Wycieraczki wejściowe

Opinii 0

Wycieraczki, choć często nie przywiązujemy do nich należytej wagi, trzeba wybierać dostosowując ich rodzaj do wymaganej funkcji. Inna przyda się przed drzwiami mieszkania na wysokiej kondygnacji w bloku wielorodzinnym, inna na ganku domu na peryferiach, do którego prowadzi nieutwardzony podjazd. Różne funkcje spełniają też wycieraczki zewnętrzna oraz wewnętrzne. Pierwsze pozwalają pozbyć się warstwy zanieczyszczeń z podeszwy butów, drugie dokładniej chłoną wilgoć.

Z JAKIEGO MATERIAŁU?

Tradycyjne plecione wycieraczki z naturalnych włókien nadal doskonale spełniają swoją funkcję. Do wytrzymałych oraz odpornych na wilgoć oraz estetycznych i ekologicznych, możemy zaliczyć powszechnie dostępne produkty kokosowe. Sprawdzą się one jako wycieraczki zewnętrzne, dzięki swej chropowatej strukturze i grubemu splotowi. Maty z włókna kokosowego bywają łączone z podkładem z tworzywa sztucznego lub gumy.

 

Mogą być one pełne lub ażurowe. Z pierwszych łatwiej zetrzeć powierzchniowe zanieczyszczenia, na drugiej nie osadza się np. piasek, a jedynie przelatuje przez otwory na posadzkę, którą bez trudu zamieciemy. Bardzo popularne i często wybierane są wycieraczki w całości wykonane z gumy. Wyposażone są w drobne wypustki tworzące szczoteczki, ułatwiają oczyszczenie podeszew butów.

 

W niektórych modelach tylko część powierzchni wycieraczki ma tego typu drapak, reszta tworzy praktyczne rynienki odprowadzające wodę z butów. Szczoteczki mogą być wykonane również z drobniejszego, sztucznego włókna, które będą delikatniejsze dla obuwia. Produkty z tworzywa i gumy łatwo umyć pod bieżącą wodą. Zewnętrzne wycieraczki mogą przypominać również murawę. Sztuczna trawa wykonana z polietylenu to niezwykle trwały i odporny na szorowanie surowiec. Pamiętajmy, że wycieraczka, która ma pozostać na dworze powinna być mrozoodporna – może to być m.in. wycieraczka winylowa. Do wnętrz poleca się praktyczne i estetyczne wycieraczki wykładzinowe oraz antykurzowe wyprodukowane z PET.

ROZMIAR MA ZNACZENIE

Klasyczna wycieraczka wejściowa ma wymiary ok. 60x40 cm, ale do wyjątkowo niewielkich przestrzeni można nabyć mniejszy produkt. Aby łatwo było oczyścić buty, potrzebna jest odpowiednia powierzchnia, dlatego lepiej wybrać większą wycieraczkę, która wypełni całą przestrzeń przy drzwiach wejściowych, np. o wymiarach 90x60 cm.

 

Oprócz samego wycierania podeszew często pozostawiamy na niej np. mokre kalosze czy parasol. W takim wypadku, również przyda się większy model.Jeśli mamy szerokie, np. dwuskrzydłowe drzwi, czy obszerny podest wejściowy, możemy wybrać wycieraczki z rolki. Łatwo nabędziemy egzemplarz dokładnie na potrzebny wymiar.

 

Maksymalna długość rulonu wykonanego z tworzywa sztucznego to 17 m, więc bez trudu dotniemy z niego wymagany fragment.Im większa i cięższa wycieraczka, tym będzie stabilniejsza. Przy małych formatach poleca się zastosować pod nią matę antypoślizgową, aby nie poruszała się po gładkiej posadzce w trakcie użytkowania.

 

Do wnętrza domu przyda się obszerniejsza wycieraczka z tkaniny wykładzinowej np. o wymiarach 150x100 cm. Zmieszczą się na niej buty całej rodziny.

 

KSZTAŁTY, WZORY I KOLORY

Wycieraczki nie muszą być prostokątne. Bardzo eleganckie są półokrągłe, wykonane z ażurowego tworzywa, gumy lub tkaniny. Oryginalnie prezentują się wycieraczki owalne czy o zaokrąglonych narożach. Możemy pokusić się również o wielofunkcyjny ociekacz do obuwia połączony z wycieraczką. Oprócz prostokątnego znajdziemy model o nieregularnych krawędziach. Także pod względem estetycznym wycieraczki doczekały się niebanalnego wykończenia. Prezentują obecnie nadrukowane fotografie, obrazy, rysunki oraz zachęcające do wejścia napisy powitalne.

 

Pod względem kolorystycznym łatwo będzie wybrać model pasujący do architektury naszego budynku oraz wystroju wnętrza przedsionka. Modele tkaninowe doskonale skomponujemy z wykładzinami, dywanami oraz posadzkami. Możemy je znaleźć praktycznie w dowolnym kolorze. Estetycznie wykończone obrzeża zapewnią trwałość i estetyczny wygląd na lata.

 

Dodano: 28-09-2014