Wkłady kominkowe

Opinii 3

Aby kominek mógł stać się efektywnym urządzeniem grzewczym powinien być wyposażony we wkład kominkowy. Kominki otwarte, choć bardzo dekoracyjne, przytulne, tworzące ciepłą, miłą atmosferę, nie są w stanie wydajnie ogrzać wnętrz. Do pomieszczenia przekazują jedynie 20-30% ciepła uzyskanego ze spalania drewna.

DLACZEGO DECYDOWAĆ SIĘ NA WKŁAD KOMINKOWY?

Atutem wkładów jest nie tylko większa sprawność cieplna. Taki kominek zużywa również mniej opalu. Im wyższa jest sprawność, tym mniej paliwa potrzebuje on do ogrzewania z daną mocą.

 

Dla porównania: z 1 kg drewna można uzyskać energię cieplną na poziomie 0,5 kWh w kominku z paleniskiem otwartym, a 4 kWh w kominku z wkładem oraz z systemem wymuszonego ruchu powietrza.

 

Duże znaczenie mają względy bezpieczeństwa. Wkład oddzielający płomienie od otoczenia zmniejsza ryzyko powstania pożaru. Ponadto zabezpiecza przed przedostawaniem się do wnętrza pomieszczenia szkodliwych spalin.

 

W kominkach z paleniskiem otwartym dopływ powietrza regulowany jest jedynie za pomocą szybra w kominie. Wkład kominkowy umożliwia regulację dopływu powietrza w taki sposób, że mała ilość drewna wystarczy na wiele godzin palenia (ustawienie opcji spalania zredukowanego).

JAKI WKŁAD KOMINKOWY WYBRAĆ, ABY KOMINEK BYŁ DEKORACYJNY, ALE RÓWNIEŻ PEŁNIŁ FUNKCJE GRZEWCZE?

KRYTERIA WYBORU WKŁADÓW KOMINKOWYCH:

1. Funkcje
2. Wielkość powierzchni do ogrzania i moc wkładu
3. Wygląd, szyba, otwieranie drzwiczek
4. Materiał, waga i rozmiar

 

FUNKCJE: OGRZEWANIE, DOGRZEWANIE, CIEPŁA WODA CZY WALORY ESTETYCZNE

 

WALORY ESTETYCZNE

Pierwsze pytanie, jakie musimy sobie zadać, to jaką funkcję będzie pełnił kominek. Jeżeli czysto dekoracyjną, to wkłady nie są konieczne. Mogą jednakże bardzo dobrze uzupełniać wizualnie całość kominka.

 

OGRZEWANIE

Jeżeli kominek będzie źródłem ogrzewania całego domu, nie tylko pomieszczenia, w którym jest zainstalowany, powinien być wyposażony w odpowiedni wkład kominkowy, konieczne jest także wykonanie instalacji rozprowadzającej ciepło do poszczególnych pomieszczeń domu (systemu DGP, czyli dystrybucji gorącego powietrza). Dobrze, jeśli ma turbiny dostarczające optymalną ilość powietrza do spalania, a instalacja jest wyposażona w odpowiednie regulatory termostatyczne.

 

DOGRZEWANIE

Jeżeli chcemy dogrzewać pomieszczenie za pomocą kominka, również warto zdecydować się na wkład. Jego moc powinna być dobrana do wielkości ogrzewanej powierzchni.

 

CIEPŁA WODA

Niektóre wkłady są zintegrowane z płaszczem wodnym do ogrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania. Pełnią funkcję kotła centralnego ogrzewania, są także wstanie podgrzewać wodę użytkową w podłączonym do instalacji zasobniku.

 

Jaka jest różnica między wkładem kominkowym a kasetą?

 

Główna różnica polega na zastosowaniu. Wkład montuje się zazwyczaj w nowych kominkach, podłącza do instalacji kominowej. Uwzględnia się go na etapie projektowania kominka. Kaseta służy do montowania w istniejących już kominkach z paleniskiem otwartym.

