Skrzynki na listy

Opinii 1

Ten niewielki detal służący do odbioru i przechowywania korespondencji jest trwale związany ze strefą wejścia do budynku. Powinien więc być dopasowany do elementów posesji lub dobrze komponować się z ogrodzeniem, na którym zostanie zamontowany. Od czego jeszcze zależy wybór skrzynki na listy?

KOLORYSTYKA I KSZTAŁT

Kolorystyka skrzynek jest zazwyczaj stonowana - do wyboru mamy najczęściej skrzynki czarne, antracytowe, brązowe, w kolorze miedzi, srebra, stali czy grafitu. Taka kolorystyka sprawia, że skrzynka staje się dyskretnym elementem zharmonizowanym z otoczeniem domu. O tym, jak skrzynka będzie się prezentować, decyduje również jej kształt. Te o klasycznej formie mogą mieć skośny dwuspadowy daszek oraz dodatkowe ozdobne elementy. Skrzynki stylizowane na stare występują w kolorystyce miedzi, brązu lub srebra. Nowoczesne w formie skrzynki mają znacznie prostsze formy. Ich daszek jest zazwyczaj jednospadowy, a o walorach estetycznych decyduje głównie precyzja wykonania.

DOPASOWANA DO OTOCZENIA

Duży wybór kolorów i wzorów daje możliwość dopasowania skrzynki pocztowej do otoczenia. Skrzynka na listy może zawisnąć na ogrodzeniu, furtce, a także na drzwiach - wówczas staje się bardziej wyeksponowana, więc szczególną uwagę należy zwrócić na jej estetykę. W takim przypadku warto wybrać model zgrany kolorystycznie z detalem architektonicznym, na którym ma być zawieszona skrzynka. Gdy posesja jest otoczona murem np. klinkierowym lub kamiennym lub chcemy, by korespondencja docierała do nas bez otwierania drzwi, warto skorzystać ze skrzynek  wpuszczanych (przelotowych) bądź wrzutników, które nie rzucają się w oczy, lecz dyskretnie zaznaczają na elemencie, w jaki zostały wbudowane.

WAŻNA FUNKCJONALNOŚĆ

O wielkości skrzynki, którą zamierzamy kupić powinna zadecydować liczba i rodzaj otrzymywanych przez nas przesyłek. Na standardową pocztę wystarczająca będzie skrzynka przystosowana do odbioru korespondencji o formacie dokumentów C4. Mogże mieć one np. długość 100 mm szerokość 360 mm i wysokość 320 mm. Tradycyjne skrzynki mają zarówno otwór do wrzucania poczty, jak i drzwiczki do wyjmowania korespondencji umieszczone zwykle na froncie. Drzwiczki otwierane do dołu zagwarantują, że poczta nie wypadnie na ziemię. Plecy skrzynki są wykorzystywane do jej montażu na drzwiach, ogrodzeniu czy ścianie. Wybierając skrzynkę wiszącą zwróćmy też uwagę na to, czy ma ona daszek, który chroni listy przed deszczem i śniegiem. Przezroczysty płytka na froncie pomoże nam z kolei zorientować się bez otwierania skrzynki, jaka jest jej zawartość. Skrzynki wpuszczane w ogrodzenie lub drzwi to rozwiązanie bardzo praktyczne, gdyż pozwala wyjmować korespondencję bez wychodzenia poza posesję czy opuszczania domu. Od frontu widoczny jest tylko otwór służący do wrzucania poczty, natomiast jej odbiór odbywa się po drugiej stronie ogrodzenia lub drzwi. Niekiedy tego typu skrzynki mogą być zintegrowane z domofonem lub wideofonem, co pozwala powiadomić odbiorcę przez listonosza o wrzuceniu korespondencji. Warto zwrócić uwagę także na wlot, przez który wkłada się korespondencję. Gdy jest on nieco szerszy, można będzie wrzucić bez problemu także grubsze przesyłki.

SKRZYNKA NA LATA

Ważny jest również materiał, z jakiego wykonano skrzynkę. Jest ona bowiem narażona na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Do wyboru mamy najczęściej modele wykonane ze stali lub aluminium. Skrzynki aluminiowe są lekkie, możne je też formować w różne kształty. Zaletą aluminium jest także odporność na rdzę. Dobrym wyborem są także skrzynki wykonane z ocynkowanej blachy stalowej lub nierdzewnej. Zwróćmy też uwagę na wykończenie skrzynki. Bardzo trwałe są modele malowane proszkowo. Powierzchnia skrzynek może być też dodatkowo zabezpieczona przezroczystym lakierem, który chroni powierzchnię blachy.

Dodano: 13-10-2014