową należy ubijać za pomocą samoprzesuwnego sprzętu, a w przypadku problematycznego podłoża — podczepianą.

 

Jaka zagęszczarka do tłucznia?

- Aby zagęścić kruszywa i podłoża o wysokiej zawartości gliny, warto postawić na zagęszczarki jednokierunkowe. Ten typ dobrze zagęszcza piaski, żwiry i tłuczeń.

 

Jaka zagęszczarka do płyty fundamentowej?

- W celu zagęszczenia gruntu pod fundamenty, poleca się użycie tzw. „skoczka”, czyli małej zagęszczarki płytowej. Sprzęt ten pracuje na powierzchni 50-80 cm, co pozwala na precyzyjne ubijanie, co jest bardzo ważne, w przypadku kładzenia fundamentów.

 

Jaka zagęszczarka do tłucznia?

- Aby zagęścić kruszywa i podłoża o wysokiej zawartości gliny, warto postawić na zagęszczarki jednokierunkowe. Ten typ dobrze zagęszcza piaski, żwiry i tłuczeń.

 

Jakie paliwo do zagęszczarki?

- Rodzaj paliwa należy każdorazowo sprawdzić w zaleceniach producenta. Najczęściej jednak stosuje się benzynę bezołowiową.

 

Dodano: 30-04-2021
Uaktualniono: 12-05-2021