Wybieramy materiały na ściany zewnętrzne

Opinii 1

Wybór materiału ściennego wpłynie nie tylko na koszt budowy ścian zewnętrznych, ale przede wszystkich na ich właściwości. Przed podjęciem decyzji, z czego zostaną one wymurowane warto więc poznać choćby podstawowe informacje na temat poszczególnych materiałów ściennych. Dzięki temu będziemy mogli dobrać produkty spełniające wszystkie nasze oczekiwania.

BLOCZKI Z BETONU KOMÓRKOWEGO

Ściany zewnętrzne muszą być przede wszystkim ciepłe, a więc powinny być dobrym izolatorem termicznym. W tej funkcji bardzo dobrze sprawdzają się między innymi bloczki z betonu komórkowego. Można z nich zbudować zarówno ściany jedno-, dwu, jak i trójwarstwowe. Decydując się na wznoszenie ścian w jednej warstwie wybiera się materiały o stosunkowo dużej grubości i mniejszej gęstości, które pozwalają uzyskać ściany wymagany przepisami współczynnik przenikania ciepła U.
Beton komórkowy powstaje głównie z piasku lub popiołów lotnych (stąd różna barwa tego materiału - bloczki z dodatkiem piasku produkowane są w kolorze białym, bloczki z popiołami lub mieszanką piasku i popiołów – w kolorze szarym), wapna i niewielkiej ilości cementu. Materiał ten charakteryzuje się porowatą budową - zamknięte w nim pęcherzyki powietrza sprawiają, że bloczki z betonu komórkowe dobrze izolują wnętrza domu przed stratami ciepła. Dzięki nim materiał ten charakteryzuje się niewielką wagą, co ułatwia prace budowlane. Jest też paroprzepuszczalny i łatwy w obróbce – można go bez problemu docinać, szlifować i wznosić ściany biegnące po łuku. Beton komórkowy nie jest jednak najlepszym izolatorem akustycznym, do budowy domów w okolicy narażonej na duży hałas lepiej więc wybrać innym materiał.

PUSTAKI CERAMICZNE

To materiał, który sprawdzi się zarówno w przypadku budowy ścian, od których wymagana jest wysoka izolacyjność termiczna oraz ścian, które mają za zadanie skutecznie izolować dźwięki dobiegające z zewnątrz budynku. Pustaki ceramiczne powstają z naturalnych materiałów – wypalane są z gliny z domieszką mączki drzewnej lub trocin, które po spaleniu pozostawiają w materiale mikroskopijne pustki powietrzne. Są one bardzo dobrym izolatorem termicznym. Również drążenia w pustakach wpływają na poprawę izolacyjności termicznej całej przegrody. Pustaki ceramiczne dobrze też chronią przed hałasem. W sprzedaży znaleźć można specjalne produkty powstałe z myślą o ścianach akustycznych. Materiał ten łatwo się jednak kruszy, do jego cięcia trzeba więc używać odpowiednich narzędzi. Wykazuje też, podobnie jak beton komórkowy, sporą nasiąkliwość trzeba więc zadbać o jego składowanie i zabezpieczyć przed opadami.

SILIKATY

Silikaty to również materiał powstały z naturalnych surowców – piasku, wapna i wody. Do budowy ścian zewnętrznych wykorzystuje się głównie bloczki pełne, które dzięki dość dużej masie, skutecznie izolują wnętrza domu przed hałasem. Spotkać też można nieco lżejsze bloczki z wydrążonymi kanałami, które można wykorzystać na poprowadzenie przewodów instalacyjnych. Ściany z silikatów, poza dobrą izolacyjnością akustyczną, mają jeszcze jedną istotną cechę – dobrze akumulują ciepło i oddają je stopniowo do otoczenia. Są odporne na działanie grzybów i pleśni. Ważną zaletą silikatów jest także zdolność regulacji wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczeń. Silikaty nie są jednak najlepszym izolatorem termicznym, sprawdzą się więc w przypadku budowy ścian warstwowych, osłoniętych materiałem izolacyjnym – wełną lub styropianem.

CEGŁY SILIKATOWE I CERAMICZNE

Wykorzystuje się je głównie do wykonania trzeciej, elewacyjnej warstwy ścian trójwarstwowych. Dzięki ich zastosowaniu elewacja nie będzie wymagała tynkowania, a dom będzie sprawiał wrażenie bardziej solidnego, mocno osadzonego i zyska na szlachetności. Najefektowniejsze elewacje powstają z cegieł klinkierowych oraz licowych. Dostępne są one w szerokiej ofercie kolorystycznej, mogą też mieć różne faktury, co pozwala stworzyć solidną i oryginalną ścianę elewacyjną. Tańszą alternatywą dla cegieł klinkierowych są cegły silikatowe (wapienno-piaskowe) o gładkiej lub karbowanej powierzchni.

Dodano: 28-08-2014