Wylewka samopoziomująca. Do czego służy i jak jej używać?

Opinii 0

Jest jednym z najprostszych rozwiązań przy wylewaniu gładkiego podłoża pod układanie podłogi np. z paneli, płytek lub wykładziny. Wystarczy dokładnie ją rozprowadzić, odpowietrzyć i odczekać zalecany czas, aby uzyskać wypoziomowaną bazę. Podpowiadamy, jakie są rodzaje wylewki samopoziomującej i gdzie można ją stosować.

Wygładzona wylewka samopoziomująca

Co to jest wylewka samopoziomująca?

Wylewka samopoziomująca, nazywana też masą samorozlewną, to specjalny rodzaj podłoża, który po wylaniu sam stabilizuje się w poziomie. Jest idealny do stworzenia równej podłogi czy ściany. Stanowi warstwę wyrównującą strop i bazę np. pod panele, wykładziny lub płytki.

Rodzaje wylewek samopoziomujących

Wylewki tego typu można podzielić na kilka typów, biorąc pod uwagę różne ich cechy, np. grubość wylewanej warstwy:

 

 • wylewka grubowarstwowa - może mieć do 10 cm i stanowić jedynie wyrównanie lub samodzielne podłoże np. pod panele podłogowe.

 • wylewka cienkowarstwowa - stosuje się ją do wyrównywania powierzchni. Ma od 2 mm do 5 cm.

 

Istotny jest również skład wylewki samopoziomującej. Może być oparta na:

 

 • anhydrycie, czyli odwodnionym gipsie — stosuje się ją przy budowie mieszkań i domów jednorodzinnych oraz przy kładzeniu ogrzewania podłogowego (dobrze przewodzi ciepło). Nie jest odporna na wilgoć, dlatego nie jest zalecana do wylewania w piwnicach. Nie wymaga dylatacji nawet przy powierzchni 60 metrów kwadratowych. Jest lekka i łatwa w nakładaniu;

 • cemencie — daje podłoże o grubości od 1 mm do 100 mm. Jest wytrzymała, odporna na obciążenia, szybciej schnie i można ją stosować w pomieszczeniach narażonych na wilgoć.

Jak stosować wylewkę samopoziomującą?

Aby położyć wylewkę samopoziomującą, niezbędne będą narzędzia, takie jak:

 

Kolczasty wałek do wylewki samopoziomującej

Masę samopoziomującą można wylewać tylko wtedy, kiedy w pomieszczeniu panuje temperatura od 10 do 25 stopni. Na wstępie należy oczyścić powierzchnię i zaszpachlować większe ubytki. Pod wylewkę najlepiej zastosować specjalny grunt. Po upływie 2-3 godzin można przystąpić do dalszych prac. Trzeba jeszcze wykonać przerwy dylatacyjne (wzdłuż ścian i na progach). Przed wylaniem, należy zaznaczyć, w którym miejscu będzie kończyła się wylewka. Stosuje się do tego tzw. tapety lub kołki rozporowe. Po wymieszaniu masy zgodnie z instrukcją, można ją wylać i wyrównać szczotką lub pacą oraz odpowietrzyć wałkiem z kolcami. Należy to robić szybko — dlatego zaleca się pracę minimum trzech osób naraz.

Wyrównywanie wylewki packą

Wady i zalety wylewek samopoziomujących

Zalety wylewki samopoziomującej to między innymi:

 

 • pozwala osiągnąć wypoziomowaną, gładką, równą powierzchnię;

 • stosunkowo prosta w nakładaniu;

 • nie wymaga zbrojenia;

 • ma właściwości ochronne przed pożarami;

 • przy odpowiednim doborze rodzaju, można stosować ją nawet w pomieszczeniach wilgotnych i narażonych na obciążenia (wylewka cementowa) oraz przy ogrzewaniu podłogowym (wylewka anhydrytowa).

Wyrównywanie wylewki poziomnicą

Problemów z wylewką samopoziomującą mogą przysparzać następujące kwestie:

 

 • powinny ją kłaść minimum 3 osoby;

 • długo schnie;

 • po 2-3 tygodniach z wylewki anhydrytowej trzeba usunąć przy pomocy szlifierki wytrącające się podczas stygnięcia mleczko.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy można użyć wylewki samopoziomującej przy ogrzewaniu podłogowym?

- Tak, zalecane jest wtedy zastosowanie wylewki anhydrytowej. To typ, który jest wytrzymały i lepiej przewodzi ciepło.

 

Ile schnie wylewka samopoziomująca?

- Wyróżnia się wylewki, których czas stygnięcia jest standardowy lub te szybko wiążące.

Wylewka szybkowiążąca – jest gotowa po 24h. Po tym czasie można kontynuować prace związane z układaniem podłogi.

Wylewka standardowa – prace można kontynuować dopiero po kilku tygodniach. Warto pamiętać, że po upływie kilkunastu godzin, po podłodze pokrytej taką wylewką, można już chodzić.

 

Czy wylewka samopoziomująca nadaje się do garażu?

- Tak, należy jednak użyć specjalnego rodzaju wylewki. Do pomieszczeń narażonych na wilgoć polecana jest wylewka cementowa. To rodzaj materiału, który jest jednocześnie odporny na działanie dużych obciążeń.

 

Dodano: 17-02-2021
Uaktualniono: 17-02-2021