Rodzaje bram garażowych

Opinii 9

Brama jest nieodzownym elementem garażu. Będziemy z niej korzystać nawet kilka razy dziennie, dlatego powinna być nie tylko bezpieczna, ale i komfortowa w obsłudze. Dobrze też, jeśli do jej otwierania nie potrzeba zbyt wiele miejsca na podjeździe. Sprawdź, jakie bramy garażowe są obecnie najbardziej popularne i czym się kierować przy wyborze odpowiedniego modelu.

WYMIARY BRAMY GARAŻOWEJ

Minimalne wymiary bramy garażowej to 2,3 m szerokości oraz 2 m wysokości. Oczywiście brama powinna być dobrana do wymiarów otworu garażowego, jeśli jednak budowa garażu dopiero przed nami, warto rozważyć jego wykonanie, pod nieco większą bramę garażową. Dzięki temu unikniemy problemów z wjazdem i wyjazdem z garażu, a także zminimalizujemy ryzyko zarysowania auta. W przypadku niedużego, jednostanowiskowego garażu wystarczająca może okazać się brama o wymiarach 2,5 x 2,1 m. Dobrze jednak myśleć przyszłościowo i zamontować jeszcze większą bramę np. 2,7 x 2,1 m, która umożliwi nam wygodne parkowanie nawet dużych samochodów typu minivan czy SUV.

JAKI MAMY WYBÓR?

Tradycyjne dwuskrzydłowe bramy rozwieralne odchodzą już do lamusa. Głównie z uwagi na ich niezbyt komfortowy sposób otwierania i zamykania, który wymaga ręcznego obsługiwania każdego skrzydła z osobna. Ponadto otwieranie skrzydeł takiej bramy wymaga sporo wolnego miejsca przed garażem, co w przypadku krótkiego podjazdu jest niemałym utrudnieniem. Miejsce rozwieralnych bram garażowych coraz częściej zajmują bardziej komfortowe w obsłudze bramy uchylne oraz segmentowe. Bez problemu dobierzemy do nich siłowniki, umożliwiające ich otwieranie bez konieczności wysiadania z auta. Takie bramy dostępne są w wielu rozmiarach i rodzajach wykończenia, dzięki czemu z łatwością znajdziemy model dopasowany do wymiarów garażu czy wyglądu domu. Do wyboru mamy także bramy rolowane, które nawija się na bęben znajdujący się pod sufitem lub obok otworu garażowego. Wymagają one jednak sporo miejsca nad nadprożem. Nie są też tak popularne jak bramy uchylne czy segmentowe, głównie ze względu na cenę.

BRAMY UCHYLNE

To dobrze znany i sprawdzony rodzaj bram garażowych. Ich głównym elementem jest skrzydło, poruszające się na specjalnych rolkach po umieszczonych wewnątrz garażu prowadnicach. Chociaż skrzydło bramy uchylnej trochę waży, do jego otwierania nie potrzeba dużo siły, gdyż mechanizm bramy ma sprężyny ułatwiające jego obsługę. Wybierając taką bramę warto zwrócić uwagę czy jest fabrycznie połączona z ościeżnicą, dzięki czemu jej montaż zajmie mniej czasu. Należy też pamiętać, że w czasie otwierania i zamykania skrzydło bramy uchylnej wystaje nieco poza obrys garażu. Z tego względu należy wygospodarować około 1-1,5 m na pojeździe. Podczas otwierania takiej bramy skrzydło chowa się pod sufitem garażu, dlatego nie należy umieszczać na nim elementów, które mogły by zakłócić pracę bramy. Warto też pamiętać o wymiarach skrzydła planując montaż oświetlenia sufitowego garażu, tak aby otwarte nie przysłaniało opraw oświetleniowych.

BRAMY SEGMENTOWE

Zbudowane są z połączonych ze sobą paneli wypełnionych pianką poliuretanową, która stanowi izolację termiczną i akustyczną bramy. Podczas otwierania i zamykania panelowe skrzydło porusza się wzdłuż zamontowanych wewnątrz garażu prowadnic i chowa pod sufitem (w niektórych modelach może też otwierać się na ścianę garażu). Dzięki swej budowie brama zgina się, nie zajmując miejsca na podjeździe. Sprawdzi się więc dobrze w przypadku krótkich pojazdów lub gdy do garażu wjeżdża się wprost z ulicy. Wybierając bramę segmentową warto zwrócić uwagę czy szczeliny między sygnetami są osłonięte fartuchem uszczelniającym lub wypełnione uszczelką, która zapobiegnie przycięciu palców i zaizoluje dodatkowo panele. Należy też sprawdzić czy ma ona uszczelki obwodowe, zwłaszcza dolną.

NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC BRAMĘ GARAŻOWĄ?

Jeśli garaż ma byćogrzewany, swoją uwagę należy kierować na ocieplone bramy garażowe. Taką bramę warto wybrać również wówczas, gdy garaż jest nieogrzewany, ale znajduje się w bryle budynku. Ocieplona brama będzie stanowiła skuteczną barierę dla uciekającego na zewnątrz ciepła. Bramy uchylne można zaizolować termicznie we własnym zakresie, mocując po wewnętrznej stronie jej skrzydła płyty styropianu lub pianki poliuretanowej. Bramy segmentowe nie wymagają docieplenia, gdyż wewnątrz ich paneli znajduje się materiał termoizolacyjny. Im grubsze są panele bramy tym będzie ona cieplejsza. Bramę garażową należy dobrać również pod kątem elewacji domu, tak aby tworzyła z nią harmonijną całość.

Dodano: 30-06-2013