Styropian — poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Opinii 0

Jaki rodzaj styropianu jest najlepszy do prac budowalnych? Czym charakteryzuje się styropian i jakie są jego odmiany? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Ocieplanie dachu za pomocą płyt styropianu

Jaki styropian na ocieplenie?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu, do ocieplenia ścian powinno wykorzystywać się styropian z lambdą (za jej pomocą oznacza się przewodnictwo ciepła) nie wyższą niż 0,040 W/mK. Im niższy jest ten parametr, tym wyższa termoizolacyjność.

 

Przed zakupem warto też zważyć wybrany styropian. Waga ma znaczenie dla jakości, gdyż oznacza większą gęstość materiału. Im większa, tym lepiej. Dlatego warto sprawdzać, czy nie jest ona niższa niż deklarowana przez producenta. Dobrze także zweryfikować, czy producent cieszy się odpowiednią renomą i upewnić się, że w czasie wytwarzania nie zostały wykorzystane „ścinki z poprzedniej produkcji”. Ma to bowiem wpływ na spoistość gotowego styropianu.

 

Dobrej jakości styropian nie będzie się też kruszył. Perełki nie powinny wypadać. Warto też zadbać o odpowiednią odporność na ściskanie (oznaczoną symbolem CS).

Styrodur czy styropian — co cieplejsze?

Styrodur wygląda podobnie do styropianu, jest jednak materiałem nowszym i produkowanym w nieco inny sposób. Jego struktura jest zupełnie gładka, a cząstki mocno zbite. Dzięki temu płyty mogą być cieńsze i wytrzymalsze na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo ma wyższy współczynnik izolacji termicznej. Styrodur pozwala na ocieplenie wnętrza przy zachowaniu cieńszych ścian, co jest ważne, szczególnie gdy kładzie się materiał od wewnątrz (nie traci się na metrażu). Oczywiście podobny efekt ocieplenia można uzyskać za pomocą styropianu, ale utrata na metrażu będzie większa. Styropian sprawdza się jednak świetnie w sytuacjach, gdy grubość materiału nie gra roli np. przy izolacji fundamentów.

Rozprowadzanie tynku po styropianie za pomocą pacy

Jaki styropian wyłożyć pod basen ogrodowy?

Styropian odpowiednio izoluje dno basenu od podłoża. Sprawia też, że przyjemniej chodzi się po dnie basenu. Jednak może się kruszyć i zapychać pompę filtracyjną. Dlatego warto upewnić się, że materiał jest wysokiej jakości (ma odpowiednią spoistość). Jeśli kruszy się, a na opakowaniu jest napisane, że podczas wytwarzania były wykorzystane ścinki z poprzednich produkcji, lepiej wybrać inny.

 

Bezpieczniejszym wyborem pod basen będzie styrodur — materiał podobny do styropianu, ale bardziej zbity i niekruszący się, a ponadto cieńszy.

Jaki styropian na podłogę?

Do podłóg wykorzystuje się tak zwany styropian twardy — wytrzymalszy i znoszący większe obciążenia (o wysokim parametrze CS). Najlepiej by był to styropian ESP 100, ewentualnie ESP 80.

 

Do podłóg na parterze zalecany jest styropian o grubości ok. 15 cm ze względu to, że znajduje się przy gruncie. Podłogi na piętrach mogą być ocieplone cieńszym materiałem — ok. 5 cm grubości. Ponadto na podłogi na parterze warto wybrać styropian wyższej jakości i o większej gęstości (ważący więcej). Straty ciepła przy gruncie są bowiem największe. Lepszy styropian pozwoli je mocniej ograniczyć.

Jaki styropian na fundament?

Do ocieplania fundamentów zalecany jest styropian szary (inaczej zwany grafitowym). Jest to styropian stricte fundamentowy. Ma zwiększone parametry izolacyjne w stosunku do zwykłego białego styropianu (jego współczynnik izolacji ciepła lambda jest mniejszy lub równy 0,031 W/mK, a należy pamiętać, że im jest niższy, tym lepszy). Ogranicza też możliwość zainfekowania fundamentu przez grzyby, ma zmniejszoną nasiąkliwość wodną i jest wyjątkowo odporny na ściskanie — CS(10) ≥ 100 [kPa].

 

Wybierając szary styropian fundamentowy, dobrze jest sprawdzić też, czy ma on certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego.

Jaki styropian na elewację?

Do ocieplania elewacji zazwyczaj stosuje się klasyczny biały styropian. Warto wybrać taki, którego współczynnik izolacji ciepła jest mniejszy niż 0,040 W/mK. Można także wykorzystać styropian szary, który jest droższy, ale ma wyższe przewodnictwo cieplne (0,031 W/mK).

