Rodzaje bram wjazdowych

Opinii 1

Brama wjazdowa powinna umożliwiać nam szybki i komfortowy wjazd oraz wyjazd z posesji. Zależy to nie tylko od jej odpowiedniej lokalizacji, ale również wymiarów i rodzaju. Szukając odpowiedniej bramy wjazdowej należy pamiętać także, że jest ona wizytówką posesji i domu – kreuje pierwsze wrażenie, gdyż zwykle jako pierwsza „wita” gości.

WYMIARY BRAMY WJAZDOWEJ

Przyjmuje się, że szerokość bramy wjazdowej nie powinna być mniejsza niż 2,4 m. Jeśli jednak zależy nam na wygodnym wjeździe i wyjeździe z posesji warto zdecydować się na model o szerokości 3,5-4 m. Szeroki wjazd pozwoli nam swobodniej manewrować samochodem – wjeżdżając na posesję będziemy mieć pewien zapas miejsca po bokach. Oprócz różnej szerokości bramy wjazdowe mogą mieć też zróżnicowaną wysokość. Zazwyczaj mieści się ona w przedziale 120-175 cm. Wysokość bramy dobiera się zwykle do wysokości ogrodzenia posesji, tak aby wraz z nim stanowiła zgraną kompozycję.

BRAMA GOTOWA I SYSTEMOWA

Bramy wjazdowe kupuje się zwykle jako produkt gotowy do montażu. W zależności od modelu ich skrzydła mogą mieć różne wypełnienie. Decydując się na wypełnienie z profilowanych kształtowników stalowych lub prętów warto zwróć uwagę na deklarowaną przez producenta trwałość powłoki antykorozyjnej. Taka brama będzie dobrze współgrała z metalowym ogrodzeniem. Gdy jest ono drewniane lepiej zdecydować się na bramę z wypełnieniem z tego samego materiału. Przed zakupem bramy z drewnianymi elementami należy upewnić się, czy zostały one fabrycznie zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych i biologicznych. W ofercie znaleźć można również elementy systemowe niezbędne do samodzielnego montażu bramy wjazdowej. To dobre wybór dla osób, które mają smykałkę do majsterkowania i lubią oryginalne rozwiązania. Systemowe bramy wjazdowe dają nam bowiem możliwość indywidualnego doboru wypełnienia bramy. W tym wypadku wystarczy kupić samą ramę bramy (konstrukcję), a następnie dokupić do niej wybrane wypełnienie systemowe (oferowane przez producenta) lub, wedle własnego uznania, dobrać np. oryginalne deski z drewna egzotycznego czy pomalowane na dowolny kolor pręty. Oprócz ramy i wypełnienia, w skład elementów systemowych wchodzą również słupki, profile poziome oraz niezbędne akcesoria, umożliwiające samodzielny montaż bramy.

BRAMY ROZWIERALNE

To bramy składające się z jednego lub dwóch skrzydeł, otwierających się na boki. Ponieważ montuje się je w taki sposób, aby otwierały się na posesję, potrzeba na nie sporo miejsca na podjeździe. Taką bramę warto więc wybrać, gdy działka jest wąska lecz głęboka. Wśród bram rozwieralnych do wyboru mamy modele jedno- lub dwuskrzydłowe. Bramy jednoskrzydłowe zamontowane w narożu działki będą się otwierać na ogrodzenie, nie ograniczając przestrzeni na posesji. Trzeba jednak wiedzieć, że ich skrzydła są ciężkie - ręczne otwieranie takiej bramy może być dość uciążliwe. Znacznie większą popularnością cieszą się bramy rozwieralne dwuskrzydłowe, które do otwierania potrzebują znacznie mniej miejsca. Wybierając taką bramę warto upewnić się czy ruch skrzydeł nie będzie blokowany przez zaparkowany na podjeździe samochód, a otwarta nie będzie zakłócała komunikacji na posesji.

BRAMY PRZESUWNE

Mają jedno skrzydło, które w czasie otwierania porusza się wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia. W przeciwieństwie do bram rozwieralnych nie zajmują miejsca na podjeździe, mogą więc być montowane nawet wówczas, gdy jest on dość krótki. Ten rodzaj bramy sprawdzi się szczególnie w przypadku płytkich lecz szerokich działek – do ich otwierania trzeba bowiem zarezerwować więcej miejsca wzdłuż ogrodzenia. Wybierając bramę przesuwna należy zadbać o to, aby na odcinku wzdłuż ogrodzenia, po który będzie poruszać się skrzydło nie znalazła się żadna przeszkoda ani rośliny mogące utrudniać jego ruch. Decydując się na bramę przesuwną trzeba też wcześniej uwzględnić miejsce na furtkę, tak aby otwarte skrzydło nie blokowało dostępu do niej. Do wyboru mamy dwa rodzaje bram przesuwnych: szynowe oraz samonośne. Bramy szynowe są z reguły tańsze niż samonośne. Ich skrzydło przesuwa się na rolkach po szynie zamontowanej w nawierzchni. Wybierając taką bramę trzeba liczyć się z koniecznością regularnego usuwania zanieczyszczeń gromadzących się w szynie, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia rolek i unieruchomienia bramy.  Mniej kłopotliwe w użytkowaniu są bramy samonośne. Ich skrzydło przesuwa się na rolkach słupka prowadzącego, tuż nad nawierzchnią, nie dotykając podłoża. Trzeba jednak pamiętać, że bramy samonośne mają przeciwwagę, która zwiększa szerokość skrzydła – należy więc zaplanować na nie odpowiednio więcej miejsca wzdłuż ogrodzenia. Ponieważ bramy te są ciężkie, warto zdecydować się na zakup napędu, który zwolni nas z konieczności ich ręcznego otwierania i zamykania.

Dodano: 30-06-2013