Stropy (12/53)

Ściany konstrukcyjne, stropy (odc. 12 - 12 )
Opinii 1
Najważniejszymi funkcjami stropu jest przenoszenie obciążeń wyższych kondygnacji na ściany, zwiększenie sztywności budynku, stworzenie podłoża dla posadzek oraz podłóg jak i izolacja cieplna oraz dźwiękowa pomiędzy piętrami.
Funkcje stropu
Funkcje stropu
Najważniejszymi funcjami stropu jest przenoszenie obciążeń wyższych kondygnacji na ściany, zwiększenie sztywności budynku, stworzenie podłoża dla posadzek oraz podłóg jak i izolacja cieplna oraz dźwiękowa pomiędzy piętrami
Stropy gęstożebrowe
Stropy gęstożebrowe
W budownictwie jednorodzinnym najczęściej projektuje się stropy gęstożebrowe. Wykonuje się je z gotowych belek oraz pustaków lub bloczków.
Sprawna budowa
Sprawna budowa
Jedną z zalet stropów gęstożebrowych jest brak konieczności stosowania ciężkiego sprzętu przy ich wykonywaniu. Nie wymagają też pełnego podparcia deskowaniem.
Stropy prefbrykowane i monolityczne
Stropy prefbrykowane i monolityczne
Dużą popularnością cieszą się stropy całkowicie prefabrykowane – wykonywane z gotowych płyt stropowych. Ich główną zaletą jest krótki czas montażu. Do wyboru mamy także stropy monolityczne, czyli wylewane bezpośrednio na budowie. Taki strop można łatwo dopasować do kształtu budynku.
Stropy drewniane
Stropy drewniane
W domach o konstrukcji drewnianej stropy wykonuje się z drewna. Sprawdzają się one również w budynkach murowanych - buduje się je najczęściej między ostatnią kondygnacją a poddaszem.