Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych

Opinii 15

Płyty gipsowo-kartonowe dają nam wiele możliwości wykończenia i aranżacji wnętrz. Z ich pomocą można wykonać między innymi ścianki działowe o lekkiej konstrukcji, sufity podwieszane, a nawet zbudować praktyczny regał na książki. Zobacz, w co należy się zaopatrzyć, planują zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu i poznaj jej podstawowe zasady montażu.

PROFILE DO PŁYT GIPSOWO-KARTONOWYCH

Oprócz odpowiednich płyt gipsowo-kartonowych do wykonania lekkiej zabudowy będą nam potrzebne profile stalowe. Służą one do budowy stelaża, będącego szkieletem zabudowy. Do wyboru mamy kilka rodzajów profili, które różnią się zastosowaniem.

Profile CW to słupki pionowe, wykorzystywane w konstrukcji ścian działowych i obudów ściennych. Mają zwykle otwory umożliwiające prowadzenie instalacji elektrycznych wewnątrz zabudowy.

Profile UW to listwy obwodowe, stosowane przy budowie ścian działowych czy wykonywaniu zabudowy ściennej. Montuje się je najczęściej do podłogi, stropu oraz ścian.

Profile U z charakterystycznymi, fabrycznymi nacięciami służą do wykonywania łukowych ścian działowych i innej zabudowy biegnącej po łuku. Odpowiednio przygotowane nacięcia umożliwiają praktycznie dowolne kształtowanie jego promienia.

Profile UA przeznaczone się do usztywniania ościeżnic i otworów drzwiowych w ścianach działowych. Wykonuje się je z nieco grubszej blachy, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe.

Profile CD to profile konstrukcyjne stosowane przy wykonywaniu sufitów podwieszanych oraz przy zabudowie poddaszy. Ich uzupełnieniem są profile obwodowe UD. 

Narożniki perforowane przeznaczone są do zabezpieczania naroży zewnętrznych ścian działowych czy innej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych.

MASY I TAŚMY

Profile mocowane do ścian, stopu czy podłogi zabezpiecza się od spodu specjalnymi taśmami poliuretanowymi lub gumowymi, które stanowią izolację akustyczną – chronią m.in. przed przenoszeniem się drgań. Aby estetycznie wykończyć powierzchnię zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych należy zaopatrzyć się w masę szpachlową. Posłuży nam ona do wypełniania połączeń między poszczególnymi płytami oraz do ukrycia łebków wkrętów, którymi są mocowane płyty. Warto zaopatrzyć się także w taśmę zbrojącą – zapobiegnie ona pojawianiu się pęknięć na spoinach pionowych i poziomych. Przyda się także masa wygładzająca (gładź), która posłuży do ostatecznego wygładzenia połączeń płyt oraz papier ścierny do przeszlifowania wygładzanych powierzchni.

POZOSTAŁE AKCESORIA

Do montażu płyt gipsowo-kartonowych do stelaża konstrukcyjnego służą blachowkręty. Z kolei do przytwierdzania profili do podłoża (podłogi, stropu, ścian) należy zaopatrzyć się w kołki szybkiego montażu. Połączenia poszczególnych profili wykonuje się zwykle na zacisk. Służą do tego specjalne zaciskarki do profili.

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY MONTAŻU PŁYT GIPSOWO-KARTONOWYCH

1. Płyty gipsowo-kartonowe przycina się nożem do płyt g-k. Najpierw nacina się karton wzdłuż wyznaczonej linii z jednej strony płyty, następnie przełamuje ostrożnie jej gipsowy rdzeń, obraca płytę i przecina karton z jej drugiej strony. Powstałe przy cięciu ostre krawędzie płyty należy sfazować nożem do 2/3 jej grubości. Kąt nachylenia noża powinien wynosić ok. 45º.

2. Płyty gipsowo-kartonowe należy zawsze mocować do stelaża na mijankę, czyli z przesunięciem spoin – nie mogą się one krzyżować. Poziome styki płyt powinny być przesunięte względem siebie o co najmniej 40 cm, pionowe – o ok. 60 cm. Podczas wykonywania ścian działowych należy pamiętać aby płyty z jednej strony przegrody były zamocowane z przesunięciem względem płyt znajdujących się po drugie stronie, tak aby ich spoiny nie wypadały w tym samym miejscu.  

3. Podczas przykręcania płyt należy uważać, aby łepek wkrętu nie wystawał poza lico płyty i nie przerwał pokrywającej ją warstwy kartonu. Rozstaw wkrętów przy wykonywaniu ścian działowych i zabudowy ściennej wynosi zwykle zwykle 20-25 cm. W przypadku sufitów podwieszanych - maksymalnie 15 cm.  

4. Aby płyty mogły swobodnie odkształcać się, np. pod wpływem ciężaru własnego, montując je należy pozostawić 10-milimetrową szczelinę dylatacyjną między dolną krawędzią płyty a a stropem oraz 5- milimetrową, miedzy górną krawędzią płyty a sufitem.  

5. Przed przystąpieniem do spoinowania połączeń płyt należy je zagruntować. Masę szpachlową nakłada w kierunku poprzecznym do styku płyt. Następnie po wygładzeniu masy wtapia się w nią taśmę zbrojącą (nie trzeba jej stosować, gdy do szpachlowania używa się masy wzmocnionej włóknem szklanym lub celulozowym). Po wyschnięciu masy nakłada się jej drugą warstwę, a gdy ta wyschnie nakłada się kolejną – wykończeniową. Po jej wyschnięciu spoiny szlifuje się papierem ścierny do uzyskania jednolitej, gładkiej powierzchni. Należy też pamiętać o zaszpachlowaniu łebków blachowkrętów.

Dodano: 30-06-2013