 

 

WIELKOŚĆ POWIERZCHNI DO OGRZANIA I MOC WKŁADU

 

Moc większości wkładów kominkowych kształtuje się od 4 do 18 kW i zależy od ich budowy. Jeżeli wkład nie ma wymuszonego ruchu powietrza, jego moc jest nieduża (poniżej 6 kW) natomiast wkłady z systemem wymuszonego ruchu powietrza oraz z turbinami mogą mieć moc nawet 15-16 kW.

 

Wybór mocy wkładu zależy również od takich czynników jak: określenie czy jest to budynek jednorodzinny, czy wielorodzinny. Dużą rolę gra też docieplenie i szczelność okien. Dla ułatwienia:

 

1. Budynek jednorodzinny, stary, okna nieszczelne - 150W/m²
2. Budynek jednorodzinny, nowy, docieplony, okna szczelne - 100W/m²
3. Budynek wielorodzinny stary, okna nieszczelne - 120W/m²
4. Budynek wielorodzinny nowy, docieplony, okna szczelne - 80W/m²

 

Są to moce orientacyjne, gdyż dużo zależy również od temperatury zewnętrznej, klimatu, regionu. W przybliżeniu można przyjąć, że 1 kW mocy kominka pozwala ogrzać 10 m² powierzchni. Czyli 100W/ m².

 

Wkład o mocy 6kW

Wkład o mocy 18kW

 

 

WALORY ESTETYCZNE, OTWIERANIE DRZWICZEK, SZYBA

 

Wkłady kominkowe nie muszą być zwykłymi, czarnymi, żeliwnymi pudłami z szybą. Wiele z nich ma ciekawy wygląd. Warto zastanowić się, jaki wkład najlepiej będzie pasował do danej obudowy i do wnętrza.

 

wkład brązowy

wkład czarny


 

OTWIERANIE

Wkłady mogą różnić się sposobem otwierania drzwiczek. W jednych drzwiczki otwierają się z boku, w innych podnoszą się do góry, a jeszcze w innych drzwiczki są dwuskrzydłowe.

 

wkład z drzwiczkami otwieranymi dwuskrzydłowo

wkład z drzwiczkami otwieranymi bocznie


 

SZYBA

Szyba wkładów kominkowych może być prosta, pryzmatyczna, panoramiczna. Szyba panoramiczna jest zaokrąglona i umożliwia panoramiczny widok ognia. Szyba pryzmatyczna to szyba łamana, zazwyczaj trzyczęściowa. Umożliwia obserwację ognia z różnych stron.

 

Większość wkładów kominkowych ma szyby ceramiczne. "Kurtyna powietrzna", czyli nadmuch powietrza od wewnętrznej strony wkładu, tuż obok szyby jest dodatkową opcją. Taki nadmuch chroni szybę przed osadzaniem się sadzy oraz przed bardzo wysoką temperaturą.

 

szyba prosta

szyba pryzmatyczna

szyba panoramiczna

 

 

MATERIAŁ, WAGA, ROZMIAR

 

Większość wkładów kominkowych jest robionych z żeliwa. Żeliwo ma większą bezwładność cieplną od stali: kominek dłużej się nagrzewa, ale dłużej też trzyma ciepło. Niektóre elementy kominków są robione również z szamotu - jest to materiał, który bardzo dobrze akumuluje ciepło, zatem kominek może ogrzewać długo po wygaśnięciu paleniska.

 

Wkłady kominkowe różnią się wagą i rozmiarem. Z reguły w parze z większą wagą i rozmiarem idzie większa moc, ale nie zawsze tak jest.

 

Szerokość jest zwykle najważniejszym wymiarem, którym się kierujemy przy doborze wkładu. Przykładowe wymiary wkładów:

 

1. wysokość 57
2. szerokość 69,2
3. głębokość 43
4. waga 113kg
1. wysokość 102,5
2. szerokość 68
3. głębokość 53
4. waga 160kg
1. wysokość 67
2. szerokość 69,2
3. głębokość 43
4. waga 122kg
Dodano: 01-03-2012