Układanie płytek okładzinowych

Opinii 5

WYBÓR PŁYTEK

Wybór płytek okładzinowych zależy nie tylko od ich walorów estetycznych (kolor, wygląd, wymiary), lecz także od lokalizacji ścian, na których mają być położone.

 

- Płytki gipsowe układa się zazwyczaj na ścianach wewnętrznych. Nie mogą się jednak znajdować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności – np. łazienkach.

 

- Płytki z betonu i sztucznego kamienia mogą być układane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Trzeba jednak zwrócić uwagę czy są mrozoodporne.

 

Do układania płytek na zewnętrznych ścianach, należy używać elastycznej zaprawy klejowej odpornej na zmiany temperatury. W przypadku płytek klinkierowych - zapraw dedykowanych do tego typu wyrobów, które zapobiegają powstawaniu wykwitów (wysole).

 

Wybór zaprawy do spoinowania (fugowania) zależy od lokalizacji ściany i typu płytek. Spoiny na elewacjach powinny być wypełnione elastycznym materiałem, zdolnym przenieść naprężenia spowodowane odkształcaniem się płytek. Płytki klinkierowe należy fugować fugami do  klinkieru.

 

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

 

Płytki układa się na suchym, czystym (odpylonym, odtłuszczonym) i równym podłożu. Ścianie ze starych płytek należy jednak nadać chropowatość, rysując ją ostrym narzędziem. Zwiększa to przyczepność płytek do podłoża.


 

 

W wypadku wysokiej temperatury powietrza podłoże betonowe należy zwilżyć, aby zwiększyć przyczepność płytek. (Uwaga ta nie dotyczy podłoża pod płytki klinkierowe).


 

 

MOCOWANIE PŁYTEK

 

Układanie lekkich płytek

 

Szpachlą zębatą rozprowadzić klej na podłożu. Klej należy dobierać zarówno do rodzaju podłoża, jak i płytek.

 

 

Rozprowadzać klej na powierzchni odpowiadającej 3-4 rzędom płytek (nie większej niż 1,5 m²).

 

Niewielkie nierówności podłoża można zlikwidować przez nałożenie grubszej warstwy kleju. Nie powinna ona jednak przekraczać 10 mm.

 

 

 

 

 

Układać płytki rzędami, aż do pokrycia powierzchni posmarowanej klejem (A).

 

Jeżeli płytki układane są w cegiełkę, co drugi rząd należy zaczynać płytką przeciętą na pół (B). Spoiny pionowe w kolejnych rzędach płytek nie mogą się bowiem w tym przypadku pokrywać.

 

 

Aby płytki dobrze się przykleiły, należy każdą z nich lekko docisnąć do podłoża. Czynności powtórzyć, aż do pokrycia całej zaplanowanej powierzchni.

 

 

 

 

 

Układanie płytek należy rozpocząć od narożnika.

 

 

 

W wypadku cienkich płytek nakładanie zaprawy do spoinowania nie jest konieczne. Wystarczy wygładzić zaprawę klejową widoczną między płytkami małą kielnią do formowania spoin.

 

 

 

 

Układanie ciężkich płytek

 

 

NARZĘDZIA

 

 

Układać płytki metodą podwójnego smarowania: nałożyć klej na podłoże i płytkę.

W przypadku płytek klinkierowych zaleca się klejenie w sposób zapewniający 100% kontaktu z podłożem. (Nie na "placki", czyli bez pozostawiania wolnych przestrzeni).

Uwaga: Płytki będą odpadać, jeśli nie zastosujemy fugi i płytki będą kładzione na tzw. styk.

Rozpocząć układanie od dołu ściany. Kłaść płytki mocno dociskając je do podłoża.

 

 

 

Aby zapobiec osiadaniu płytek i zapewnić regularne spoiny, należy włożyć między płytki (co około 2 cm) listwy nasączone wodą.

 

Gdy klej wyschnie, wyjąć listwy i rozpocząć wypełnianie fug. Zaprawę do fugowania przygotować zgodnie z zaleceniami producenta.

 

 

 

Wcisnąć zaprawę do fugowania między płytki.

 

 

 

Po około 30 minutach uformować regularny rowek przy użyciu małej kielni do formowania fug, a następnie usunąć nadmiar zaprawy. (Uwaga: po dwóch godzinach zaprawa twardnieje i nie można jej formować).

 

 

 

Otwory na gniazda i wyłączniki wykonuje się frezarką lub wiertarką z zamocowanym frezem trzpieniowym.

 

 

 

RADA

Aby otrzymać powierzchnię o jednolitej barwie, należy przed rozpoczęciem układania wymieszać płytki pochodzące z różnych opakowań.

 

METODA UKŁADANIA

 

 


Cienkie i lekkie płytki układa się od góry do dołu; dzięki temu nie trzeba przycinać płytek pod sufitem.


 

 

 


Grube i ciężkie płytki układa się od dołu do góry. Ze względu na ich duży ciężar, do klejenia należy używać kleju, który nakłada się na podłoże i płytkę.


 

 

 

Przycinanie

 

Płytki z terakoty przycina się szlifierką.

 

Płytki betonowe przycina się piłą tarczową lub szlifierką.

 

Płytki gipsowe przycina się piłą płatnicą.

 

 

 

NARZĘDZIA

 

WYZNACZANIE POŁOŻENIA PŁYTEK

 

Na całej ścianie zaznaczyć poziome linie orientacyjne. Odległość między nimi powinna odpowiadać trzem rzędom płytek razem z fugami (dodatkowo 1-2 cm – w zależności od grubości spoiny).

 

 

Grube i ciężkie płytki układa się od dołu do góry. Ze względu na ich duży ciężar, klej nakłada się na podłoże i płytkę.

 

 

 

Jeżeli wokół drzwi lub okien płytki będą układane w szczególny sposób, należy przed rozpoczęciem pracy wykonać szkic pomocniczy.

 

Zwracać uwagę na dokładne wykonanie fug tak, by były równe po obu stronach okien i drzwi.

 

WZORY

 

Ułożyć wzór z płytek i odrysować go na kalce. Następnie nanieść kontury na ścianę i naklejać płytki.


 

 

 


Jeżeli powierzchnia wykonana jest z jednego rodzaju płytek, można wykonać oryginalne wykończenia, np. poprzez dobranie różnych kolorów fug.


 

Dodano: 01-03-2012