Układanie kostki brukowej

Opinii 13
Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów do utwardzenia chodnika lub podjazdu. Zobacz jak wykonac nawierzchnię z kostki brukowej.
Niezbędne narzędzia
Niezbędne narzędzia
Do ułożenie ścieżki z kostki brukowej potrzebne są oprócz materiału nawierzchniowego: krawężniki, piasek i cement, ubijak, szpadel, grabie, miotła, gumowy młotek, sznurek, miarka, szlifierka, poziomnica oraz szczotka do zamiatania piasku.
Wyznaczanie terenu pod nową nawierzchnię
Wyznaczanie terenu pod nową nawierzchnię
Pierwszym krokiem jest wyznaczenie przebiegu i szerokości ścieżki. Na całej jej długości należy wbić co kilkadziesiąt centymetrów kołki i połączyć je sznurkiem.
Wykop pod krawężniki
Wykop pod krawężniki
Następnie należy wykonać wykop pod krawężniki z obu stron ścieżki. Mają one głębokość 20 cm, dlatego należy wybrać ziemię na głębokość 25 cm uwzględniając warstwę podsypki.
Układanie krawężników
Układanie krawężników
Po wykonaniu podsypki w wykopie układa się krawężnik, następnie obsypuje je podsypką i delikatnie ubija. Przy pierwszych deszczach woda spłynie w głąb i zwiąże podsypkę.
Wykonanie podsypki
Wykonanie podsypki
Wysypany między krawężnikami piasek rozprowadza się równomiernie grabiami i ubija ubijakiem. Następnie układa się warstwę podsypki i wygładza ją prowadnikiem z deski dociętej na szerokość ścieżki.
Układanie kostki
Układanie kostki
Na wytyczonej ścieżce układa się kostkę brukową, dobijając każdy element gumowym młotkiem. Na zakręcie ścieżki układa się specjalną kostkę narożną. Ułożony materiał należy przysypać piaskiem, który zamiata się w szczeliny między elementami nawierzchni.
Dodano: 15-03-2012