Ściany z betonu komórkowego

Opinii 0

Bloczki z betonu komórkowego to obok pustaków ceramicznych jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych w naszym kraju. Wyróżniają się one niewielkim ciężarem i chropowatą budową, której zawdzięczają swą dobrą izolacyjność termiczną. Materiał ten z powodzeniem wykorzystuje się zarówno do budowy ścian zewnętrznych jak i wewnętrznych.

BETON KOMÓRKOWY BIAŁY I SZARY- CZYM SIĘ RÓŻNIĄ OBA MATERIAŁY?

Wpływ na kolor bloczków z betonu komórkowego ma rodzaj kruszywa wykorzystany przy ich produkcji. Bloczki w kolorze białym zostały wykonane na bazie piasku kwarcowego, który jest materiałem pochodzenia naturalnego. Bloczki w kolorze szarym mają w swym składzie popiół lotny, będący produktem spalania węgla. Bloczki w kolorze białym uznawane są za materiał zdrowszy i zapewniający lepszy mikroklimat. Należy jednak pamiętać, że do produkcji bloczków szarych używa się jedynie popiołów, które były odpowiednio długo składowane i są całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

 

ŚCIANY ZEWNĘTRZNE Z BETONU KOMÓRKOWEGO

Bloczki z betonu komórkowego produkuje się w różnych rozmiarach, ale i odmianach gęstości. Mogą to być bloczki odmiany 400, 500, 600, 700, 800. Wybierając odpowiednie bloczki na ściany zewnętrzne należy wiedzieć, że im wyższa jest ich gęstość, tym zwykle większa jest wytrzymałość materiału na ściskanie, ale równocześnie mniejsza izolacyjność cieplna. Bloczki odmiany 800 będą więc bardziej wytrzymałe na ściskanie, niż bloczki odmiany 400, ale też nie tak ciepłe jak one.

Rodzaj bloczków przeznaczony do budowy ścian zewnętrznych powinien być określony w projekcie domu. W przybliżeniu można jednak przyjąć, że bloczki z betonu komórkowego klasy 400 pozwalają uzyskać współczynnik U = 0,18 W/(m²∙K), bloczki 500 – U = 0,20 W/(m²∙K), natomiast bloczki z betony komórkowego klasy 600 – U = 0,22 W/(m²∙K). W przypadku ścian warstwowych, ocieplonych warstwą wełny mineralnej czy styropianu zaleca się wybór bloczków odmiany 600. W tym przypadku za izolacyjność termiczną ścian w dużej mierze będzie odpowiadać materiał ociepleniowy, nie ma więc potrzeby wykonywać ścian z bloczków odmiany 400. W przypadku ścian jednowarstwowych warto zastosować materiał o lepszej izolacyjności termicznej, pamiętając, że im jego współczynnik przenikania ciepła U jest mniejszy, tym materiał lepiej chroni przed stratami ciepła.

Ściany jednowarstwowe buduje się zazwyczaj z bloczków grubości 36,5 lub 48 cm, w ścianach dwuwarstwowych mur ma zwykle grubość od 24 do 30 cm. Ściany z betonu komórkowego można murować na dwa sposoby: na cienkie oraz grube spoiny. Murowanie na cienkie spoiny sprawdza się w przypadku ścian jednowarstwowych. Przyspiesza prace murarskie i ogranicza ryzyko występowania mostków termicznych, czyli miejsc szczególnie narażonych na ucieczkę ciepłe. Do murowania na cienkie spoiny (mają one grubość 1-3 mm) używa się zapraw klejowych. Ten sposób murowania wymaga jednak, aby bloczki były bardzo dokładne wymiarowo (ich powierzchnia powinna być gładka). Warto na to zwrócić uwagę wybierając materiał. Drugi sposób wznoszenia ścian to murowanie na grube spoiny (10-15-milimetrowe). Tę metodę wybiera się w przypadku wznoszenia ścian dwu- i trójwarstwowych. Zaprawa powinna być ciepłochłonna, a bloczki nie musza wyróżniać się dokładnością wymiarową, choć lepiej, aby tak było.

Aby przyspieszyć murowanie ścian i ograniczyć zużycie zaprawy warto wybierać bloczki z wyprofilowanymi na pióro i wpust bokami – wówczas nie trzeba wypełniać spoin pionowych zaprawą.

BETONOWE BLOCZKI WEWNĄTRZ DOMU

Do wznoszenia ścian działowych z betonu komórkowego używa się bloczków z betonu komórkowego o mniejszej grubości np. 6 czy 12 cm. Ich duże wymiary znacznie przyspieszają prace murarskie. Aby szły one jeszcze szybciej warto wybrać bloczki z wyprofilowanymi na pióro i wpust bokami.

Bloczki z betonu komórkowego charakteryzują się łatwą obróbką - ich przycinanie nie jest trudne, nie wymaga też dużych nakładów siły, dlatego z powodzeniem wykorzystuje się je do budowy ścian łukowych czy ścianek w pomieszczeniach zlokalizowanych na poddaszu, które często wymagają docinania. Również w przypadku ścian działowych warto wybierać bloczki o dokładności wymiarowej - możliwość wykonania cienkich spoin ułatwia bowiem późniejsze wykańczanie ścian. Ponieważ ściany działowe z betonu komórkowego nie wyróżniają się bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną warto pokryć je tynkiem tradycyjnym, który poprawi ich właściwości akustyczne.

Dodano: 28-11-2013