 

Jaka powinna być grubość styropianu do ocieplania elewacji? Przyjmuje się, że dla domów energooszczędnych to ok. 20-25 cm w przypadku białego styropianu i ok. 15 cm w przypadku szarego.

Robotnik sprawdzający poziom zamontowanej płyty styropianu

Jaki styropian na podłogę pod ogrzewanie podłogowe wybrać?

Stosując ogrzewanie podłogowe, aby maksymalnie zachować izolację cieplną, warto wybrać taki styropian, który ma jak najniższy współczynnik lambda. Zaleca się w tym celu styropian szary (inaczej nazywany grafitowym). Ma on bowiem najlepsze parametry, jeśli chodzi o izolacyjność cieplną (0.031 W/mK).

 

Sugerowana grubość płyt styropianowych pod ogrzewanie podłogowe to 20 cm. Docieplić podłogi można jedną lub kilkoma warstwami styropianu. W przypadku dwóch warstw, należy układać styropian na tak zwaną mijankę (jak cegły w murze), aby nie powstały mostki termiczne, przez które będzie uciekało cenne ciepło.

Jak kleić styropian?

Do klejenia styropianu potrzebna będzie zaprawa klejąca (którą rozrabia się z wodą) lub tzw. szybki klej do styropianu (od razu gotowy do użycia). Niezbędna będzie też listwa startowa, kołki mocujące oraz pianka do wypełnienia szczelin.

 

Wszelkie prace związane z klejeniem materiału powinny odbywać się w temperaturze dodatniej – między 5 oC a 25oC. Należy unikać silnego nasłonecznienia oraz opadów atmosferycznych (o ile nie zastosuje się siatek osłonowych). Podłoże, na którym mocowany jest styropian, powinno być czyste, wyrównane i suche. Zaleca się uprzednie zagruntowanie. Styropian można umieścić na powierzchni, dopiero gdy grunt całkowicie wyschnie (po ok. dobie od jego położenia).

 

Listwy startowe układa się tam, gdzie zaczyna się cokół. Mają one chronić styropian na kantach przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 

  • Korzystając z zaprawy klejącej — należy pamiętać, że tuż po rozrobieniu musi ona odczekać ok. 5 minut, zanim zacznie się ją używać. Ponadto jest ona zdatna do użytku jedynie przez 2 godziny. Najpopularniejszym sposobem klejenia jest metoda obwodowo-punktowa. Wzdłuż brzegów (na całym obwodzie) płyt styropianowych nakłada się ok. 3 cm pas zaprawy. Na środek płyty dodaje się 6-8 dodatkowych placków. Zasada jest prosta – w całkowitym rozrachunku zaprawa musi pokrywać min. 40% styropianowej płyty.

  • Korzystając z szybkiego kleju — nie trzeba nic rozrabiać. Jest on gotowy do użycia i sprzedawany w pojemnikach będących jednocześnie aplikatorami. Aplikuje się go wzdłuż krawędzi płyty zygzakiem (tworzącym kształt drukowanej litery M) o szerokości ok. 3 cm.

 

Warto pamiętać, by płyty styropianowe układać na zasadzie mijanki, aby ograniczyć ilość mostków termicznych i utratę ciepła. Układając każdy pas, dobrze jest też sprawdzać, czy wszystko jest ułożone równo i prostopadle. Można to robić za pomocą poziomicy. Kolejne płyty należy układać zawsze od strony listwy startowej. Nie należy ich też łączyć blisko okien i drzwi (aby zapobiec utratom cieplnym).

 

Po ok. 72-96 godzinach (3-4 dniach) od przyklejenia styropianu na zaprawę klejącą, można zastosować wzmocnione mocowania za pomocą kołków. W przypadku szybkiego kleju takie mocowanie można wykonać już po 2 godzinach.

 

Przed nałożeniem na wszystko warstwy tynku, styropian należy jeszcze wzmocnić warstwą kleju, w którą zatopi się siatkę z włókna szklanego. Przed tynkowaniem klej trzeba jeszcze zagruntować. 

Robotnicy wykładający podłogę płytami styropianu

Gdzie wyrzucać styropian?

Styropian jest materiałem podlegającym recyklingowi. Należy więc odpowiednio go segregować. Trzeba umieszczać go w żółtych pojemnikach na odpady, takie jak metale i tworzywa sztuczne.

Dodano: 03-08-2021
Uaktualniono: 10-08-2021