Usuwanie pleśni/grzyba ze ścian

Opinii 51

Pleśń pojawia się na ścianach, gdy w pomieszczeniu panuje zbyt duża wilgoć. Jest skutkiem zawilgocenia ścian lub innych elementów konstrukcyjnych, albo też rezultatem niedostatecznej wentylacji. Pokazujemy, jak w prosty sposób pozbyć się pleśni. Pleśń, a dokładniej grzyby pleśniowe, to organizmy, które lubią wilgoć i brak przewiewu. Ich zarodniki są wszędzie wokół nas i tylko czekają na odpowiednie warunki, aby rozpocząć gwałtowny rozrost. Manifestuje się on w postaci czarnych, rudych lub beżowych plam, których z czasem przybywa. Grzyb pleśniowy wydziela tez charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, który zdradzi jej obecność wówczas, gdy rozwija się w miejscu ukrytym przed twoim wzrokiem.

 

Pleśń trzeba bezwzględnie usunąć, bo ma działanie rakotwórcze, alergizujące i potęgujące dolegliwości górnych dróg oddechowych. Niestety nie wystarczy ją zamalować farbą lub nawet zdrapać ze ścian. Pojawi się bowiem ponownie. Przy usuwaniu pleśni trzeba się trzymać ściśle ustalonej procedury.

USUWANIE GRZYBA PLEŚNIOWEGO ZE ŚCIANY – KROK PIERWSZY

usuwanie grzyba pleśniowego ze ścianyJeśli zależy ci na pozbyciu się pleśni, musisz zacząć od poznania przyczyny jej pojawienia. Zorientuj się, czy ściany zewnętrzne są wystarczająco ocieplone, skontroluj system wentylacyjny, sprawdź, czy ściany nie podciągają wilgoci lub nie są zalewane od góry.

 

Aby wyeliminować grzyba pleśniowego na ścianie musza być spełnione trzy warunki – ściany zewnętrzne trzeba odpowiednio docieplić (jeśli pleśń pojawiła się na ścianach zewnętrznych), wietrzyć często pomieszczenia i usprawnić system wentylacji (na przykład zamontować nawiewniki okienne, nawiewniki ścienne lub zainstalować wentylację mechaniczną), usunąć przyczynę zawilgocenia ścian – co może wymagać naprawy lub wręcz odbudowy hydroizolacji pionowej i poziomej fundamentów, albo też naprawy dachu, tarasu, balkonu, jeśli woda zacieka od góry. Ściany trzeba po tym osuszyć, na przykład wstawiając do pomieszczenia elektryczny osuszacz powietrza.

 

Dopóki powyższe czynniki sprzyjające rozwojowi pleśni wciąż mają miejsce, żadne zabiegi mające na celu jej usunięcie nie przyniosą oczekiwanego skutku.

ODGRZYBIANIE ŚCIAN

odgrzybianie ścianO ile poza pleśnią, na powierzchni ścian nie jakichś uszkodzeń, jej skupiska usuwa się szczotką o sztywnym włosiu zanurzaną w wodzie. Teraz trzeba oczyszczone miejsce i powierzchnię szerokości 0,5 m dookoła pomalować preparatem grzybobójczym.

 

Jeśli oprócz pleśni widać, że wilgoć doprowadziła do łuszczenia się farby, trzeba zedrzeć ją razem z pleśnią, na całym obszarze, gdzie odspoiła się od podłoża. Po tym można pomalować tynk preparatem grzybobójczym, a później ponownie pomalować farbą dekoracyjną. Tak przeprowadzone odgrzybianie ścian powinno przebiec z sukcesem.

USUWANIE PLEŚNI SPOD TYNKU

Tynk taki trzeba skuć, a ścianę oczyścić wstępnie za pomocą drucianej szczotki. Tynk musi być usunięty także z powierzchni szerokości około 0,5 wokół znalezionej pleśni na ścianie. Szpachelką lub szczotką drucianą trzeba dokładnie oczyścić mur z pleśni. Pleśń trzeba tez zdrapać ze spoin między cegłami, bloczkami lub pustakami. Mur trzeba następnie odkurzyć i pomalować preparatem pleśniobójczym (grzybobójczym). W zależności od zastosowanego preparatu już na następny dzień lub za kilka dni można układać tynk na nowo.

USUWANIE PLEŚNI SPOD TAPETY I ZE SPOIN MIĘDZY PŁYTKAMI

usuwanie pleśni spod tapetyGdy w wytapetowanym pomieszczeniu czuć zapach pleśni, a nie widać jej skupisk, możliwe, że gromadzi się ona pod tapetą. Wówczas trzeba poszukać miejsc, gdzie tapeta odchodzi od ściany. To miejsce zdradza, że pod spodem może być grzyb pleśniowy. Tam bowiem, gdzie tapeta dobrze trzyma się ściany, pleśni z pewnością nie ma. Najpierw trzeba usunąć niewielki fragment tapety i sprawdzić, co jest pod spodem.

 

Jeśli trafisz na pleśń, zrywaj tapetę fragment po fragmencie, aż odsłonisz cały zapleśniały obszar. Wówczas pozostaje mechaniczne usunięcie grzyba pleśniowego ze ściany i pomalowanie tego miejsca preparatem pleśniobójczym. Do usuwania pleśni ze spoin między płytkami są przeznaczone specjalne preparaty, którymi spryskuje się fugi i wyciera szmatką lub ręcznikiem papierowym.

PREPARATY PLEŚNIOBÓJCZE DO ODGRZYBIANIA ŚCIAN

Sprzedawane są przeważnie jako płyny gotowe już do użycia i zapakowane w butelki 0,5 l ze spryskiwaczem. Są też preparaty w butelkach litrowych lub pięciolitrowych bez spryskiwacza. Przeznaczone są do zmywania pleśni i resztek po niej z farb, tynków, murów, uszczelek, spoin pomiędzy płytkami, płyt kartonowo-gipsowych, drewna, tworzyw sztucznych.

Niektóre preparaty nie zawierają chloru, ani substancji żrących, a jedynie aktywny tlen, który zabija mikroorganizmy. One nie mają wyraźnego zapachu.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PRZY USUWANIU GRZYBA PLEŚNIOWEGO ZE ŚCIAN

Środki pleśniobójcze to substancje chemiczne o dość agresywnym działaniu. pamiętaj, żeby do ich stosowania zakładać rękawice gumowe. Gdy preparat ma nieprzyjemny zapach, podczas jego nanoszenia trzeba intensywnie wietrzyć pomieszczenie lub założyć maseczkę ochronną.

WYKAŃCZANIE ODGRZYBIONYCH ŚCIAN

Gdy pozbyłeś się pleśni se ściany, czeka cię ponowne malowanie wnętrza. Aby ustrzec się przed jej powrotem zastosuj do tego farbę, która zawiera w swym składzie substancje pleśniobójcze. Jeśli są dla ciebie zbyt drogie poszukaj farb przeznaczonych do malowania pomieszczeń wilgotnych – pralni, łazienek. One mają właściwości hydrofobowe, co znaczy, że nie wchłaniają wody ani wilgoci w takim stopniu, co zwykłe farby dyspersyjne.

Dodano: 09-08-2013