Rolety zewnętrzne na okna dachowe. Czym powinny się charakteryzować?

Opinii 0

Poddasze zbytnio się nagrzewa i trudno je zaciemnić? Rozwiązaniem mogą być rolety. Popularność zyskują te zewnętrzne, które dodatkowo chronią dom przed kradzieżą. Podpowiadamy, jakie rolety zewnętrzne wybrać: sterowane ręcznie, elektryczne, a może zdecydować się na rolety solarne?

Zasłonięta roleta zewnętrzna dachowa

Czym są rolety zewnętrzne na okna dachowe?

Rolety zewnętrzne na oknach dachowych

Rolety zewnętrzne to alternatywa dla rolet stosowanych wewnątrz pomieszczeń. Oprócz funkcji zaciemniającej stanowią dodatkową ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, pyłem i kurzem, włamaniem, przegrzaniem lub wychłodzeniem dzięki lepszej izolacji cieplnej. Są często stosowane w przypadku okien dachowych, ponieważ nie dopuszczają do zbytniego nagrzewania i nasłonecznienia poddasza użytkowego. Ich zalety można docenić zwłaszcza latem, kiedy w upalny dzień ciepłe powietrze wędruje ku górze. Przebywanie na poddaszu, którego okna nie zostały przysłonięte, nie należy wówczas do przyjemnych.

 


W sprzedaży dostępne są rolety zewnętrzne z:

 

 • aluminiowych regulowanych lamelek,

 • tkaniny-siateczki z tworzywa sztucznego.

 

Rolety zewnętrzne dzieli się także ze względu na sposób obsługi na:

 

 • manualne,

 • elektryczne,

 • solarne.

 


Dwa ostatnie rozwiązania umożliwiają sterowanie zdalne przy pomocy pilota lub panelu.

Rolety zewnętrzne a ekologia

Nowym i ekologicznym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne z panelem fotowoltaicznym. Ich baterie ładują się dzięki dostępowi do światła słonecznego. Wbrew pozorom działają o każdej porze roku i w każdych warunkach pogodowych. Nie ma też znaczenia, czy zamontujemy je tylko na oknach po stronie bardziej nasłonecznionej. Ich dodatkową funkcją jest wykorzystywanie części energii do podgrzewania powierzchni rolety, aby roztopić zalegający zimą śnieg. Rolety tego typu nie potrzebują dodatkowego zasilania. Ich zaletą jest też wygodna obsługa. Dostępne są modele sterowane pilotem, zegarem, przy pomocy smartfona lub z czujnikiem światła.

Jak montuje się rolety zewnętrzne?

Odsłonięta roleta zewnętrzna na oknie dachowym

 • Sposób montażu może różnić się w zależności od sposobu sterowania roletami. Elektryczne rolety mogą wymagać doprowadzenia zasilania oraz odpowiedniego silnika tubowego. W wypadku obsługi przewodowej instalację można położyć tylko na etapie wykończeniowym budowy, ponieważ należy wtedy przeprowadzić kable od rolety do przełącznika na ścianie. Można też wybrać obsługę radiową przy pomocy pilota. Wtedy należy doprowadzić zasilanie do gniazdka lub puszki elektrycznej.

 • Montując roletę zewnętrzną na oknie dachowym, należy najpierw odkręcić boczne zewnętrzne prowadnice i przykręcić prowadnice rolety. W górnej części zewnętrznej strony ramy skrzydła ma znaleźć się specjalna kaseta. Następnie trzeba jeszcze zainstalować dolny panel zewnętrzny. Wszystkie niezbędne informacje powinny znaleźć się w instrukcji dołączonej do produktu.

 • Zaleca się, aby montażem rolet zewnętrznych zajmowali się fachowcy.
   

Czym są rolety termoizolacyjne na okna dachowe?

W przypadku problemu z przegrzewaniem się poddasza najlepszym rozwiązaniem będą dachowe rolety termoizolacyjne, czyli rolety przeciwsłoneczne. Redukują one ilość promieni słonecznych wpadających do wewnątrz, nie ograniczając przy tym widoku. Tego typu rolety występują w trzech wariantach, umożliwiających sterowanie: manualne, elektryczne i solarne. Zaletą jest prosty montaż, którego można dokonać samodzielnie, bez konieczności wchodzenia na dach:

 

 

 • po dobraniu rozmiaru i dopasowaniu rolety do okna musimy dopasować również specjalne zaczepy. Różnią się one w zależności od sposobu otwierania okna (od góry i od dołu).

 • wybrane zaczepy należy umieścić z boku rolety.

 • następnym krokiem jest przykręcenie listwy montażowej do ramy okna i przykręcenie do niej rolety.

 • pozostaje tylko przyczepienie haczyków na dole i z boku szyby.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu rolet zewnętrznych?

- Do montażu rolet termoizolacyjnych i rolet zewnętrznych przyda się śrubokręt dopasowany do rozmiaru śrub (dołączone do zestawu montażowego) oraz drabina w przypadku okien znajdujących się na dużych wysokościach.

 

Jak dobrać wielkość rolet zewnętrznych do wymiaru okna?

- Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić wymiary okna, a następnie dobrać odpowiedni rozmiar rolety zewnętrznej. Nie trzeba dokonywać własnych pomiarów. Niezbędne informacje powinny znajdować się na tzw. tabliczce znamionowej okna. Znajduje się ona w lewym lub prawym górnym rogu i jest dostępna po otwarciu. Można z niej wyczytać informacje tj. typ okna oraz oznaczony symbolem rozmiar.

 

Czy rolety zewnętrzne można odliczyć od podatku?

- Nie, montaż rolet zewnętrznych nie znalazł się w katalogu wydatków objętych ulgą termomodernizacyjną

 

Jak umyć rolety zewnętrzne od wewnątrz pomieszczenia?

- Wszystkie elementy rolety należy regularnie i dokładnie przecierać zwilżoną mokrą ściereczką. Zalegający kurz może doprowadzić do awarii. Innym sposobem czyszczenia rolet zewnętrznych jest użycie myjki ciśnieniowej. Można także skorzystać z pomocy fachowców.

 

Dodano: 24-02-2021