Rodzaje i zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych

Opinii 8

Płyty gipsowo-kartonowe (nazywane w skrócie płytami g-k) to nieoceniony materiał okładzinowy. Odpowiednio dobrane sprawdzają się w każdym pomieszczeniu. Ich powierzchnia jest gładka i równa, stanowi więc bardzo dobry podkład pod różnego rodzaju materiały wykończeniowe – m.in. farby, tapety czy płytki ceramiczne.

 

Obróbka oraz montaż płyt g-k jest stosunkowo prosty i nie wymaga specjalnego przygotowania podłoża, dlatego materiał ten jest polecany osobom, którym zależy na szybkim wykończeniu wnętrz. Warto także podkreślić, że wszystkie płyty gipsowo-kartonowe należą do grupy niepalnych materiałów budowlanych - w czasie pożaru stanowią barierę dla rozprzestrzeniającego się ognia przynajmniej do momentu uwolnienia się z nich wody zawartej w kryształkach gipsu.

ZASTOSOWANIE PŁYT GIPSOWO-KARTONOWYCH

W domach jednorodzinnych płyty gipsowo-kartonowe mogą być stosowane jako okładziny ścienne i sufitowe, zastępując w tej roli tynki i gładzie (nazywane są wówczas suchymi tynkami). Sprawdzają się bardzo dobrze również przy wykonywaniu sufitów podwieszanych, zabudowie poddaszy, budowie lekkich, nieobciążających stropu ścianek działowych czy zabudowie stelaży instalacyjnych w łazience.

WYMIARY PŁYT GIPSOWO-KARTONOWYCH

Płyty gipsowo-kartonowe dostępne są w różnych wymiarach. Najczęściej mają one 1200 mm szerokości i długość 2000, 2400, 2600, lub 3000 mm. Na większe płyty warto zdecydować się, gdy chcemy nimi pokryć dużą powierzchnię, unikniemy wówczas ich sztukowania. Mniejsze płyty sprawdzą się lepiej przy niedużej zabudowie, czyli w miejscach, gdzie konieczne może okazać się ich częste docinanie.

 

Płyty gipsowo-kartonowe różnią się także grubością. Te o grubości 6,5 mm służą do gięcia i wykonywania zabudowy łukowej. Płyty grubości 9,5 mm należy wybrać do wykańczania powierzchni ścian (jako suche tynki). Do budowy lekkich ścianek działowych czy sufitów podwieszanych lepiej sprawdzą się płyty grubości 12,5 mm, jeśli natomiast zależy nam na jak najlepszych parametrach ogniowych lub akustycznych warto wybrać płyty g-k o grubości 15 mm.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC PŁYTY GIPSOWO-KARTONOWE?

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów płyt gipsowo-kartonowych. Wybierając odpowiedni typ do danego przeznaczania i pomieszczenia należy zwrócić uwagę na ich oznaczenie (A, H2, F, FH2). Płyty kupuje się najczęściej na sztuki.

 

Aby kupić odpowiednią ilość należy obliczyć powierzchnię zabudowy (w przypadku ścianek działowych trzeba uwzględnić to, że okładzinę wykonuje się z dwóch stron przegrody). Warto też dodać pewien zapas materiału, na wypadek ewentualnego pęknięcia czy uszkodzenia płyty w czasie transportu lub montażu. Kupując plyty g-k dobrze też zwrócić uwagę, czy mają fabrycznie wyprofilowane krawędzie, ułatwiające szpachlowanie ich połączeń. Płyty o krawędziach prostych trzeba będzie samodzielnie fazować.

JAKIE PŁYTY MAMY DO WYBORU?

Najbardziej popularnym rodzajem płyt gipsowo-kartonowych są płyty typu A (dawniej nazywane GKB). Stosuje się je do wykańczania wnętrz w pomieszczeniach, w których względna wilgotność powietrza nie przekracza 70%. Bardzo dobrze sprawdzają się więc w pomieszczeniach suchych jako okładzina ścian, przy budowie lekkich ścianek działowych, sufitów podwieszanych, czy zabudowy skosów na poddaszu.

 

Do łazienki czy kuchni należy wybrać specjalne płyty odporne na działanie wilgoci, oznaczone symbolem H(dawniej GKBI). Ich rdzeń jest impregnowany środkiem hydrofobowym, który opóźnia i ogranicza wchłanianie wilgoci. Dzięki temu mogą być one stosowane w pomieszczeniach, w których względna wilgotność powietrza dochodzi nawet do 85% (nie dłużej niż 12 godzin na dobę).

 

Płyty te sprawdzają się dobrze jako okładzina ścian czy sufitu w łazience i kuchni, jak również przy wykonywaniu obudowy stelaży instalacyjnych do podwieszanych sprzętów łazienkowych czy wykańczaniu domków letniskowych. Jeśli płyty te będą znajdowały w miejscach narażonych na chlapanie wodą (np. w obrębie wanny czy kabiny prysznicowej) należy je dodatkowo zabezpieczyć folią w płynie. Płyty przeznaczone do pomieszczeń mokrych często pokryte są kartonem w kolorze zielonym.

 

W miejscach, gdzie szczególnie zależy nam na podwyższonej odporności ogniowej warto zastosować ognioodporne płyty gipsowo-kartonowe typu F (dawniej GKF). Sprawdzają się one bardzo dobrze między innymi jako obudowa kominka czy przy budowie ognioodpornych ścianek działowych. Są zazbrojone włóknem szklanym, dzięki czemu mogą zatrzymać ogień o wiele dłużej niż tradycyjne płyty typu A. Płyt tych nie należy jednak stosować w pomieszczeniach wilgotnych. Do nich przeznaczone są płyty oznaczone symbolem FH2 – odporne zarówno na ogień i wilgoć.

Dodano: 30-06-2013